בלעדי

רשות ההגבלים תבדוק פעילות ואוליה בשוק הפסולת

ואוליה מחזיקה בכל שרשרת הטיפול באשפה ■ המשרד להגנת הסביבה פנה לרשות כדי שתבדוק את היקף שליטתה של החברה בשוק, לקראת המהפכה הצפויה בענף בשנים הקרובות, עם הטלת חובת ההפרדה במקור ועידוד המיחזור במשק

איתי טרילניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> רשות ההגבלים העסקיים בוחנת את היקף שליטתה של חברת ואוליה ישראל בשוק הפסולת בישראל - כך נודע ל-TheMarker. הרשות קיבלה באחרונה מידי המשרד להגנת הסביבה מסמכים שונים אודות היקף אחזקותיה של ואוליה בתחומי איסוף הפסולת, ההטמנה והמיחזור, לקראת המהפכה שצפוי ענף הפסולת לעבור בשנים הקרובות, עם הטלת חובת ההפרדה במקור ועידוד המיחזור במשק.

ברשות ההגבלים אישרו אתמול את דבר הפנייה, וציינו כי זו נשקלת. בחברת ואוליה סירבו להגיב.

ואוליה הצרפתית, תאגיד איכות הסביבה הגדול בעולם, פועלת בישראל כ-20 שנה בתחומי הסביבה, האנרגיה, התחבורה והמים. פעילות חטיבת שירותי איכות הסביבה של ואוליה אחראית לכ-30% מהמחזור השנתי של החברה בישראל (כ-450 מיליון שקל).

באמצעות חברת י.ר.א.ב שבשליטתה, ואוליה מחזיקה בקבלן איסוף הפסולת הגדול בישראל, המפנה את הפסולת הביתית בעשרות רשויות מקומיות. בנוסף, לחברה מספר תחנות מעבר ומיון לפסולת, כולל מתקן מיון פסולת גדול בעפולה. כמו כן, מחזיקה ואוליה במספר אתרי הטמנה, כולל המטמנות הגדולות באתר דודאים ואתר אפעה.

ואוליה פועלת גם בתחום המיחזור, ומפעילה מתקן מיחזור פלסטיק בבית שאן, מתקן קומפוסט (דשן אורגני) גדול באזור שער הנגב ושני מתקנים לייצור קיטור (לשימוש בתעשייה) באמצעות גזם מרוסק. החברה עתידה להקים במתחם חירייה מתקן גדול לייצור RDF - מוצר אנרגיה מפסולת יבשה - שבו ייעשה שימוש במפעל המלט נשר.

בעקבות התמלאות מטמנות אחרות, יוותרו הנותרות בידי ואוליה בלבד. זאת, כאשר אתרי ההטמנה הם גם האתרים האידיאליים להקמת מתקני מיחזור והפקת אנרגיה מפסולת.

הגידול בפעילות ואוליה מעמיד את הרגולטורים במצב בעייתי. מחד, נעדר השוק המקומי ידע וניסיון בתחום הנישתי והבוסרי יחסית של הפסולת, ולכן ניזון מפעילות ואוליה העולמית. מאידך, הזינוק הצפוי בשוק זה, עם העמקת האכיפה הסביבתית והגדלת היקפי המיחזור, עשוי לגדל מונופול מרובה זרועות צולבות, שימנע בעתיד התפתחות של תחרות ענפית.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "ביקשנו בחינה של כל שוק הפסולת, לאור השינויים שיחולו בו בשל הרפורמה שהמשרד מקדם. זה צעד אחראי, שנדרש כדי למנוע היווצרות מונופולים אזוריים".

חירייהצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker