דרמה במשק האנרגיה: הגז מלווייתן יחל לזרום בבוקר לחוף

משק האנרגיה ייהנה לראשונה מביטחון אנרגטי עם שני מאגרים ושני צינורות ■ עם זאת, מונופול נובל-דלק ממשיך לשלוט בשניהם ■ המשרד להגנת הסביבה: "לא צפוי סיכון לציבור בזמן הזרמת הגז הראשונה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצפית על אסדת לווייתן מחוף בקיסריה, בשבוע שעבר
תצפית על אסדת לווייתן מחוף בקיסריה, בשבוע שעברצילום: JACK GUEZ / AFP

‏‏‏‏‏המשרד להגנת הסביבה הודיע הלילה ׁ(ב') כי חברת נובל אנרג'י עמדה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים של המשרד. לפיכך, הזרמת הגז הראשונה (הנישוב) באסדת לווייתן תתקיים מחר, בשעות הבוקר המוקדמות, כמתוכנן.

הנישוב הוא השלב הראשון של הזרמת הגז מהבארות שמתוכננות להיפתח ב-7:00 בבוקר. הגז מהבארות ידחק את החנקן הממלא את הצינורות המחוברים לאסדה ולחוף. החנקן ייפלט לאוויר מעל האסדה ובהמשך ייפלטו חנקן וגז משולבים. תוך שמונה שעות יקבלו את הגז הלקוחות הראשונים של מאגר לווייתן, ובהם חברת החשמל וכיל.

זו תהיה הפעם הראשונה מאז שהמשק החל להתבסס על גז, שתיפסק התלות במאגר אחד וצינור אחד ותיווצר יתירות של שני מאגרים ושני צינורות. לצד הביטחון האנרגטי, המשק נותר תלוי במונופול נובל-דלק ששולט בשני המאגרים, תמר ולווייתן, כך שלא צפויה תחרות של ממש ביניהם על מחיר ושירות.

ארגון שומרי הבית, הדורש להרחיק את האסדה הממוקמת עשרה קילומטרים מהחוף ללב ים, הגביר בחודשים האחרונים את מסע הלחצים וההפחדה באשר לזיהום שייפלט מהאסדה. על רקע זה, נערכו תושבים בקרבת החוף באזור זכרון יעקב וחיפה להתפנות מבתיהם בשעות הנישוב.

עם זאת, המשרד להגנת הסביבה הבהיר הלילה כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב.

השר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד, בכירי המשרד וצוותים מתוגברים יהיו נוכחים מחר ביישובי חוף הכרמל, במשרדי איגוד ערים שרון-כרמל בחדרה, במרכז הבקרה של נובל, ובתחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון-כרמל. מפקחי המשרד להגנת הסביבה יהיו גם באסדה בשעות הנישוב. במשרד המליצו לציבור להוריד את האפליקציה: "אוויר בסביבה" ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker