איך לקרוא את דו"ח הפנסיה השנתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השוואת מחירי ביטוחים
השוואת מחירי ביטוחים
אסא ששון
אסא ששון

בימים אלה נשלחים אליכם הדו"חות השנתיים של קרנות הפנסיה. על פי הנחיית משרד האוצר, החל ב–2015 יישלח למבוטחי הקרנות החדשות, ביטוחי המנהלים, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות דו"ח שנתי מקוצר ואחיד, בגין 2014. לחצו על הסעיפים השונים:

הדו"ח השנתי המפורט, כפי שהכרנו עד היום, יוצג באתר האינטרנט של כל חברה, תחת האזור האישי של כל מבוטח, ולא יישלח בדואר. ב–2016 יעבור גם הדו"ח המפורט (בגין 2015) שינויים והתאמות, ויהיה אחיד בין החברות, על פי הנחיות משרד האוצר.

אז רגע לפני שאתם מאפסנים את הדו"ח במגירה, או זורקים אותו לפח כי אין לכם מושג איך קוראים אותו, אנחנו מגישים לכם דו"ח מבואר שהכינה קבוצת קלי.

ראשית, חשוב לבדוק אם סכומי הביטוח כפי שהם מופיעים בסעיף א', "תשלומים צפויים מקרן הפנסיה", מתאימים לצרכיך. אם לא, כדי להיוועץ ביועץ פנסיוני לגבי מה שניתן לעשות כדי להגדיל את החיסכון לפנסיה.

קרן פנסיה היא קופה שבה החוסכים ערבים זה לזה, כך שהקרן לא מעניקה רק קצבה בעת פרישה לגמלאות, אלא מכילה גם רכיב ביטוחי למקרים של אובדן כושר עבודה ולמקרי מוות. כשאחד החוסכים בקרן מאבד את יכולתו להתפרנס מסיבה כלשהי, הקרן נותנת לו קצבה עד מועד פרישתו לגמלאות, ולאחר מכן הוא זכאי רק לקצבת זקנה.

מי שמממנים אותו לאורך התקופה עד לפרישה הם יתר העמיתים בקרן. כך באופן דומה גם בביטוח מקרה מוות — אם החוסך היה נשוי, בת או בן הזוג מקבלים 60% מהקצבה שהנפטר היה אמור לקבל. גובה הקצבה מופיע באופן מפורט בדו"ח.

יש לשים לב לגובה דמי הניהול הנגבים שמופיעים בסעיף ב' — "תנועות בקרן הפנסיה". הרחבה על שיעור דמי הניהול מופיע בסעיף ג'. מאחר שקרן פנסיה מפלה בגובה דמי הניהול שלה בין החוסכים בקרן, מומלץ לבחון מהם דמי הניהול הממוצעים בקרן הספציפית שבה אתם חוסכים. הדרך הפשוטה לעשות זאת היא באתר Feex, שהוא אתר חינמי המאפשר לכל אחד לבדוק אם גובים ממנו דמי ניהול מופרזים, ומפרט את הצעדים שהוא יכול לעשות בקשר לזה. בניגוד לביטוחי המנהלים היקרים, דמי הניהול בקרן הפנסיה הם כ–0.5% מהצבירה ועד 6% מההפקדות.

סעיף קריטי לחיסכון לפנסיה הוא סעיף ד' — "מסלול השקעה ותשואות". הסוכרייה הגלומה בקרנות הפנסיה היא ההשקעה באג"ח מיועדות, המעניקות לחוסכים תשואה מובטחת על ידי המדינה, שגובהה 4.86% (צמוד למדד). בימים אלה של ריבית אפסית במשק זוהי תשואה גבוהה במיוחד. לשם השוואה, תשואת האג"ח הצמודה למדד של מדינת ישראל ל–20 שנה היא כיום 0.7% בלבד. בנוסף, מאחר שזו הטבה שהמדינה מעניקה לחוסכים, גובהה המוחלט מוגבל לכפליים השכר הממוצע במשק. מי שרוצה ויכול לחסוך מעבר לכך, מופנה לקרן פנסיה משלימה, שבה הוא נהנה מהטבות המס, אך לא מהאג"ח המיועדות.

לבסוף, כמו בכל העברה כספית, גם בהפרשות החודשיות לפנסיה יש מקום לטעויות, כמו אי־העברת תשלומים על ידי המעסיק, שמקורה באי־תשומת לב, או תקלות, ולעתים היא אף נעשית במכוון. סעיף ה' מפרט את ההפקדות לקרן, ומומלץ להשוות את ההפקדות בדו"ח ולבדוק אם הן תואמות את ההפקדות בתלוש המשכורת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker