מחטף פוליטי? מנכ"ל נמל אשדוד קיבל באישון ליל הודעה על הדחתו

אורנה הוזמן בכור, יו"ר נמל אשדוד, רוצה להדיח את איציק בלומנטל, המנכ"ל ■ בלומנטל: "ההחלטה על השימוע, בהובלת היו"ר, התקבלה ממניעים תמוהים דווקא בעת הזו. יש לי תשובות מצוינות לכל הטענות - מתכוון להמשיך לנהל את הנמל גם ב-2020"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק בלומנטל, מנכ"ל נמל אשדוד
יצחק בלומנטל, מנכ"ל נמל אשדודצילום: אילן אסייג

יחסי העבודה בין יו"ר נמל אשדוד אורנה הוזמן בכור, והמנכ"ל איציק בלומנטל מעולם לא היו טובים. כבר באוגוסט 2018 חשף TheMarker את נסיונותיה של הוזמן בכור להדיח את המנכ"ל ולהרחיב את תפקידה. 

עם זאת, השניים שמרו, לפחות למראית עין, על כבוד הדדי. אתמול (ד') עלו היחסים על שרטון בפומבי, כאשר הוזמן בכור עשתה את הצעד שאותו היא מתכננת זמן רב - ובלומנטל קיבל הזמנה לשימוע לפני פיטורים. בין העילות לשימוע: עיצומים שמתכוון המשרד להגנת הסביבה להגיש על הנמל, וכן בדיקה שאותה יזם בלומנטל בנושא צ'קים שיצאו מקופת הוועד והגיעו לשוק האפור. מקורות בקיאים טוענים כי "הוזמן בכור מנסה לנצל את הבחירות שמסיטות את תשומת הלב מן הנמל כדי לבצע מהלך דרמטי. זאת, גם על רקע העובדה ששר התחבורה, ישראל כ"ץ, יושב שבעה בעקבות מות אמו".

הוזמן בכור נחשבת פוליטיקאית מן המעלה הראשונה, המקורבת לאנשי השלטון המקומי לאחר שנים שבהן היתה חלק מה"סילבניה" - קבוצה שאותה קידם סילבן שלום. היא גייסה לצידה את הוועד ויחד איתו את הדירקטוריון, בו "חסרים היום לא מעט חברים" אומרים המקורות. "המטרה אחת: להזיז את בלומנטל ולהביא מישהו מאנשי שלומה".  

אורנה הוזמן בכורצילום: דרור ארצי

נמל אשדוד אינו גוף עצמאי, אלא חברה הכפופה לרשות החברות הממשלתיות. בדירקטוריון החברה יושב גם נציג הרשות, והדחת מנכ"ל היא צעד דרמטי שלא יכול לעבור ללא ידיעת הרשות ואף תמיכתה. אם בעבר עצרה הרשות נסיונות מן הסוג הזה, הרי שהיום מדובר בגוף חלש מאוד שאף יו"ר חברה לא באמת מחשיב. רשות החברות לא ענתה גם הפעם לשאלות TheMarker, כך שלא ברור אם ידעה על הצעד ואם היא עומדת מאחורי המהלך הפוליטי של היו"רית.

עוד יצויין כי ישיבת הדירקטוריון שבה הוחלט על הזימון לשימוע נערכה מחוץ לנמל, בבית מלון בירושלים. בישיבה נדון עוד נושא אישי החשוב להוזמן בכור מרגע כניסתה לתפקיד: הרחבת תפקידה ל-75% משרה, מה שיאפשר לה לקבל שכר יותר גבוה ואף רכב מפנק מהחברה. בעבר עצר מנהל רשות החברות אורי יוגב את היוזמה של הוזצן בכור, ולא איפשר לדירקטוריון לאשר לה הרחבת התפקיד בניגוד לתקנון רשות החברות. כאמור, במצבה החלש הנוכחי של רשות החברות תחת ינקי קוינט, לא מן הנמנע כי הפעם תצליח להעביר את הצעד.

בלומנטל עצמו לא הופתע מהמהלך, אך לטענתו הזימון לשימוע שנשלח אליו אמש, בשעת לילה, ופורסם הבוקר, הוא "מגמתי ורצוף באי דיוקים. ההחלטה על השימוע, בהובלת יו"ר הדירקטוריון, התקבלה ממניעים תמוהים דווקא בעת הזו. יש לי תשובות מצוינות לכל הטענות. כמנהל החברה הובלתי את נמל אשדוד בחמש השנים האחרונות לשיאים של תפעול ורווחיות, לצד הכנסת סטנדרטים חדשים של ניהול תקין וניקוי תופעות פסולות שהיו נהוגות בנמל בעבר. בתקופה זו הנמל רשם הישגים פיננסיים ותפעוליים, שהניבו דיווידנדים והכנסות שיא למדינה".

לדברי בלומנטל, "הובלתי לשינוי יסודי בנורמות יחסי העבודה שהיו קיימות בנמל והכנסתי סטנדרטים חדשים. החברה הפסיקה לחלוטין את תופעת הנפוטיזם וקלטה מאות עובדים חדשים במסגרת גיוון תעסוקתי ותוך פתיחת תפקידים בפני נשים, שהיו עד אז על טהרת גברים. אני מתכון להמשיך ולנהל את הנמל גם ב-2020".

רלי נורמנד, מנכ"ל חברת קמור ספנות, מסר בתגובה: "הצטערתי  לשמוע על הזימון. ניצול התקופה שלפני הבחירות כדי לשנות את ההנהלה יביא לכאוס מוחלט, הפקרות ביחסי עבודה וירידה דרמטית בתפוקות. יש מקום לייצר פורום מצומצם שיסדיר את יחסי העבודה בHן היו"ר' שהינה אדם דומיננטי ביותר, והמנכ"ל  - שיכולים לשמש כצוות מעולה. טעות חמורה תהיה לזעזע את הנמל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker