לאחר עשרות שנים של זיהום: פורסם מכרז ניקוי קרקעית הקישון

הקישון יטוהר משפכים תעשייתיים, החלו עבודות לקראת טיהור הנחל על מנת להופכו למרכז פארק עירוני שיוקם בגדה הדרומית

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ניקוז ונחלים קישון פרסמה את המכרז לניקוי קרקעית הקישון ממזהמים. המכרז מיועד לחברות בעלות ניסיון בינלאומי, וכולל חפירת קרקעית הקישון לעומק 2.5 מטרים, טיפול ביולוגי בקרקע המזוהמת ועיצוב תוואי הפארק שיוקם בגדה הדרומית. סך התקציב לפרוייקט שיקום הקישון עומד על 220 מיליון שקל. על פי ההערכות, הטיפול בקרקע יהווה כמחצית מהעלות הכוללת. החברה הזוכה צפויה להיבחר על ידי וועדת המכרזים של הרשות עד סוף השנה. המכרז פורסם במגזין The Economist ובארץ.

לאחר עשרות שנים של זיהום הקישון בשפכים תעשייתיים, החלו עבודות לקראת טיהור הנחל על מנת להופכו למרכז פארק עירוני. לפני כשבוע פורסם מכרז להטיית הקישון בקטע המזוהם, באורך כ-7 קילומטר, על מנת שניתן יהיה לחפור את הקרקע המזוהמת שבקרקעיתו ולטפל בה. האדמה מקרקעית הנחל תשאב ותטופל באמצעים ביולוגיים על הגדה הדרומית של הנחל, מול מתחם בז"ן. לאחר הטיפול, תשמש האדמה המטופלת ליצירת תוואי הפארק. הפרויקט מבוצע באמצעות מנהלה בין-משרדית בראשות המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז ונחלים קישון ורשות נחל הקישון.

צילום: יובל תבול

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן מסר כי "זהו פרויקט היסטורי שבסיומו יוכל הציבור ליהנות מנחל נקי ומפארק רחב ידיים. אנו מתקנים את עוולות העבר שגרמו לזיהום הנחל במשך עשרות שנים".

מנכ"ל רשות הניקוז, חיים חמי, מסר כי "העמקת אפיק הקישון היא פרוייקט לאומי שהצלחתו תשחרר את תושבי מפרץ חיפה והקריות מאיום נזקי ההצפות ; התוצאה שלו תהיה קישון מטוהר ונקי לרווחת הציבור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker