המחלוקת שתוקעת את הרפורמה במשק החשמל: מי יממן את הטבות המס לעובדים?

משרדי האוצר והאנרגיה מנסים ליצור רושם שהרפורמה הושלמה — אבל יש עוד מכשולים ■ הרפורמה תובא לאישור הממשלה, והשרים כחלון ושטייניץ יידרשו להסביר מדוע הציבור ימשיך לשלם תעריף חשמל גבוה למרות חיסכון של מיליארדי שקלים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי באב"ד (מימין), אבי ניסנקורן, משה כחלון ויובל שטייניץ במסיבת העיתונאים על הרפורמה במשק החשמל ביום חמישי. חתמו רק בראשי תיבות
שי באב"ד (מימין), אבי ניסנקורן, משה כחלון ויובל שטייניץ במסיבת העיתונאים על הרפורמה במשק החשמל ביום רביעיצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

הרפורמה במשק החשמל לא נחתמה בסוף השבוע האחרון — למרות ניסיונותיהם של משרדי האוצר והאנרגיה ליצור רושם שהיא הושלמה ותובא לאישור הממשלה בהקדם. גם ההסכם עם עובדי החברה, שהוא חלק משמעותי ברפורמה, לא נחתם במלואו.

ביום חמישי האחרון הוזמנו נציגים מכלי התקשורת למסיבת עיתונאים "לרגל חתימת הרפורמה" — אלא שזו כלל לא נחתמה. שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ התעלמו מעובדה זו, והפליגו בשבחה של הרפורמה. לאחר שסיימו לשאת את דבריהם — שחלק מהם כלל לא היה קשור לאירועים — מיהרו השניים להסתלק בלי להשיב לשאלות.

אחרי שעזבו, השיב מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לשאלת TheMarker ואמר כי הצדדים יחתמו על ההסכם העוסק בהבנות בין הממשלה לעובדי חברת החשמל. לאולם הובאו ערימות של ניירת, שעליהם חתמו פקידי ממשלה לצד נציגים של ועד העובדים. אלא שלדברי מקורבים לדיונים, טקס החתימה המצומצם הזה הניב רק חתימות בראשי תיבות ולא חתימה מלאה על ההסכם.

"החברה תגלגל את המס על הצרכנים"

הסיבה לעיכוב בחתימה על הרפורמה נעוצה במנהל רשות המסים ערן יעקב וביועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בשל מחלוקת בשאלת מיסוי הטבות הפנסיה לעובדים. עובדי חברת החשמל צפויים לקבל במסגרת הרפורמה הטבות שעלותן כ–6.5 מיליארד שקל, רובן ככולן בתשלומים לפנסיה.

על פי מקורב לשיחות, בדיונים בין הממשלה לחברה ולעובדים סוכם כי התשלומים יהיו נטו ויעוגנו בחקיקה. אלא שאז התערב מנהל רשות המסים, יעקב — שעד לפני כחודשיים הוביל את המשא ומתן עם העובדים בכובעו כממונה על השכר באוצר — והודיע לצדדים כי התשלום הוא אירוע מס (פעולה שבעקבותיה נדרש חיוב או פטור מתשלום מס). גם מנדלבליט הודיע כי הוא מסרב להכליל את הפטור ממס לעובדים בחקיקה.

"אם מחוקקים את החוק, מדינת ישראל לא תגבה מס", אמר מקורב לשיחות. "אם לא מחוקקים — השאלה היא מי יספוג את המס: חברת החשמל, שתגלגל גם אותו על חשבון החשמל של הצרכנים, או משרד האוצר, מתקציב המדינה".

הרפורמה כוללת פרישה מרצון של כ–1,800 עובדים מחברת החשמל, דבר שצפוי להביא לחיסכון של כ–6 מיליארד שקל בהוצאות השכר שלה. חיסכון זה אמור לאפשר לחברה לממן את הטבות המס בסך 6.5 מיליארד שקל — כלומר, הרפורמה יכולה לממן את עצמה.

במסגרת דיוני הרפורמה הוסכם כי הציבור ישלם דרך תעריף החשמל כ–6 מיליארד שקל מעלות הרפורמה. החלק של הציבור יתבטא בכך שתעריף החשמל לא יוזל בסכום זה, אף שחברת חשמל תחסוך אותו בהוצאותיה. על פי חוק, מחיר החשמל לצרכנים צריך לשקף את הירידה בהוצאות ולרדת בהתאם.

"הורדת מחירים היא חוסר אחריות"

החתימה על הרפורמה תתאפשר רק אחרי אישורה בממשלה, שם יידרשו שר האוצר ושר האנרגיה להשיב מדוע השיתו על הציבור תשלום של 6 מיליארד שקל למימון הטבות המס לעובדים, אף שאלה יכולות להיות ממומנות מהחיסכון של חברת החשמל בהוצאות.

במסיבת העיתונאים שנערכה ביום חמישי הכריז שטייניץ כי הציבור לא יממן את הרפורמה — אך נראה כי זה לא מה שצפוי לקרות. באב"ד אמר במסיבת העיתונאים כי הציבור יממן למעשה את הרפורמה בכך שתעריף החשמל לא יירד. לדבריו, בכך יתרום הציבור ליציבותה של חברת החשמל, שחובה יקטן מ–42 מיליארד שקל ל–30 מיליארד שקל — ואתו התשלום עבור הריבית — מה שיאפשר את הורדת העלויות בעתיד. "יהיה זה חוסר אחריות משווע להוריד את מחיר החשמל ולא את החוב של חברת החשמל", אמר באב"ד. "בעוד שמונה שנים ייהנה הצרכן כפול, כתוצאה מהרפורמה".

באב"ד הוסיף כי הציבור ייהנה גם מרשת חשמל יעילה יותר ועם פחות תקלות, וגם מהורדת מחירים. ואולם גם תשובה זו נכונה באופן חלקי בלבד: מחיר החשמל חייב לרדת, לפי חוק, בהתאם לעלויות הייצור של החברה. עלויות אלה יקטנו ממילא במהלך הרפורמה ואחריה, בגין הקטנת עלויות השכר. לדברי מקורות ממשלתיים, גם אם הרפורמה הנוכחית לא תעבוד, תוכרז רפורמה כלשהי בחברת החשמל — בהסכמת ההסתדרות או בלעדיה.

אם הרפורמה תאושר, החברה צפויה ליהנות מתקבולים רבים, פרט ל–6 מיליארד שקל של חיסכון בהוצאות שכר. החברה תקבל עוד 5 מיליארד שקל ממכירת נכסים ומהטבות בחישוב חובות עבר לממשלה ולבנק לפיתוח התעשייה; החברה תקבל עוד 5 מיליארד שקל לפחות ממכירת תחנות ייצור ושטחים שבבעלותה.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים