בדיקת TheMarker |

מי המכונית החסכונית בישראל?

מבחן השוואתי ■ כמה מכוניות מוצעות כיום לנהג הישראלי שרוצה לחסוך בדלק - אבל מעדיף בינתיים לקרוא על המכונית החשמלית באינטרנט ולא לנסוע על סוללה

יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב קווה - תמונת פרשנות
יואב קווה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

כשמחיר ליטר בנזין ממשיך לנוע בין 7 ל-8 שקלים, וחזון המכונית החשמלית עדיין לא מציע ללקוחות חבילה אטרקטיבית שלמה, עומדות כיום בפני הנהג הישראלי כמה חלופות לנסיעה חסכונית במכונית, שהחסכוניות בהן הן הגרסות ההיברידיות של טויוטה יאריס והונדה ג'אז וגרסת הדיזל סיטרואן C3 HDI.

מכונית היברידית היא מכונית עם מנוע בנזין ולצדו מנוע חשמלי, שמשמש כוח עזר. כך ניתן להתקין מנוע רגיל, קטן וחסכוני יחסית, מבלי לפגוע בביצועי הרכב. המכונית לא זקוקה לטעינה חיצונית או להחלפת סוללות. המצבר נטען בבלימות או בנסיעה בירידות או על ידי גנרטור שמפעיל מנוע הבנזין.

אפשר אמנם לעבור לאופניים או לקטנוע, אבל אם המטרה היא להישאר בתוך קופסה עם ארבעה גלגלים - וגם לחסוך בדלק - יש להביא בחשבון שרכישת מכונית מסוג זה היא דווקא יקרה יחסית. המכוניות הקטנות והחסכוניות ביותר בישראל הן לא המכוניות הקטנות והזולות. ממש לא.

מחירן של היאריס והג'אז ההיברידיות, ושל ה-C3 בדיזל, הוא 114-117 אלף שקל. הן יקרות ב-15-20 אלף שקל ממכוניות קטנות סטנדרטיות. למעשה, במחיר של כל אחת מהשלוש, אפשר כבר לרכוש מכונית משפחתית גדולה יותר (אך כמובן חסכונית פחות).

יהיה מי שיאמר, שעדיף לקנות מכונית זולה יותר וחסכונית פחות, כי אם לא נוסעים קילומטרז' גבוה במיוחד, החיסכון בהוצאות הדלק לא יכסה את הוצאות הרכישה העודפות. זהו טיעון לגיטימי ואף מוצדק.

אז למי מתאימות בכל זאת המכוניות הקטנות החסכוניות היקרות? למי שנוהג הרבה ורוצה לחסוך בדלק, ולמי שרוצה להרגיש ירוק ומתוחכם. עבור אלה, ערכנו מבחן השוואתי, שהוכרע לא רק על סמך התוצאה של צריכת הדלק, אלא גם לפי פרמטרים רגילים של מבחן דרכים - נוחות נסיעה, ביצועי מנוע וגיר, מרחב פנים ועוד. זאת, לאחר שבדקנו את המכוניות במסלול עירוני ובינעירוני, עם ובלי נוסעים במושב האחורי.

טויוטה יאריס הייבריד

טויוטה יאריס היברידית

מחיר: 115 אלף שקל.

צריכת דלק: לפי נתוני יצרן - 27 ק"מ לליטר; במבחן - 16 ק"מ לליטר.

טויוטה טוענת כי ליאריס הייבריד צריכת דלק של 29 ק"מ לליטר בתוך העיר ו-27 ק"מ מחוץ לעיר. טויוטה מגזימה.

בפועל, המכונית צרכה במבחן בנזין בקצב של 16 ק"מ לליטר. נתון לא מבריק, אבל יש להביא בחשבון שלושה דברים: ראשית, המבחן התבצע בתנאים מאומצים וכלל תאוצות רבות והפעלה אינטנסיבית של המזגן; שנית, נסיעה נינוחה יותר תביא בוודאות לתוצאות טובות הרבה יותר. עם רגל קלה על הדוושה הימנית, אפשר להגיע לצריכה של 18-20 ק"מ לליטר; שלישית, היריבות של יאריס שתו יותר. ככלל, ככל שהנסיעה מתנהלת יותר במרחב העירוני, כך המערכת ההיבירידית באה יותר לידי ביטוי והחיסכון בדלק גדל. מחוץ לעיר - הצריכה תהיה סטנדרטית.

יאריס הייבריד היא היחידה כאן שמסוגלת לנסוע במצב חשמלי טהור. אמנם למרחק של כמה מאות מטרים בלבד, ואמנם רק עד למהירות של 40 קמ"ש, אבל מדובר בחוויה ייחודית. המכונית נהפכת פתאום לצעצוע חשמלי חרישי.

הנסיעה החשמלית הקצרה היא כנראה הריגוש הכי גדול שיאריס הייבריד יכולה להציע. בנסיעה בינעירונית היא די רגילה, ואם תנסו "לסחוט ממנה מיץ" בכביש הררי מפותל תגלו שהיא יבשה ואדישה. יאריס הייבריד מכוונת לחסכון ולא לתענוגות.

איכות הגימור מצוינת. נוחות הנסיעה בתוך העיר היא הטובה ביותר במבחן זה. פעולת המתלים שקטה ומלוטשת - וזו גם ההרגשה הכללית, גם כשהיא נוסעת בכוחו של מנוע הבנזין.

מה לגבי שימושיות? היאריס מאובזרת היטב בשלל פינוקים (מערכת מולטימדיה עם מצלמת רוורס, מסך מסע גדול, שישה רמקולים ועוד). מרחב הפנים טוב, אבל תא המטען קטן מאוד.

השורה התחתונה: בחירה מנצחת לנהג העירוני.

הונדה ג'אז הייבריד

הונדה ג'אזצילום: הונדה

מחיר: 117 אלף שקל.

צריכת דלק: לפי נתוני יצרן - 21.5 ק"מ לליטר; במבחן - 12.5 ק"מ לליטר.

בעוד שהמערכת ההיברידית של טויוטה נקראת "פרלל הייבריד" או "פול הייבריד", זו של הונדה מכונה "מיילד הייבריד" (מערכת היברידית מתונה). בהונדה החליטו לבחור במערכת היברידית קלה וזולה יותר. המנוע החשמלי של הג'אז לא מסוגל לשנע את המכונית בכוחות עצמו, אפילו לא למרחקים קצרים כמו בטויוטה. המנוע הזה הוא מנוע עזר למנוע הבנזין, וכך גם הסוללה שהיא קטנה וקלה יותר.

הונדה ג'אז הייבריד היא מכונית פחות מתוחכמת מהיאריס ההיברידית. היא גם פחות חסכונית. התוצאה שנרשמה במבחן המאומץ היא 12.5 ק"מ לליטר. זה נשמע הרבה, אבל קחו בחשבון שמכונית "מנהלים" כמו מאזדה 6 2.0 ליטרים היתה רושמת באותם תנאים תוצאה של 6 ק"מ לליטר.

להונדה ג'אז יש כמה יתרונות על פני המתחרות. ראשית, זו המכונית הכי מרווחת כאן - במיוחד במרחב שעומד לרשות יושבי המושב האחורי, ובוודאי בתא המטען. מדהים להיווכח כל פעם מחדש איך הפלא הזה מתקיים - מכונית שהיא גדולה יותר מבפנים מאשר מבחוץ.

מרחב הפנים יוצא הדופן נגזר בעיקר מהתצורה המיניוואנית של המכונית. בזכותה, יש כאן גם שמשה קדמית ענקית משתפלת ומשטח פלסטיק גדול בחזית לוח המחוונים. אלה תורמים הרבה לתחושת המרחב הגדול בתוך הג'אז. לוח השעונים הוא צבעוני, אופנתי ולדעת כל הבוחנים, הכי אטרקטיבי בחבורה.

הונדה ג'אז היא הכי מכונית כאן. מה זה אומר? שהיא הכי נורמלית, הכי פשוטה וברורה. תגובת הדוושה שלה פריכה ומדויקת, השלדה מגובשת, ואפילו (הישג נדיר בקרב ההיברידיות) אפשר להפיק ממנה הנאת נהיגה. חבל שנוחות הנסיעה לא מבריקה. ג'אז עלולה להפגין, בעיקר בעיר, קופצנות מיותרת.

השורה התחתונה: מכונית, לפני חסכונית.

סיטרואן C3 HDI

סיטרואן C3צילום: סיטרואן

מחיר: 114 אלף שקל.

צריכת דלק: לפי נתוני יצרן - 27.7 ק"מ לליטר; במבחן: 14 ק"מ לליטר.

בסיטרואן הדביקו למכונית הזאת את התואר "מיקרו הייבריד". לא ברור מה היברידי במכונית זו. נראה כי חיפשו תירוץ להדביק את התואר הזה לרכב, ומצאו אותו במנגנון "כבה והנע" (STOP and START), שמדומם את המנוע בעצירות ברמזורים, למשל.

ההתנעה לקראת המשך תנועה היא מיידית, אבל לא שקופה ובלתי מורגשת כמו בטויוטה. גם יחידת הדיזל של הסיטרואן C3 איננה שקופה ובלתי מורגשת. מבחוץ היא נשמעת בדיוק כמו מונית. מבפנים, מתוך המכונית, נשאר קצת רעש ומורגשות רעידות. למרות זאת, זהו המנוע הטוב ביותר בשלישייה הזאת. הוא הכי חזק ומציע את כושר הסחיבה המשכנע ביותר. הוא לא הכי חסכוני, אבל תלוי איך אתם נוסעים ולאן. אם התפריט שלכם כולל בעיקר נסיעות בינעירוניות למרחקים ארוכים, תגלו שהסיטרואן C3 היא המכונית החסכונית ביותר בשכונה.

כמתחייב מהשם סיטרואן, המכונית נוחה ורכה, אבל ברגע שהמהירות עולה, עלולה C3 לצאת משיווי משקל, להתנדנד ולהפסיק להיות כה נוחה ושלווה. ועוד משהו: המכונית מצוידת בתיבת הילוכים אוטומטית רובוטית מהסוג הפחות חדיש, שמבוסס על מצמד אחד ולא שניים. התיבה הזו דורשת הסתגלות, שגם לאחריה תצפו לטלטולים בהחלפות הילוך. מחוץ לעיר נדרשות פחות החלפות הילוכים והתיבה נסבלת יותר.

השורה התחתונה: חסכונית למרחקים ארוכים.

הנצחון של יאריס

לסיכום, המנצחת במבחן היא טויוטה יאריס הייבריד. זו המכונית הכי מתוחכמת, מלוטשת ומודרנית כאן. אם אתם נוהגים בעיקר בעיר, ולא זקוקים לתא מטען רציני, זו הבחירה הנכונה ביותר עבורכם.

לעומתה, אם חשוב לכם יותר מרחב פנים ותא מטען מאשר חיסכון בדלק, ואם אתם מחשיבים גם התנהגות כביש והנאת נהיגה, אז קחו את מועמדת מספר שתיים - הונדה ג'אז הייברד.

במקום השלישי סיטרואן C3 דיזל: תיבת ההילוכים שלה מעצבנת בעיר, והתחושה הכללית פחות איכותית מאשר בשתי המתחרות האחרות. מצד שני, יש לה מנוע דיזל מצוין - ובשורה התחתונה, אם אתם גמאני מרחקים ותמהיל הנסיעות שלכם הוא 70% ומעלה מחוץ לעיר, C3 דיזל היא המכונית הכי חסכונית והכי משתלמת עבורכם.

השתתפו במבחן: דניאל שמיל, אלעד שלו ודודו בכר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות