פינוי מפרץ חיפה: משרד ראש הממשלה נדרש לנמק מדוע השחיר את דו"ח מקינזי

היחידה הממשלתית לחופש המידע דורשת לנמק את ההשחרה של חלקים נרחבים מהדו"ח, שעוסק בפינוי בתי הזיקוק ושורת מפעלים מזהמים מאזור מפרץ חיפה ■ משרד ראש הממשלה סירב להעביר את הדו"ח בפורמט המאפשר חיפוש על פני המסמך

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפרץ חיפה
הדר חורש
הדר חורש

היחידה הממשלתית לחופש המידע דורשת ממשרד ראש הממשלה לנמק את ההשחרה של חלקים נרחבים מדו"ח מקינזי, העוסק בפינוי בתי הזיקוק ושורת מפעלים מזהמים מאזור מפרץ חיפה. הדו"ח הוזמן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה בעקבות יוזמה של רשות מקרקעי ישראל לפינוי אזורי התעשיה במפרץ וייזום תוכניות מגורים ושימושים מסחריים.

חברת הייעוץ מקינזי בחנה את ההצעה והעריכה את עלויות החלופות השונות למפעלים. הדו"ח, שפרטיו נשמרו בסוד במשך למעלה משנה, פורסם לראשונה ב-TheMarker לאחר פניית עמותת הצלחה לפרסום על פי חוק חופש המידע.

עם זאת, הדו"ח נמסר לפרסום באופן חלקי כשחלקים גדולים ממנו מושחרים, מטעמי סודיות. מהמסמך קשה להעריך את עומק הניתוח ואת הנימוקים למסקנותיה של חברת מקינזי, ומרבית הנתונים שפורסמו היו מסקנות כלליות ושורה תחתונה של חישובים שפרטיהם אינם ברורים. חלק ניכר מהנתונים שעליהם התבססו מסקנות הדו"ח, ובעיקר הרווח הגלום בפינוי שטחי המפעלים, מבוססים על נתון של הערכה כללית ביותר ובלתי מנומקת שנמסרה למקינזי על ידי רשות מקרקעי ישראל.

משרד ראש הממשלה סירב להעביר את הדו"ח בפורמט המאפשר חיפוש על פני המסמך, והעביר רק דפים שצולמו במכונת צילום. לטענת המשרד, פעולה זו נעשתה כדי למנוע שיחזור באמצעים דיגטליים של החלקים המושחרים.

ההשחרה הגורפת העלתה חשש שלא רק נימוקי ביטחון המדינה או סודיות מסחרית עמדו בבסיסה. כך למשל, הושחרו נתונים על מספר העובדים בחברת בתי הזיקוק, נתונים שהחברה אינה מסתירה כלל.

העמותות הצלחה ואדם טבע ודין פנו למשרד ראש הממשלה והיחידה לחופש המידע במשרד המשפטים בדרישה לנמק באופן מפורט את הסיבה להשחרות והמחיקות הרבות במסמך, אולם נענו בתשובה כללית שמציינת שהעמודים כוללים תחזיות רווח של בתי הזיקוק, נתוני קיבולות משק האנרגיה, תועלות ועלויות למשק האנרגיה וניתוח כלכלי של העברת התעשיות הפטרוכימיות.

בעקבות דרישתה של אדם טבע ודין לפירוט ספציפי של כל מחיקה וכוונתה לעתור לבית המשפט נגד התנהלות משרד ראש הממשלה, דרש הממונה ליחידת חופש המידע במשרד המשפטים, עו"ד שלומי בילבסקי, לקבל מידע ממשרד ראש הממשלה. בפנייה נדרש המשרד לנמק בפרוטרוט את הסיבה למחיקה של כל אחד מפרטי המידע הכלולים בדו"ח. משרד ראש הממשלה אמור לענות לדרישה בתוך שבעה ימים.

דו"ח מקינזי נגנז למעשה לאחר שבמשרד ראש הממשלה הוחלט שלא לדון בזמן הקרוב בפינוי התעשיות הכימיות ממפרץ חיפה, ככל הנראה על רקע התנגדות מערכת הביטחון להשלכות האסטרטגיות של הפינוי, הכרוך גם בסגירת בתי הזיקוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker