למרות ההשקעה |

כבישי ישראל צפופים יחסית לעולם - והגודש רק יגדל

ישראל היא המדינה שכבישיה הם הצפופים ביותר בין מדינות OECD, מלבד דרום-קוריאה ■ לפי דו"ח טאוב, על אף עלייה בהשקעה בתשתיות, התחבורה הציבורית הלקויה מגבירה את הצפיפות ותורמת לעליות מחירי הנדל"ן בערים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

דו"ח מרכז טאוב מצביע על הפער התחבורתי האדיר שבו נמצאת ישראל לעומת אירופה. בדו"ח מציינים אמנם שההשקעה בתשתיות כבישים ומסילות עלתה במידה ניכרת בשנים האחרונות, אבל המצב עדיין גרוע מאוד.

ישראל היא המדינה שכבישיה הם הצפופים ביותר בין מדינות OECD, מלבד דרום-קוריאה, והצפיפות בכבישים גבוהה פי שניים מהממוצע. מכיוון שרמת המינוע בישראל (מכוניות ל-1,000 נפש) נמוכה בכמחצית מהממוצע ב-OECD, הצפיפות בכבישים צפויה להמשיך ולעלות במידה ניכרת. הצפיפות תואץ בשל היעדר אלטרנטיבה לתחבורה על הכבישים, כמו רכבות ושאר מערכות הסעת המונים.

פקקים בכביש מספר 1

רכבת ישראל מסיעה 100 מיליון נוסעים לכל קילומטר נסועה, לעומת 533 מיליון בבלגיה נוסעים ו-885 מיליון בשווייץ. הפערים בתחום הובלת המטענים ברכבת גדולים אף יותר.

בהיעדר חלופות, קצב העלייה של הצפיפות בכבישים מואץ. בעוד בהולנד עלתה הצפיפות ב-7% בין 1990 ל-2008, ובשווייץ נרשם גידול של 32% - הצפיפות בישראל עלתה בתקופה זו ב-70%. מספר המכוניות לאלף נפש עלה ב-15% בשווייץ בין 1990 ל-2008, בישראל, לעומת זאת, הוא עלה בתקופה זו ב-49%.

בתחום הרכבות חלה עלייה ניכרת בהשקעה בשנים האחרונות, אך במרכז טאוב טוענים כי "אין אינדיקציה לכך שפערים אלה (בין מדינות OECD לישראל) יצומצמו באופן משמעותי בקרוב ויקלו על העומס בכבישי ישראל". לא כל ההשקעה בתשתיות בישראל מגיעה מתקציב המדינה. חלק ממנה מגיע מהמגזר הפרטי, באמצעות פרויקטים זכיינים. אבל כאן מתגלה בעיה אחרת: עלות הנסיעה גבוהה ב-117% מבכבישים מקבילים בארה"ב, ואם משקללים את כושר ההשתכרות הנמוך יותר בישראל, הפער קופץ ל-264%.

רמת הצפיפות בכבישים

בנוסף, הגודש בכבישים הופך גם את האוטובוסים לאטיים ולא יעילים, והאיסור על כניסת רכב פרטי לנתיבי תחבורה ציבורית לא נאכף. כך, הנסיעה באוטובוסים נהפכת לאטית עוד יותר. בדו"ח קובעים חד-משמעית כי בעיות התחבורה הן בין הגורמים לעליית מחירי הנדל"ן בערים הגדולות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר