משרד האוצר: פפו ספנות תפעיל את נמל אילת ב-15 השנים הבאות

החברה תשלם 105 מליון שקל בתשלום ראשון, ועוד 15 מיליון שקל כתלות במחזור ההכנסות של הנמל

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

משרד האוצר הודיע הערב (ג') כי בהתאם להערכות פפו ספנות זכתה במכרז להפעלת נמל אילת ל-15 שנה. החברה אף תוכל להפעיל את הנמל 10 שנים נוספות אם היקף הפעילות שלה יהיה תואם לתנאי המכרז. באוצר מדגישים כי האינטרסים הלאומיים, הכלכליים והביטחוניים נשמרו בנמל, והבעלות על המקרקעין נותרת בידי המדינה.

לפי הודעת האוצר, "העברת זיכיון הפעלת הנמל לחברה פרטית תביא לפיתוח ולמימוש הפוטנציאל האסטרטגי והכלכלי הגלום בו למשק ולענף. העברת הזיכיון לידיים פרטיות תחזק ותגביר את התחרות בענף הנמלים בישראל, תייצר ערך לצרכן הישראלי, ליצואנים, ליבואנים ולכלל המשק הישראלי. כל זאת, באמצעות התייעלות, העלאת רמת השירות, הפחתת תעריפים למשתמשי הנמל, שיווק שירותי נמל וגיוונם, ובכלל זה יצירת קווי הובלה חדשים לרבות קווי מכולות, דרך אילת. לשם כך התחייבה החברה לפתח את תחום המכולות, תחום המהווה תנאי למימוש האופציה להארכת הזיכיון".

בספטמבר הוגשה הצעת מחיר על ידי "פפו ספנות" בסך של 100 מיליון שקל, בגין החזקת הזיכיון לתקופה של 15 שנה, ובתוספת של 90 מיליון שקל עם מימוש האופציה להארכת הזיכיון ב-10 שנים נוספות. פפו ספנות של האחים נקש היתה המציעה היחידה, אחרי שממן (מקבוצת תעבורה) וכיל פרשו בשל חשש מפסילה בגלל ריכוזיות יתר וגולדבונד וגדות מיכליות טענו כי מחיר המינימום גבוה מדי.

לאחר משא ומתן שהתנהל בין נציגי רשות החברות לבין נציגי החברה, סוכם על הצעת מחיר משופרת. התמורה הכוללת שתקבל המדינה בעבור העברת הזכות לניהול ולתפעול הנמל ל-15 שנה הבאות, תינתן בכמה שלבים: מחיר התחלתי במזומן בסך 105 מיליון שקל, בנוסף ישולמו עוד 15 מיליון שקל כתלות במחזור ההכנסות של החברה, מעל רף הכנסות שמשקף את ההכנסות בשנים האחרונות בנמל, ותוספת של 105 מיליון שקל שישולמו למדינה עם מימוש האופציה ל-10 שנים נוספות.

לפי האוצר, חלק משיקולי המדינה למתן הזיכיון נובעים מתוכניתה העסקית של חברת "פפו ספנות", ניסיונה בתחום הספנות והנמלים ויכולתה לשכלל את פעילות הנמל, והחברה לא זכתה רק בגלל שהיתה המתמודדת היחידה. פפו ספנות שייכת לקבוצת האחים נקש, המחזיקה בחברת התעופה ארקיע, רשת מלונות אורכדיאה, חברת הג'ינסים ג'ודאש האמריקנית וחצי מקבוצת אמפא, העוסקת בנדל"ן ובמימון, לצד תיקון וייצור מוצרי חשמל ביתיים.

מכירת הנמל התעכבה מפני שבידי המדינה שתי חוות דעת המעריכות את שווי הזיכיון ב-150 מיליון שקל בממוצע. העלאת המחיר כתלות בהיקף הפעילות היא מעין פשרה בין הערכות האוצר, למחיר הנמוך בפועל שהציע החברה. החברות שפרשו טענו, לעומת זאת, כי נזק מהותי לרציף בנמל ומשיכת דיווידנדים בידי המדינה, הפכו את הרכישה ללא כדאי.

שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי "אנחנו מקווים שהמהלך יתרום תרומה משמעותית לפיתוח נמל אילת, לאילת, ולפיתוח הנגב כולו. מבחינתנו הצלחת המהלך בנמל אילת פותחת את הדלת למהלכים נוספים של התייעלות והפרטה בעתיד גם בנמלי חיפה ואשדוד".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על הפרטת נמל אילת ואמרה כי "ממשלת נתניהו איבדה כל רסן מוסרי במדיניות ההפרטה הפרועה, שבמסגרתה היא מוכרת את הנכסים השייכים לאזרחי מדינת ישראל בנזיד עדשים.

"זה עתה הודיע ראש הממשלה כי הוא תומך בעסקת מכירתה של כיל לחברה קנדית, ובשעבודו של ים המלח לאינטרסים זרים, וכבר אנחנו מתבשרים כי עוד נכס אסטרטגי של מדינת ישראל, נמל אילת, האחראי על כניסה ויציאה של סחורות דרך ים סוף, נמכר במחיר מינימום למשפחת נקש. כל הליך ההפרטה וניהול המכרז היה שערורייתי, לרבות הישארותה של מתמודדת אחת במכרז, והעובדה שההצעה הסופית היתה קרובה מאוד למחיר המינימום שננקב. למרות זאת, ובניגוד לכל היגיון, לא בוטל המכרז כנדרש ונמל ישראלי הועבר לידיים פרטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker