מיכל האמוניה יועבר מחיפה : "התפרצותו עלולה להרוג אלפים"

ככל הנראה, יוקם מפעל ייצור אמוניה בנגב ■ המיכל עלה לכותרות במלחמת לבנון השניה, אז קיים חשש כי פגיעה ישירה בו תשחרר את החומר הרעיל לריכוזי האוכלוסייה הקרובים

איתי טרילניק
איתי טרילניק

שר התמ"ת שלום שמחון, והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, הודיעו היום על החלטה להוציא את מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. על פי ההודעה, מנכ"לי המשרדים אמורים להביא להקמת מפעל ייצור אמוניה במקום אחר בארץ - כנראה בנגב - שיחליף את המיכל המאחסן את האמוניה המיובאת כיום דרך נמל חיפה.

מיכל האמוניה שייך לחיפה כימיקלים, ומאחסן עד 12 אלף טון אמוניה בכל רקע נתון. האמוניה היא חומר רעיל אך הכרחי לתעשיות שונות - בעיקר לתעשיית הדשנים ותעשיית המזון בשל שימושיה במתקני קירור.

צילום: דורון גולן

זה מספר שנים, שהמיכל עומד במרכז מאבק סביבתי של ארגונים שונים באזור חיפה, המבקשים לסגור אותו בשל החשש מהתפרצות אמוניה באזור המפרץ. התפרצות כזו, על פי גורמים שונים, עשויה לגרום למותם של אלפים.

המיכל עלה לכותרות במלחמת לבנון השניה, אז קיים חשש כי פגיעה ישירה בו תשחרר את החומר הרעיל לריכוזי האוכלוסייה הקרובים. לאחר המלחמה, מונתה ועדת שפיר לבחינת ההשלכות של ארועים שונים על מתקני התשתית במפרץ חיפה, והשפעתם על התושבים באזור. בין היתר, המליצה הוועדה להוסיף למיכל מיגון עילי ולאסור כניסת אוניות הנושאות אמוניה לאזור המפרץ בשעת מלחמה.

בשנת 2010, החלה בחינת אלטרנטיבות למיכל האמוניה באמצעות משרדי הממשלה וחברת ייעוץ פרטית. הבדיקה העלתה כי המתקן עומד בסטנדרטים העולמיים, ואינו חריג מבחינת גודל, כמות האמוניה המאוחסנת, או קרבה לאוכלוסייה יחסית למקובל במדינות העולם. יתר על כן, רמת המיגון של המיכל גבוהה מן המקובל. עם זאת, האיום הפוטנציאלי על המיכל, בשל אפשרות סבירה לנפילת טילים באזור חיפה במקרה של התלקחות צבאית, הכריעה את הכף לטובת סגירת המיכל.

הצוות שבדק את האלטרנטיבות, מצא כי עדיף להקים מפעל ייצור אמוניה בדרום הארץ, שיספק את צרכי ישראל בתחום. לא נמסר לוח זמנים מפורט לסגירת המיכל או לפתיחת המפעל החדש.

ארדן אמר היום כי "פעילות מיכל האמוניה לא יכולה לבוא על חשבון בטיחות הציבור. אמשיך לקדם מדיניות של הרחקת מפעלי תעשייה מסוכנים מקרבת אזורי מגורים כך שתתאפשר פעילות תקינה של המפעלים תוך מינימום סיכון לאוכלוסייה".

שמחון הוסיף כי "אמוניה היא מרכיב חיוני הדרוש לתהליכים תעשייתיים שונים ולשימושים נוספים במשק הישראלי. התמ"ת יפעל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה למציאת המתווה הראוי שיתאים לצרכים התעשייתיים מצד אחד, ולמרכיבים הסביבתיים ובטיחותיים מצד שני. החשיבות של קיום תעשייה ידידותית לסביבה ברורה לנו. התעשייה מחוייבת לציבור ולסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב