ועד חברת החשמל פותח בעיצומים; על הכוונת: קופת החברה ומתחריה הפרטיים

במחאה על אי קידום רפורמה שמוסכמת עליהם, ימנעו עובדי המונופול תשלומים לספקים, לא ינפיקו חשבונות חשמל, ולא יטפלו בבקשות של יצרני חשמל פרטי ■ הוועד: "השרים מרחו אותנו בזפת ונוצות" ■ היועץ המשפטי לממשלה אישר לעתור לבג"ץ נגד זכות השביתה שהוענקה לעובדים

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח בחדרהצילום: טל כהן
אבי בר-אלי

המזכירות הארצית של ארגון עובדי חברת החשמל החליטה אתמול לפתוח בסדרה של עיצומים — במחאה על "הרפורמה הזוחלת", כהגדרתה, במשק החשמל, מבלי שקדם לה הסכם מול עובדי המונופול הממשלתי. כחלק מהעיצומים יימנע הוועד מלפגוע באופן ישיר בציבור הלקוחות, אך יכוון את מהלכיו לפגיעה בקופת החברה, וכן במתחריה הפרטיים.

הוועד יעצור תשלומים לספקים, יפסיק לנפק חשבונות חשמל וימנע גביית חובות מלקוחות חברת החשמל (לרבות ניתוקים).

במקביל, הורה הוועד לעובדים שלא לטפל בבקשות יצרני החשמל הפרטי לסוגיו — בין אם מדובר ביזמי תחנות כוח פרטיות, ובין אם במתקיני פאנלים סולאריים לייצור חשמל עצמי.

מדובר לא רק באי־שיתוף פעולה בהקמת תחנות כוח חדשות — אלא גם בעצירת תשלומים עבור חשמל פרטי שיוצר בתחנות כוח גדולות (מעל 50 מגה ואט), ונמכר לרשת.

מהלך כזה של פגיעת עובדי מונופול במתחריו, בחסות דיני עבודה, עשוי לגרור התערבות מצד רשות ההגבלים העסקיים — או אף עתירה לבג"ץ מצד יצרני החשמל הפרטי. זאת, בניסיון לעקוף את ההכשר שנתן בית הדין לעבודה לעיצומים.

החלטת המזכירות הארצית נשענת על הפסק הדין השנוי במחלוקת שנתן לפני חודש נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, ולפיו עובדי חברת החשמל רשאים לשבות ללא הגבלה, כל עוד הממשלה אינה מגבשת מולם רפורמה שמקובלת עליהם.

בעוד העובדים נערכים למימוש זכות השביתה, הודיע לפני שבועיים שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי הקמת תחנות הכוח החדשות במשק תמשיך להיות מופקדת בידי המגזר הפרטי — ואלה לא ייבנו בידי חברת החשמל. זאת, לרבות תחנות הכוח הגזיות שיחליפו את יחידות 1–4 הפחמיות באורות רבין — וייבנו אף הן בידי חברות פרטיות.

"מונופול שמחזיק את עם ישראל בן ערובה"

החלטת השר התקבלה לאחר חצי שנה של לבטים, ועל רקע לחץ כבד שהפעילו ועד עובדי חברת החשמל וההסתדרות כדי שעובדי מונופול החשמל הם שיקימו את התחנות החדשות. מנגד, התייצבו משרד האוצר ורשות ההגבלים העסקיים, שהתנגדו למסירת פרויקטים נוספים לידי מונופול החשמל הממשלתי.

"עד היום דאגו שרי האנרגיה והאוצר למרוח את עובדי חברת החשמל בזפת ונוצות, תוך הפחדת הציבור שהוועד יוריד השאלטר", אמר אתמול יו"ר ועד העובדים, דוד (מיקו) צרפתי. "במקביל, השרים דאגו להעביר את חברת החשמל ללא תמורה למשפחות עופר, אריסון ותשובה וחבריהן".

גורם בקרב יזמי החשמל הפרטי אמר בתגובה כי "ועד חברת החשמל לא בוחל בניסיונות למנוע תחרות שתביא להורדת מחירים. לא היה כדבר הזה, שמונופול השייך לציבור מחזיק את עם ישראל כבן ערובה במשך עשרות שנים".

המדינה תעתור לבג"ץ נגד בית הדין לעבודה

בתוך כך, נודע כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר למשרדי הממשלה לעתור לבג"ץ נגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה בעניינו של ועד חברת החשמל. זאת, בטענה כי בית הדין חרג מסמכותו ופגע במעמדן החוקתי של הרשויות המבצעת והמחוקקת.

הרכב דיינים בראשות נשיא בית הדין הארצי הורה למדינה לגבש מתווה לרפורמה במשק החשמל רק בשיתוף ועד העובדים בחברת החשמל, שאם לא כן – העובדים יוכלו לממש את זכות השביתה שלהם ולנקוט עיצומים.

פסק הדין של בית הדין הארצי עורר תדהמה היות שפגע למעשה בריבונות הממשלה והכנסת — תוך שהוא מעניק לארגון עובדים אינטרסנטי מעמד זהה לזה של נבחרי ציבור, בכל הקשור לגיבושה של מדיניות.

כבר עם פרסום הפסיקה אמר ל–TheMarker גורם ממשלתי כי "נחצה כאן קו אדום", וכי בממשלה ישקלו לערער על ההחלטה לבג"ץ.

ואכן, בישיבה שנערכה לפני שבועיים בלשכתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), עו"ד מאיר לוין, בנוכחות בכירים במשרדי האנרגיה, האוצר והמשפטים, סוכם עקרונית כי לא ניתן יהיה להשלים עם פסיקת בית הדין נוכח השלכותיה הרוחביות הדרמטיות.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "עמדת החברה היתה ועודנה כי יש לקדם את הרפורמה במשק החשמל בדרך של הידברות ומו"מ בין השותפים לתהליך - המדינה, החברה ונציגות העובדים. לנגד עיני הנהלת החברה עומדת בראש ובראשונה טובת הלקוחות ורציפות אספקת החשמל, והיא תפעל להגנת החברה, לקוחותיה, ספקיה ועובדיה באמצעים העומדים לרשותה, תוך שמירה על החוק, לרבות פנייה לבית הדין לעבודה על פי צורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker