אחרי שקיצצו 80 מ' ש' מהתקציב להפחתת זיהום: כך תגן המדינה על הסביבה

הממשלה תתבקש לאשר היום תוכנית מעודכנת לחמש השנים הבאות, שכוללת תקציב של 70 מיליון שקל לעידוד הוויתור על רכב פרטי ושימוש בתחבורה הציבורית, ובחינה של תעריף חשמל דיפרנציאלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מיסוי דיפרנציאלי של סוגי דלק בתוך שנה, בחינת האפשרות לתעריף חשמל דיפרנציאלי, עידוד מעבר לתחבורה ציבורית נקייה וצמצום השימוש ברכב פרטי - אלה הם עיקרי התוכנית הלאומית המעודכנת לצמצום זיהום האוויר ולמניעתו, שתונח היום לאישור הממשלה.

בעקבות הקיצוצים בתקציב המדינה סיכמו משרדי האוצר והגנת הסביבה על הפחתת תקצוב התוכנית המקורית מ-220 מיליון שקל עד 2017 ל-140 מיליון שקל: 77.5 מיליון שקל מתקציב האוצר, 37.5 מיליון שקל מתקציב המשרד להגנת הסביבה ו-25 מיליון שקל מתקציב משרד התחבורה. הצעת ההחלטה קובעת יעדים לצמצום זיהום האוויר בישראל עד ל-2015 ו-2020, בהתבסס על הפחתת פליטות מזהמים בענפי החשמל, בתעשייה ובתחבורה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בכיר בבנק ישראל: "זה פיאסקו - וזה יכול לקרות גם בשלישית"

ניסוי // 120 בתי ספר ממלכתיים יקבעו לבד שליש מתוכנית הלימודים

בתחום החשמל, מוצע כי רשות החשמל תתחיל בבדיקת היתכנות של החלת תעריף חשמל דיפרנציאלי, לצורך הפחתת הצריכה במשק. זאת, מבלי להתחייב כעת להחלתה. הבדיקה תסתיים עד לסוף השנה. במקביל, יידרש משרד האנרגיה לגבש בתוך חצי שנה מדיניות להתקנת מונים חכמים לצרכנים.

צילום: בלומברג

בתחום התעשייה, המפעלים יחויבו להטמיע את הטכנולוגיה המיטבית הזמינה כשהם מבצעים השקעה במניעת זיהום אוויר. במקביל, תורחב פעילות הניטור הארצית שמבצע המשרד להגנת הסביבה, לרבות על מחצבות, בעלות כוללת של 46.5 מיליון שקל עד 2017.

בנוסף, מוצע בתוכנית כי שר האוצר, בהתייעצות עם השר להגנת הסביבה, יקבע בתוך שנה שיעור מס דיפרנציאלי, שיופעל בהדרגתיות, על סוגי דלק שונים - ובפרט על סוגי מזוט, "באופן שישקף את ההשפעות הסביבתיות הנגרמות כתוצאה מהשימוש בהם, ויעודד את השימוש בדלק מזהם פחות".

בתחום התחבורה, הצעת החוק קובעת את המשך תקצוב תוכנית גריטת כלי הרכב הישנים, שהחלה עוד ב-2008 ותוארך עד 2017 - אך בסכום נמוך יחסית של 5 מיליון שקל בלבד בשנה, לעומת 18 מיליון שקל בשנה עד כה. עוד מוצע כי עד אפריל 2014 יתחילו משרדי התחבורה, הגנת הסביבה, האנרגיה והאוצר בפיילוט להפעלה של שלושה אוטובוסים עירוניים באמצעות גז טבעי דחוס ‏(CNG‏), לצורך בחינה וניסוי.

בנוסף, הממשלה תתקצב 28.5 מיליון שקל לתמרוץ מעסיקים לעודד את עובדיהם לזנוח את המכונית הפרטית - בעיקר במרכז. האוצר אמור היה להציג לממשלה המלצות לצמצום הנסועה במכוניות ליסינג עד לחודש שעבר.

שרי התחבורה והאוצר, נקבע בתוכנית, יבחנו מתן עדיפות לכלי רכב מרובי נוסעים ולתחבורה ציבורית במעבר בכבישי אגרה. כמו כן, התוכנית תעודד רכישת מוניות מופחתות זיהום אוויר, על ידי קביעת פחת מואץ של 33% למוניות היברידיות עד סוף 2013, וקביעה כי מכירת מונית היברידית בשוק המשומשות - כמכונית פרטית ולאחר ארבע שנות שימוש - תהיה פטורה ממס קנייה. זאת, יש לציין, מתוך הנחה כי שיעור המכוניות ההיברידיות בשוק הרכב הישראלי יהיה 1.8% ב-2015, ויכפיל את עצמו ב-2020.

באשר להכרה בהוצאות רכב לעובדי המדינה - סעיף שלשינויו מתנגדת ההסתדרות זה שנים - הטיפול בכך נדחה לסוף 2014. הממשלה תתקצב בנוסף עד 2018 סכום של 40 מיליון שקל לעידוד השימוש בתחבורה הציבורית במקומות עבודה.

השר להגנת הסביבה, בתאום עם שר האוצר, יוכל לשנות את החלוקה של כלל התקציב המוקצה לתוכנית, בכלל זה בין הסעיפים ובין השנים. ביצוע הצעדים ייעשה בכפוף לתיקצובם.

עוד קובעת ההצעה כי תוקם ועדה בראשות נציג השר להגנת הסביבה, למעקב אחר יישום התוכנית הלאומית. בוועדה יהיו נציגים של משרדי האוצר, האנרגיה והמים, התחבורה, הכלכלה והבריאות ונציגים של רשות החשמל ורשות המסים.

נציגי השרים הרלוונטיים והגופים השונים ידווחו לוועדת המעקב, אחת לחצי שנה, על ביצוע הפעולות המוטלות לפי החלטה זו. השר להגנת הסביבה יבצע מעקב על יישום התוכנית והעמידה ביעדיה, וידווח לממשלה ולכנסת אחת לשנה על יישום התוכנית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker