אני לא פראיירית של קוקה קולה

אם כבר רוצים לאסוף אריזות למיחזור, כדאי שיהיה עליהן פיקדון. מציאות שבה משלמים לנו, הצרכנים, תמורת בקבוקי משקאות משומשים, תאלץ את יצרניות המשקאות לפתח מערך החזרה מסודר, לקבל על עצמן אחריות ולמצוא פתרונות למיחזור פסולת בכמות רבה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הקלינטונים שותים קולה רוסית
צילום: YURI KADOBNOV / AFP

נתוני מיחזור בקבוקי המשקה בישראל מעידים שהישראלים אינם פראיירים. כשמשלמים להם, הם מוכנים להתאמץ. 80% מבקבוקי המשקה שבעבורם מקבלים החזר כספי נאספים למיחזור, לעומת קצת יותר מ-10% מהבקבוקים שבעבורם לא מקבלים תמורה בהחזרה, אלא מצפים שהציבור יביא לנקודות האיסוף בהתנדבות.

מנתונים אלה עולה מסקנה אחת ברורה: אם כבר רוצים לאסוף אריזות למיחזור, כדאי שיהיה עליהן פיקדון. מציאות שבה משלמים לנו, הצרכנים, תמורת בקבוקי משקאות משומשים, תאלץ את יצרניות המשקאות לפתח מערך החזרה מסודר, לקבל על עצמן אחריות ולמצוא פתרונות למיחזור פסולת בכמות רבה.

כל אלה יעמיסו על הוצאות התפעול שלהן, והיצרניות עלולות להרוויח פחות. כדי לכסות על ההוצאות החדשות, הן עשויות לייקר את המוצר, ומהלך כזה מעורר אצלן חשש לפגיעה במכירות. כדי למנוע את ההרחבה המתבקשת של החזר כספי גם לבקבוקים גדולים, נרקמת אגדה המתארת את הפיקדון כ"מס על הציבור" ותוספת ליוקר המחיה שתפגע בעניים. ואולם המציאות מספרת סיפור הפוך: דווקא מוצר שלאריזה שלו מוצמד תג פיקדון נצרך על ידי האוכלוסייה הענייה, שבעבורה הפיקדון נתפש כאמצעי לחסוך כסף.

אחד המהלכים הציניים של המבקשים לדחות את הפיקדון על בקבוקים גדולים הוא הטלת האשמה על הציבור החרדי, וכאן שוב המציאות הפוכה: החרדים הם הממחזרים הגדולים של אריזות שיש תמורתן פיקדון, ובני ברק היתה העיר הראשונה לסלק מתחומה את כלובי המיחזור של הבקבוקים. בישיבה שהתנהלה בעניין זה הטיח ראש העיר, חנוך זייברט, בגורמים המבקשים להשאיר את הכלובים אצלו: "המדרכות בבני ברק עמוסות בהולכי רגל, אמהות עם עגלות וילדים. מי שמבקש מהציבור למחזר פסולת, נא יואיל לתת תמורה, ולא לפזר סתם ציוד מטעמו במרחב הציבורי".

ועוד דבר: הבה נניח שהחלת הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים באמת תגרום ליצרניות לייקר אותם. האם כדאי להתאמץ לשמור על מחירם הנמוך של משקאות ממותקים? האם המדינה צריכה לסייע בהוזלה שלהם? קולה, ספרייט ותה קר בטעמים אינם מוצר חיוני, לא תרופות וגם לא בדיוק אוכל. למשקאות ממותקים יש ערך תזונתי מפוקפק, ויש טוענים ששתייתם אף גורמת נזק לבריאות. חוק הפיקדון לא ייקר אותם בהכרח, אבל אם מחירם באמת יעלה בעקבותיו, יכול להיות שכולנו נרוויח. לגבי המים המינרליים — הם אולי בריאים יותר מקולה, אבל אין סיבה שהמדינה תסבסד אותם בזמן שאפשר לשתות מים מהברז, שאינם באיכות פחותה. מי שבוחר לצרוך מים בבקבוקים, שיישא במחיר הכרוך בכך.

פס ייצור במפעל טמפו. בקבוקי הזכוכית שיש עליהם פיקדון נעלמו מפחי האשפה
פס ייצור במפעל טמפו. בקבוקי הזכוכית שיש עליהם פיקדון נעלמו מפחי האשפהצילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker