אש ותמרות עשן: אלה המפעלים המזהמים ביותר בישראל - החברה לישראל מככבת

לפי הדירוג השנתי של המשרד להגנת הסביבה, המפעלים הכי מזהמים הם רותם אמפרט, בתי הזיקוק וחברת חשמל ■ חמישה מפעלים בבעלות החברה לישראל של עידן עופר נכללים בעשירייה הפותחת ■ מפעלים הפועלים על גז טבעי נותרו בראש הרשימה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה בבתי הזיקוק בחיפה
אורה קורן

חברות התעשייה המזהמות ביותר ל-2017, על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, הן רותם אמפרט נגב, בז"ן, בית זיקוק פז אשדוד, מפעל כרמל אולפינים ומפעל גדיב מקבוצת בז"ן, מפעל מגנזיום ים המלח, תחנת הכוח רוטנברג של חברת חשמל, מפעל נייר חדרה, מפעל טבע טק, ותחנת הכוח אורות רבין. המדד בוחן את הסיכון הסביבתי מכ-40 חברות, כ-100 מפעלי תעשייה וקרוב ל-1,000 תחנות תדלוק ציבוריות.

בנוסף, נרשם זינוק של עשרות אחוזים בזיהום של חברות ובהן טמפו, תחנת הכוח אשכול, מתקן התפלת המים בחדרה בבעלות IDE מקבוצת דלק, שמן תעשיות, מתקני התפלה וטיהור שפכים של אלקטרה (תנובות ושוקת), פקר ידפז, פלנטקס ואורטל יציקות מגנזיום.

חלק מהמפעלים המזהמים כבר פועלים על גז טבעי, לכן ניתן היה לצפות שרמת הזיהום שהם פולטים לאוויר תקטן, אולם הם נותרו עדיין בראש הרשימה. העברתם של מתקני התפלה וטיהור שפכים, מדלקים מזהמים לאנרגיה סולארית, היתה מאפשרת להוריד את רמת הזיהום שלהם - אולם זה לא מתרחש.

מפעל רותם אמפרט נגב זינק לראש טבלת המזהמים, עם עלייה של 49% בניקוד לעומת 2016, בין השאר כתוצאה מהדליפה של חומצה לנחל אשלים בקיץ שעבר. ב-2017 קרס קיר בבריכה במפעל, והוביל לשפך מאסיבי של חומר חומצי ומסוכן לנחל אשלים. בימים אלו מתנהלת חקירה פלילית נגד המפעל, והמדינה אף הגישה בקשה לתביעה ייצוגית בשל אירוע זה, בשם הציבור כולו, על הנזק הסביבתי. אירועים נוספים כוללים הפרות תשתית בארובות המפעל, וכן אי עמידה בזמנים של הגשת מסמכים ודיווחים.

בתי זיקוק לנפט בחיפה רשמו ב-2017 עלייה של 11% בזיהום. המפעל הורשע בפלילים על הפרות של חריגות בפליטות לאוויר ושל תשתית ותפעול. למפעל הוצא צו מנהלי על חריגות בניטור הסביבתית של בנזן, והוצאו התראות על חריגות מערכי הסף המותרים לפליטה לאוויר של מגוון מזהמים.

להבת ענק בבז"ן, פברואר 2018קרדיט: יוטיוב

בז"ן הוא אחד מחמישה מפעלים בבעלות ה חברה לישראל הנשלטת על ידי עידן עופר, שנכללים בעשירייה הפותחת של החברות המזהמות. בהם רותם אמפרט נגב (מקום 1), בז"ן (מקום 2), כרמל אולפינים (מקום 4), גדיב תעשיות פטרוכימיה (מקום 5), ומגנזיום ים המלח (מקום 6).

בדיקת הזיהום הנגרם מחברות הדלק העלתה, כי זו השנה השנייה ברציפות בה סונול מדורגת כחברת הדלק בעלת ההשפעה הסביבתית הנמוכה ביותר - בפער גדול מדור אלון, פז ודלק. נמשכת מגמה חיובית של התקנת מערכות מישוב-אדים מהדור החדש, אשר מקטינות את זיהום האוויר מתחנות הדלק, כאשר במרבית החברות (מלבד דור אלון), בכ-90% מתחנות הדלק כבר מותקנת מערכת למישוב אדים.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אמר כי "המשרד להגנת הסביבה פועל להקטנת ההשפעה על הסביבה באמצעים שונים ומגוונים. מדד החברות המפורסם היום הוא כלי המאפשר לאזרחים ולמנהלי השקעות לקבל את התמונה האמיתית על ההשפעה הסביבתית של החברות, ועל מידת הסיכון הסביבתי שאליו הציבור חשוף. מדד זה מפורסם כבר מספר שנים, ובעזרת שיתוף הפעולה של הציבור לנושא הוא כלי משמעותי לשיפור איכות הסביבה במדינת ישראל".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, אמר כי "אנחנו ממשיכים במגמת ההרחבה וההעמקה של הפיקוח לצד החמרת האכיפה, תוך שימוש בכל הכלים העומדים לרשותנו - וזאת כדי למנוע פגיעה בתושבים ובבריאותם. אנו קוראים לציבור ולמשקיעים להיעזר בנתוני המדד, ולקחת בחשבון את ההתנהלות הסביבתית של החברות".

מחברת רותם אמפרט נמסר כי "דירוגה של רותם אמפרט משקף אירוע חריג בנחל אשלים שבעקבותיו החברה פעלה לשיקום מלא של הנחל בתיאום כלל הגורמים. בשנים האחרונות השקיעה רותם אמפרט עשרות מיליוני דולרים בתחומי הגנת הסביבה, והיא תמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לעמוד בתקני הסביבה המחמירים ביותר".

מקבוצת בזן נמסר כי "מדד ההשפעה אינו מתחשב בהיקף הפעילות של המפעלים אותם הוא מודד, ואינו לוקח בחשבון את התועלת של המפעלים למשק - כלכלית וסביבתית. יש לציין, כי גם לדברי מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, על מפרץ חיפה מושתים תקני הסביבה המחמירים ביותר בעולם המערבי. לאחרונה פירסם המשרד להגנת הסביבה דו"ח שקבע, כי כל 1 שקל השקעה שביצעו המפעלים משמעותה תועלת של 3 שקלים למשק בעקבות הפחתת מזהמים. תוצאות ההשקעה במפרץ חיפה - שיפור של למעלה מ-90% באיכות האוויר באזור, כפי שמעידים הדו"חות של הגופים הרשמיים במדינה. התועלת למשק כולו מההשקעות הסביבתיות של התעשייה הכימית - ובזן בראשה - באיכות הסביבה נאמדת בכ-7.48 מיליארד שקל. ההשקעות של בזן בתחום איכות הסביבה הן בטכנולוגיות מיטביות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker