מבחן השוואתי |

מי המשפחתית שעוקפת את כל היתר?

המשפחות הישראליות חושבות שהן קטנות מדי, אבל באירופה המשפחתיות הקומפקטיות הן הפופולריות ביותר ■ מבחן השוואתי: המכונית הקטנה שהכי טובה למשפחות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

לינק לסמארטפונים ולטאבלטים

משפחות ישראליות נרתעות ממכוניות האצ'בק קומפקטיות כמו פולקסווגן גולף או טויוטה אוריס. אמנם אלה מכוניות איכותיות ונאות לעין, אבל הן נחשבו תמיד לקטנות מדי, ולכן משמשות בדרך כלל מכונית שנייה במשפחה. מתוך המכירות בישראל של מכוניות משפחתיות בתצורות השונות - סדאן, סטיישן והאצ'בק - הן תופסות רק 15% מהמכירות.

באירופה, לעומת זאת, מכוניות האצ'בק קומפקטיות הן משפחתיות לכל דבר, והן התצורה הנמכרת ביותר בקטגוריה. בזכות בסיס גלגלים ארוך הן מציעות מרווח פנימי נוח בדיוק כמו משפחתיות אחרות, ונופלות מהן רק בנפח תא המטען - שגם כך מספיק למרבית הצרכים היומיומיים, כולל הובלת עגלת תינוק מקופלת. בזכות פתח הטענה רחב, אגב, הגישה אליו נוחה יותר מאשר במרבית דגמי הסדאן, ואפשר להגדיל אותו עם קיפול המושבים האחוריים.

למשפחתיות האצ'בק יש גם יתרונות. העובדה שאין משקל רב מאחורי הציר האחורי, מבטיחה התנהגות כביש דינמית יותר מאשר משפחתיות סדאן וסטיישן, ולממדים הקטנים מעט יותר יש יתרון בחניה עירונית. עם זאת, היתרון המובהק הוא שאלה משפחתיות שתוכננו לשוק האירופי. זהו שוק רווי ומפונק, שדורש איכות גבוהה, ולכן משפחתיות כאלה, לרוב, הן פשוט טובות ממכוניות סדאן גלובליות כמו קיה פורטה או טויוטה קורולה.

עם הגעתה של פולקסוואגן גולף החדשה לישראל, הפגשנו אותה עם שתי מתחרות אירופיות - פורד פוקוס וסיטרואן C4. למבחן הפעם צורפו גם שתי מכוניות של יצרנים מהמזרח הרחוק, שנועדו להתמודד בשוק האירופי - טויוטה אוריס וקיה סיד החדשות.

סיטרואן C4 (מימין), קיה סיד, פולקסוואגן גולף, טויוטה אוריס ופורד פוקוס

סיטרואן C4: 
תיבת פנדורה

ציון: 50 מתוך 100

סיטרואן C4 ניצחה במבחן שערכנו לפני שנתיים למשפחתיות האצ'בק. היא הרשימה באיכות הגבוהה שלה, אך איכזבה בתיבת הילוכים מיושנת. כעת, כשהיא פוגשת מתחרות חדשות ורעננות, הניגוד גדול עוד יותר.

מצד אחד, זו מכונית מרשימה. בידוד הרעשים מצוין, איכות החומרים משובחת, המושבים הקדמיים טובים ותומכים ואפילו העיצוב מכובד. ניכר כי בסיטרואן עשו ניסיון לעשות מכונית שתותיר רושם רציני, אפילו גרמני. גם כיול המתלים נוקשה כמסורת הגרמנית. כמה חבל שהרושם הזה נפגע בשל תיבת הילוכים גרועה כל כך.

"טוב, זו רק תיבת הילוכים", יש שיאמרו, אבל לרכיב הזה יש השפעה קריטית על הביצועים, החיסכון בדלק ואף על הנוחות. התיבה של הסיטרואן מדגימה היטב מדוע. מדובר בתיבה מיושנת, בשם AL4, שלה ארבעה יחסי העברה בלבד. זאת, בשעה שלכל מתחרותיה יש שישה ואף שבעה הילוכים. התיבה המיושנת מקשה על המנוע לספק ביצועים טובים, והמכונית נותנת תחושה שהיא אטית ונרפית, והעברות ההילוכים מורגשות היטב, ואפילו בועטות בו.

כאן נוסעים בכיף

בשורה התחתונה: לדגם יש פוטנציאל, אבל תיבת ההילוכים לא מאפשרת לה להצטיין. נמתין למתיחת הפנים של המכונית, שבה התיבה אולי תוחלף.

טויוטה אוריס: העיצוב לא מספיק

ציון: 60 מתוך 100

בטויוטה החליטו להתנער מהעיצוב הפושר והכמעט שקוף שאיפיין אותם בעבר, והאוריס היא סנונית ראשונה לקו עיצובי חדש ובוטה יותר. האוריס זכתה מהבוחנים שלנו למחמאות על עיצובה, והתגלתה גם כמכונית נוחה, עם מרווח מצוין במושב האחורי.

ואולם, מעבר למושב הקדמי מוביל לאכזבה. ניכר שבטיוטה ניסו ליצור גם לוח מחוונים מיוחד, אבל התוצאה מוזרה ולא ממש יפה, ואיכות החומרים וההרכבה נופלת מאלה של המתחרות. בנסיעה, האוריס יוצרת תחושה בטוחה עם אחיזת כביש טובה, אך ההגה מנותק וחסר תחושה. קשה גם שלא להבחין ברעשי המתלים, שנופלים רק מרעשי המנוע. תיבת ההילוכים הרציפה מביאה אותו לפעול בסל"ד אחיד ולא נעים.

בשורה התחתונה: העיצוב המוצלח לא מעיד על הצטרפות של טויוטה למעגל האירופי. זו לא מכונית איכותית ומהודקת מספיק, ונראה כי ההזדמנות הוחמצה.

פורד פוקוס: ספורטיבית ולא נוחה

ציון: 70 מתוך 100

גרסת ההאצ'בק של המכונית הנמכרת ביותר בישראל היא גם הנאה ביותר במשפחת הפוקוס. מול המתחרות במבחן, הפוקוס היתה הספורטיבית והמהנה ביותר לנהיגה בכבישים מפותלים ‏(לדעת כמה מהבוחנים‏), והתגלתה כמבודדת היטב רעשי רוח.

על הרושם הספורטיבי העיב רק כוחו הדל מעט של המנוע, שלא סיפק תאוצות משביעות רצון. התכונות הספורטיביות של הפוקוס מעיבות, עם זאת, על השימוש כמכונית משפחתית. בנסיעה עירונית, היא קופצנית ולא מבודדת מספיק ממהמורות הכביש, ותיבת ההילוכים הרובוטית מחליפה הילוכים בבוטות מורגשת.

הפוקוס מאבדת נקודות גם על מרווח רגליים סביר, ולא יותר מכך, במושב האחורי. גם איכות החומרים אינה אחידה - משטחים נעימים למגע, לצד כפתורים זולים בתחושה.

בשורה התחתונה: הפוקוס היא הבחירה של חובבי הגה, ומוטב כי גם ירכשו אותה עם מנוע חזק מעט יותר.

פולקסוואגן גולף: מלוטשת וחסכונית

ציון: 80 מתוך 100

הגולף היא המכונית המוכרת ביותר בקטגוריה, וגם בדור החדש שלה לא תתאמצו לזהות אותה. העיצוב הוא ליטוש ועדכון, מוצלח, של הדור הקודם. מה שניכר לעין פחות הוא הגידול בממדים, שמאפשר מרווח מצוין במושב האחורי.

תיבת ההילוכים והמנוע כבר לא חדשים, אך השילוב של מנוע טורבו קטן ותיבה כפולת־מצמד עדיין לא מוצע אצל המתחרים, ובגולף הוא עושה עבודה מצוינת. אפשר להאיץ מהר ובקלות, ואפילו בתנאי המבחן המאומצים, הגולף היתה החסכונית ביותר. אז למה הגולף לא מנצחת כאן? כי יש מכונית אחרת שטובה עוד יותר.

בשורה התחתונה: משפחתית מצוינת, שיעדיפו חובבי המותג.

קיה סיד: 
לנסוע על בטוח

ציון: 90 מתוך 100

הסיד לא כשלה באף סעיף במבחן. המנוע סביר - אם כי לא מבריק. התנהגות הכביש לא מהנה, אבל גבולות האחיזה ברורים והתחושה בטוחה. תא הנוסעים התגלה כאיכותי מאוד, רק חבל שהצבעים קודרים ויש על ההגה יותר כפתורים מאשר על שלט טלוויזיה.

מצד שני, בכמה תחומים הסיד היתה הטובה ביותר בין מתחרותיה. היתה לה נוחות נסיעה מצוינת בעיר, מרווח מעולה מאחור וגם עיצוב חיצוני שהועדף על ידי מרבית הבוחנים. צרפו זאת לרשימת אבזור מרשימה ושבע שנות אחריות ‏(לעומת שנתיים בלבד בגולף‏), ותקבלו את המנצחת המפתיעה במבחן.

בשורה התחתונה: המשפחתית האירופית הטובה ביותר מיוצרת בידי חברה קוריאנית.

השתתפו במבחן: אסף בר־שי, אייזיק דוידוביץ', גבריאלה דוידוביץ'־ויסברג, עופר וקנין ודניאל שמיל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"