למה גם לי מגיעה חניה חינם בתל אביב

בשנים האחרונות רווח הלך רוח מסוים שלפיו מי שמתגורר בתל אביב ומחזיק רכב הוא אנוכי, גורם לפקקים וגוזל שטחים יקרים. אבל אף אחד לא מספק להם אלטרנטיבה

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
פקק תנועה ברחובות תל אביב
פקק תנועה ברחובות תל אביבצילום: ודים שלייפמן

בטורו "חניה חינם בתל אביב? נחשו מי משלם על זה" טוען יונתן סורוצקין, כי מאחר שהחניות שהעירייה מחלקת בחינם משרתות רק את בעלי כלי הרכב – העשירים, לדבריו – היא מאבדת 270 מיליון שקל בשנה שאותם יכלה לנתב לאפיקים אחרים, מועילים יותר. כדוגמה סיפק, בין היתר, את תחום החינוך.

לשיטתו של סורוצקין, מימון שירות מסוים שרק חלק מתושביה נהנים ממנו נוגד את אינטרס הרשות המקומית - ואף שקול לחלוקת הטבות בחינם. אלא שסורצקין שכח, ככל הנראה, כי לא לכל תושבי תל אביב יש ילדים. כתושבת העיר, האפשרות להחנות את מכוניתי באזור מגוריי ללא תשלום (בהנחה שיש מקום פנוי, כמובן), משרתת אותי לא פחות מאת שכניי שזוכים לחוגים מסובסדים לילדיהם, למשל.

טוב היה אם בישראל היתה תחבורה ציבורית מצוינת, שמייתרת לחלוטין את הצורך בהחזקת רכב פרטי בכל ימות השבוע. אך זה אינו המצב. במדינה הזו החזקת רכב היא לעתים כורח המציאות, לא פינוק. כמובן שיש אנשים שידם אינה משגת, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שמי שיש לו משפחה מחוץ לתל אביב ורוצה לבקר בה מדי פעם, בדרך כלל בשבתות, צריך רכב. אין דרך אחרת.

בשנים האחרונות רווח הלך רוח מסוים שלפיו מי שמתגורר בתל אביב ומחזיק רכב הוא אנוכי, גורם לפקקים וגוזל שטחים יקרים משאר התושבים שהולכים ברגל או רוכבים על אופניים. זה מצער, כי על הגורמים שיוצרים את מצוקת החניה והפקקים לא אחראים  התושבים בעלי הרכב.

על הזכות לגור בתל אביב אנחנו משלמים, כמו כולם, וכזוג צעיר בלי ילדים, הדרישות שלנו מהעירייה נמוכות במיוחד. למעשה, ההוצאות שדורשות המשפחות הצעירות מהעירייה, על מתנ"סים, בתי ספר, גנים וגני שעשועים לא מכוסות על ידי הארנונה בלבד, בטח שלא רק על ידי החלק היחסי שמשולמת משפחות בעלות ילדים.

אם העירייה תשקיע את משאביה אך ורק בשירותים שישרתו את כל התושבים, נמצא עצמנו בעיר מאוד לא מפותחת, שכן מעט מאוד מהשירותים הציבוריים אכן מספקים מענה אמיתי לכלל התושבים. לפשפש בקופת העירייה, לבחור את השירות שלא משרת תושב כזה או אחר ולהציע לוותר עליו כאמצעי להגדלת הכנסה – זה מעשה מכוער.

סורוצקין סיכם את דבריו באומרו כי "חינם זה תמיד כסף של מישהו אחר" – והוא צודק. אבל אם גם האחר הזה משלם ארנונה, חי את חייו בעיר ותורם לצריכה בה ולצמיחה שלה – אולי זה גם הכסף שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום