משרדי התחבורה והשיכון יממנו הקמת כבישים כדי לקדם פרויקטים לדיור

לפי סיכום בין המשרדים יוקמו תשעה פרויקטים תחבורתיים, שעלותם כ-2 מיליארד שקל, במטרה להסיר חסמי תשתיות המעכבים הקמת דירות ואזורי תעסוקה ■ בין היתר ייסללו כביש עוקף כפר יונה ומחלף חדש על כביש החוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוע נחתם הסכם למימון פרויקטים תחבורתיים מקופת מינהל מקרקעי ישראל. לפי ההסכם, שעליו חתמו משרדי התחבורה, השיכון והאוצר, יחד עם רשות מקרקעי ישראל, תוקם שורה של פרויקטים בתחום תשתיות התחבורה, באמצעות מימון שיועבר מהרשות וממשרד התחבורה.

בהסכם מפורטים תשעה פרויקטים חדשים, בהם מחלפים וכבישים חדשים, שיוקמו בעקבותיו. פרויקטים אלה נחוצים להקמה של אלפי יחידות דיור ושל אזורי תעסוקה שונים. בין היתר, ימומנו כך כביש עוקף כפר יונה ‏(הארכה של כביש 562‏), חלק מכביש 200 שיעקוף את רמלה ממערב, מחלף חדש על כביש החוף ומחלף בכניסה לראש העין.

חלק מהפרויקטים כבר מתוכננים ומוכנים לביצוע, ואחרים עדיין דורשים תכנון מפורט והכשרת תוואי לביצועם. צוות מעקב ובקרה שיורכב מנציגי רשות מקרקעי ישראל, אגף התקציבים באוצר ומשרדי התחבורה והשיכון יעקוב אחר התקדמות הפרויקטים.

צילום: עבדאללה שמא

שר התחבורה ישראל כ"ץ אמר אתמול כי "ביצוע מהיר של הפרויקטים התחבורתיים יאפשר להתחיל בבניית אלפי יחידות דיור בכל אזורי הארץ, כולל בפריפריה, ובכך להרחיב את אפשרויות המגורים גם באזורים מרוחקים מהמרכז". לדבריו, המהלך מהווה חלק מתוכנית נתיבי ישראל, שנועדה לחבר את הפריפריה למרכז. עוד הוסיף כ"ץ כי הסיכום כולל הקצאה של מאות מיליוני שקלים וכן קידום של לוחות זמנים, וזאת באמצעות שינוי סדרי עדיפות ומתן קדימות לפרויקטים הנדרשים.

תקצוב הפרויקטים הללו נעשה מכוחה של החלטת ממשלה ממאי האחרון, שלפיה יוקצו כ–2 מיליארד שקל לפרויקטים תחבורתיים במטרה "לשחרר" מתחמי מגורים בני אלפי יחידות דיור, שפיתוחם מותנה בשדרוג התשתיות התחבורתיות בסביבתם. על פי הסיכום, כמיליארד שקל אמורים היו להגיע ממקורותיו התקציביים של משרד התחבורה, ומיליארד נוספים ממקורותיה של רשות המקרקעין. ככל הידוע, כבר הקצה משרד התחבורה חלק גדול מהתקציב שנקבע בהחלטת הממשלה לשדרוגו של כביש 38 המחבר את בית שמש לכביש 1, ואילו ההסכם שנחתם השבוע מסדיר את רשימת הפרויקטים שיתוקצבו על ידי רשות המקרקעין.

השבוע התברר כי רשימת פרויקטים זו מהווה רק את תחילת תהליך הסרת החסמים בפני מגורים על ידי שדרוג תשתיות. זאת, כאשר שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הודיע כי הגיע לסיכום עם שר האוצר יאיר לפיד, לפיו צפוי משרד הבינוי והשיכון לנהל "קופת חסמים", בסך של כמה מיליארדי שקלים, שמטרתה לקדם שחרור חסמי תשתיות המעכבים הקמת כמות גדולה של יחידות דיור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר