דניאל שמיל

טויוטה קאמרי, ששיווקה החל באחרונה בישראל, אינה סתם מכונית חדשה. היא יכולה לסמל שינוי אפשרי בשוק הרכב הישראלי. אחרי שנים שבהן השוק היה פתוח לתקינה אירופית בלבד, כיום ניתן לייבא גם כלי רכב המיועדים לארה”ב וכך להרחיב את היצע הדגמים.

הקאמרי, המכונית הראשונה בתקינה אמריקאית שמגיעה לישראל, היא מכונית הנוסעים הנמכרת ביותר בארה”ב. בשמונת החודשים הראשונים של 2013 נמכרו בארה”ב 287 אלף יחידות ממנה. היא משתייכת לקטגוריה שאינה ממש מוכרת בישראל, Full Size Sedan - מונח שאפשר לתרגם ל”מכונית מנהלים גדולה”. בהיצע של טויוטה בארה”ב היא ממוקמת מעל לקורולה המשפחתית, ומתחת למכונית סדאן גדולה עוד יותר, בשם אוולון.

לקאמרי יש מעט מתחרות ישירות בישראל, אך היא מתמודדות מול גרסאות מאובזרות של מכוניות מנהלים אירופיות וגם מתחרות אמריקאיות של שברולט וביואיק.

בחרנו לבחון אותה מול למכונית אירופית שמציעה הרבה גודל תמורת הכסף - סקודה סופרב ברמת הגימור אלגנס המהודרת. למבחן הוזמנה גם מכונית שלישית, שברולט אימפלה, אך ב–UMI היבואנית, בחרו שלא להעמיד אותה למבחן השוואתי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סמל הסטטוס החדש של החברה הגבוהה: מתנתקים מהסאמרטפון

הכירו את הארנק הסלולרי מרעננה שלא מפחד מפייפאל

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים

המתמודדות: יוקרתיות, אבל צנועות

הקאמרי והסופרב הן מכוניות שונות מאוד. קאמרי היפנית היא מכונית משפחתית בממדים אמריקאיים, וסופרב הצ’כית היא מכונית הדגל של סקודה - מכונית מנהלים שגודלה אמור לסייע לה בשוקי מזרח אירופה. ואולם הנתונים היבשים מגלים כי מדובר במכוניות דומות מאוד. הממדים זהים כמעט, ואפילו הספק המנוע, 200 כ”ס, משותף לשתיהן. עם זאת, יחידות ההנעה שונות מאוד. לסקודה יש את המתכון האירופי האחרון של מנוע טורבו ותיבת הילוכים רובוטית כפולת מצמד, ולקאמרי הנעה היברידית, שאמורה להפוך אותה למכונית חסכונית, על אף הממדים הגדולים והמשקל הרב.
קהל הקונים של שני הדגמים אינו מבודל - במחיר דומה, שתי המכוניות מציעות ממדים גדולים, אבזור רב ומראה מכובד, אך ללא סמל של מכוניות יוקרה. אפשר לומר שאלה מכוניות לאנשים צנועים יותר, או אולי מצטנעים. קהל היעד הוא בעיקר מבוגרים או בכירים בארגונים, המבקשים את החוויה של מכונית גדולה שנוח לשייט עמה למרחקים ארוכים, אבל מבלי לנקר עיניים. אחד הלקוחות האלה היא מדינת ישראל, ושני הדגמים שימשו בעבר מכוניות שרד. אחד הדורות הקודמים של הקאמרי שימש מכונית לאלופים בצה”ל והסופרב היתה מכונית השרים, לא פחות. אבל מי מהן טובה יותר?

מראה ועיצוב: פלסטיקה מאכזבת מול איכות מצוינת

הפסקה לצילומים בחוות סוסים על הכרמל זימנה לנו מבחן לא שגרתי לרושם שמותירות המכוניות. חתן וכלה שהצטלמו בחווה ביום חתונתם ביקשו להצטלם גם ליד הסקודה. הטויוטה, לעומת זאת, לא הותירה עליהם רושם רב. אחד מאנשי צוות הצילום אף חשב שמדובר בטויוטה קורולה, שמחירה מחצית מזה של הקאמרי. אולי הדבר חיובי, ומי שרוכש מכוניות מסוג זה מבקש עיצוב שקט ומתון, אבל הקאמרי באמת ביישנית. למעט חזית עדוית כרום, העיצוב השמרני של הקאמרי לא מפגין את מחירה, ויהיה לה קשה להיהפך לסמל סטטוס.

גם הסופרב לא מסובבת ראשים. באחרונה עברה המכונית מתיחת פנים, ועיצובה נהפך למיוחד פחות, אבל מעט יותר מרשים ומכובד. פנסי לד גדולים מלפנים ומאחור מדגישים את הממדים הנאים. ואולם מה שהפך את מכונית המבחן למרשימה במיוחד הוא הצבע השחור והחישוקים הגדולים. ייתכן כי בצבע אחר אולי החתן והכלה לא היו מתעכבים על צילום עם המכונית.

גם בתוך תא הנוסעים ניכרים הבדלי סגנון בין המכוניות. העיצוב הפנימי של הקאמרי עתיר כפתורים וחלקו העליון של לוח המחוונים מצופה בחומר דמוי עור, בסגנון מכוניות אמריקאיות. בסופרב העיצוב רגוע יותר, עם  חיפוי דמוי עץ וקווים פשוטים וברורים. אבל ההפתעה היא איכות החומרים. הפלסטיק בטויוטה פשוט מאכזב, ונראה כשייך למכונית ברמת מחיר נמוכה בהרבה, בעוד בסקודה איכות החומרים מצוינת.

סקודה סופרב (מימין), טויטה קאמריצילום: רמי שלוש

מרחב פנימי:הרבה מקום לרגליים

במכוניות גדולות כל כך, אפשר לשער שלא צפויה שום בעיה של מרחב פנימי, מלפנים ומאחור. השערה זו מתגלה כנכונה, כמעט. האורך העצום של המכוניות מאפשר מרחב אדיר לרגליים, וגם רוחב מספק לשלושה אנשים במושב האחורי. ואולם, החלון האחורי המשתפל הופך את מרחב הראש למוגבל משהו, ואנשים הגבוהים מ–1.80 מטרים יחככו את פדחתם בתקרה. מלפנים, יש שפע מרחב, לרגליים ולראש. המושבים בקאמרי נוחים וטובים ויותר, ואילו בסופרב הם התגלו כנוקשים מעט.

גם בתאי המטען התגלתה הפתעה. למרות גודלה, לקאמרי תא מטען קטן יחסית, בנפח 370 ליטר, מקביל לזה של משפחתית בתצורת האצ’בק. זאת, בשל המערכת ההיברידית שמצמצמת את גודל תא המטען. בסופרב יש את אחד מתאי המטען הטובים ביותר שבהם נתקלנו - יש לו שני מצבי פתיחה. האחד, בדומה למכונית סדאן מקובלת, עם פתח צר יחסית, שיספיק להכנסת מצרכים מהסופר, אך עם פתיחת כל הדלת האחורית, כולל החלון, נוצר פתח רחב בהרבה המיועד למטען, ומתגלה תא מטען אדיר בממדיו.

בנסיעה עירונית: תמרון מסורבל

יוצאים לדרך ומתחילים דווקא בעיר, בפקקי הבוקר. שתי המכוניות לא נועדו לשימוש עירוני, אבל כמו מרבית המכוניות בישראל, הן יבלו בה את מרבית זמנן. הרחובות בישראל צרים וצפופים מאלה שבארה”ב, ושתי המכוניות גדולות ומגושמות בהם.
גם תמרוני חניה לא נוחים בהן במיוחד. כיול המתלים בסופרב נוקשה יותר, והמכונית נוחה פחות מהקאמרי. היפנית, שמתליה רכים ומתאימים לטעם אמריקאי, משככת טוב יותר מהמורות בעיר. תיבת ההילוכים של הסקודה, רובוטית כפולת מצמד, מעבירה את ההילוכים בגסות מסוימת בתנועה אטית, בעוד הקאמרי גולשת בעדינות בעזרת המנוע החשמלי, ורק כשהמהירות עולה מותנע גם מנוע הבנזין.

בכביש מפותל: לא ספורטיביות

במערכת הניווט המובנית של הקאמרי, כשבוחרים מאילו כבישים יש להימנע בנסיעה ‏(דרכי עפר או כבישי אגרה‏), חבל שאין אפשרות לבקש לוותר גם על כבישים מפותלים. ברור שהמכונית לא מיועדת לשם, אבל אם היא נקלעת לשם במקרה - היא עושה עבודה גרועה מאוד. אחיזת הכביש סבירה, אבל זוויות הגלגול ‏(המידה שבה המכונית רוכנת הצדה‏), היעדר מוחלט של תחושה בהגה - ובעייתי מכך, חוסר היזון חוזר מהבלמים - הופכים את החוויה ללא נעימה. לנהג, בעצם, אין מושג מה מידת האחיזה של המכונית, ואם המהירות שלו מתאימה לדרך, ולכן מומלץ, פשוט, לנסוע לאט.

לכך מצטרפת חוויית הנסיעה במערכת ההיברידית, שהיא טובה מאוד בשמירה על מהירות, אבל פחות בהאצה. המאמץ גורם למנוע הבנזין לרטון ולהרעיש, ותאוצות הביניים אינן טובות. בסופרב החוויה שונה מאוד: התחושה בטוחה, התאוצות מעולות והעברת ההילוכים חלקה ולא מורגשת. לא מדובר במכונית ספורטיבית וקלה לתמרון - בכל זאת, הסופרב גדולה וכבדה - אבל היא תתגבר על כביש מפותל ללא קושי.

בשיוט: כוח זמין מול חיסכון בדלק

עם כל הכבוד לכבישים מפותלים, מכוניות אלה נועדו לשיוט ארוך טווח. מדובר במכוניות שאפשר לשים אותן על כבישים ארוכים, להפעיל את מערכת בקרת השיוט, וכך, מבלי ללחוץ על הדוושות, לנסוע קילומטרים ארוכים ללא התרגשות. התכונות הדרושות מטיל שיוט שכזה היא נוחות נסיעה גבוהה, בידוד טוב מרעשים וגם יכולת להאיץ בקלות במקרה עקיפה.

רק מכונית אחת מבין שתיהן צלחה את כל התכונות הנדרשות - הסופרב. שתיהן נוחות, כל הכביש חלק וישר, אך הסקודה מבודדת טוב מרעשים, בעוד לקאמרי חודרים רעשי רוח ונשמעים גם מעט קרקושי פלסטיק.

באשר להאצות ביניים, בסופרב הן כמעט לא מורגשות, אבל בקאמרי נשמע המאמץ של המנוע. עם זאת, לקאמרי יש יתרון מובהק בצריכת הדלק. בתנאי המבחן המאומצים הצלחנו להגיע ל–14 ק”מ לליטר, לעומת הסופרב, שבה נרשמה צריכה של 10 ק”מ לליטר. בשימוש יומיומי ומתון יותר, צריכת הדלק צפויה להיות טובה יותר בכשליש. זה אומר שלקאמרי גם טווח נסיעה גדול יותר, וביקורים בתחנת הדלק רק צפויים לעתים רחוקות.

השורה התחתונה: סקודה מנצחת

לא קשה להכתיר את המנצחת במבחן. אף שמחירה נמוך יותר, סקודה סופרב התגלתה כמכונית טובה יותר במרבית הסעיפים, ובעיקר ביכולת השיוט, החיונית למכוניות מסוג זה.
טויוטה קאמרי נוחה יותר בעיר, וחסכונית בצריכת הדלק, אבל הסופרב היתה טובה יותר על הכבישים המהירים, והקנתה תחושה בטוחה יותר בכבישים מפותלים. המכונית הצ’כית מנצחת את העולה החדשה מארה”ב, והיא מכונית המנהלים הגדולה הנבחרת שלנו.

ואולם, למבחן יש גם מסקנה נוספת. אחרי מאות קילומטרים של נהיגה בשתי המכוניות, לא מצאנו הבדלים מהותיים בין מכוניות המנהלים הגדולות, למכוניות המנהלים הקלאסיות. דגמים אלה חזקים, מרווחים ויקרים יותר, אבל גם מכונית מנהלים שעולה 180 אלף שקל כמו אופל אינסגניה, טויוטה אוונסיס או פריוס, אם אתם מעוניינים במכונית היברידית, וגם סקודה סופרב עם מנוע צנוע מעט יותר ‏(שמחירה 197 אלף שקל באותה רמת גימור‏), יספקו חוויה דומה. בעבור יותר מ–200 אלף שקל כבר כדאי לרכוש מכוניות יוקרה של ממש.

נראה שמכוניות כמו טויוטה קאמרי או הגרסה הבכירה של סקודה סופרב יישארו מצטנעות, מכוניות לאנשים שמעוניינים להדגיש את מקומם בהיררכיה בחברה עסקית או בשירות המדינה, או את מעמדם הכלכלי, אך בצורה מעודנת, מבלי לנסוע במכונית יוקרה של ממש.

בוחנים: אסף בר־שי ודניאל שמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker