ערר עיריית חיפה נדחה; תוכנית הנמל תצא לדרך

הערר שהוגש עקב החשש מפגיעה סביבתית נדחה אמנם, אך התווספו לתוכנית הנמל דרישות לפיקוח על כמות מקסימלית של חומרים מסוכנים וחובת דיווח עליהם, כמו גם חובת דיווח על פליטות מכלי שיט ותחבורה וצמצום הפגיעה בחופי המפרץ

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל חיפה
נמל חיפהצילום: אבישג שאר-ישוב

הכוונה לבנות נמל תעופה בינלאומי בעיר והחשש מפגיעה סביבתית לא סייעו לעיריית חיפה: ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דחתה את הערר שהגישה העירייה, ובכך נסללה הדרך ליישום תוכנית הנמל במפרץ חיפה. הנמל נמצא בשלבי בנייה מתקדמים ומרביתו כבר נמסרה למפעילה הסינית SIPG אך לערר היו השלכות כמו עיכובים וערעור אמון הסינים בהתקדמותו של הפרויקט. 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, הגישה לפני כמה חודשים ערר לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בעיר, בנוגע לאישור תוכנית הנמל. קליש רותם מעוניינת לעצור את קידום הפרויקט שאמור להסתיים ב-2021, בשל רצונה לפתח את חיפה כעיר תיירותית, בין השאר באמצעות הקמת שדה תעופה בינלאומי בעיר. התנגדותה נבעה גם משיקולים סביבתיים ונוכח החשש מכימיקלים שיוכנסו לשטח הנמל. מדובר בתוכנית נמל שיצאה לביצוע ב-2015 ומהווה חלק מהרפורמה לקידום התחרות בנמלים שאושרה בממשלה. 

הוועדה החליטה ברוב קולות לדחות את הערר אך הוסיפה תיקונים, ביניהם חובת התייחסות לכמות מקסימלית של חומרים מסוכנים שניתן להכניס לנמל וחובת דיווח עליהם לוועדה המחוזית מדי שנתיים, עד למימוש מלא של התוכנית. בנוסף, מתחילת הפעילות בנמל תחול חובה לדווח על מצאי הפליטות בפועל מכלי שיט ותחבורה בתחום הנמל, בהתאם להנחיות שייתן המשרד להגנת הסביבה. תנאי נוסף שיוכנס לתוכנית הוא "ביצוע הוראות הפעולות המתקנות לצמצום הפגיעה בחופי המפרץ באמצעות הטלת חול".

עינת קליש רותם
עינת קליש רותםצילום: עופר וקנין

עם חברי הוועדה נמנו היו"ר שמרית גולן, נציגת שרת המשפטים, מיכל מריל, נציגת מנהלת מינהל התכנון, שולמית גרטל, מ"מ נציג שר הבינוי והשיכון, הלל זוסמן, ונציג רשות הטבע והגנים. בעמדת מיעוט היה טל אל-על, מ"מ וסגן ראש העיר באר שבע, שציין: "אינני יכול להתעלם ממצוקתם ההולכת וגוברת של תושבי העיר חיפה והצפון כולו. מדובר בתוספת לא מעטה של 20%-10% מפגעי זיהום, בנוסף לרמות הזיהום הקשות ביותר באזורם זה מכבר. כמו-כן, איני יכול להתעלם מן הטענה הצודקת בדבר התייחסות המדינה לאורך עשרות שנים לאזור הפריפריה הצפונית כאל החצר האחורית". 

שטח הנמל אינו נתון לסמכותה של עיריית חיפה ומוגדר כ"שטח גלילי", שאין לו רשות מקומית. עם זאת, כיוון שבבעלות העירייה אחוז בודד משטחו, הדבר איפשר את הגשת הערר, ובכך לעכב את היתרי הבנייה בשטחו. לקליש רותם כראש עיר אמנם אין סמכויות לקדם תוכנית חלופית ולבטל את הקיימת, כיוון שאושרה בממשלה, אך הערר שהגישה העירייה עיכב את בניית תשתיות  נמל המפרץ, ובהן המבנה המרכזי שישמש כמרכז ההפעלה של הנמל. תכנונו הסתיים לפני כשנתיים, ומתוכו יתבצע חלק ניכר מתפעול הנמל. שלב סיום התשתיות עוכב גם כן, משום שהחברה הסינית SIPG לא הסכימה את יסודות הבניינים כל עוד לא ניתן אישור סופי. 

נמל חיפה. תהפוך לשתי מעגנות שיתחברו לתעלה חדשה
נמל חיפה. צפוי להימסר מידי הסינים ב-2021צילום: רמי שלוש

מיליארדי שקלים הושקעו בבניית הנמל עד כה, ודחיית הפעלתו גוררת עלויות של מאות מיליוני דולרים. בהחלטה שקדמה לערר, וניתנה על ידי ועדת המשנה לוועדה המחוזית חיפה, נכתב: "התוכנית עוסקת בתשתית בעלת חשיבות לאומית, אשר פיתוחה בוצע מכוח תוכנית מתאר ארצית תקפה".

גם לאחר דחיית הערר, בידי ראש העיר נתון כלי נוסף - מתן היתרים לבניית הצירים המובילים לנמל, שהמדינה מחויבת לספק בחוזה שלה עם המפעיל הסיני. את בצירים הללו אמורה להקים חברת "יפה נוף", חברת בת של עיריית חיפה, והם כוללים את חיבורי הנמל, בהם כבישים המגיעים אליו מכביש 22 עוקף קריות, וכן מנהרה ענקית להעברת תשתיות עיליות והצנרות למיקום תת קרקעי שאמור להבטיח יכולת שליטה וניהול לתשתיות בחיפה. 

על פי ההסכם בין הסינית לחנ"י (החברה הממשלתית נמלי ישראל), הנמל צפוי להימסר ב-2021 לתקופה של 25 שנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker