כץ מקדם תכנית תחבורה בעלות של 50 מיליארד שקל בצפון

משרד האוצר הורה לקצץ בתוכנית נתיבי ישראל ■ בתגובה הנחה שר התחבורה ישראל כץ את מנהלי חברות התשתית הממשלתיות להגיש רשימת פרויקטים נוספת לצורך תוכנית המשך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> הסכסוך המתמשך בין משרד התחבורה למשרד האוצר ממשיך לתת אותותיו במגה-פרויקטים, ובהכרזותיו של שר התחבורה ישראל כץ כי בכוונתו לקדם אותם - בניגוד לעמדת אגף התקציבים באוצר.

כץ הורה בשבועות האחרונים למנכ"לי החברות הממשלתיות הכפופות למשרדו להגיש רשימת פרויקטים מתוכננים או זמינים לביצוע במהלך העשור הקרוב, מתוך כוונה לגבש תוכנית "נתיבי ישראל 2" - תוכנית המשך לזו שאושרה בממשלה בפברואר 2010, בניגוד לעמדת האוצר, בהיקף כולל של 27.5 מיליארד שקל.

לפי הערכות, כץ מבקש לכלול בתוכנית את כלל הפרויקטים שנופו בלחץ האוצר מהתוכנית המקורית שהוגשה לממשלה, בשל היעדר כדאיות כלכלית או היעדר היגיון תחבורתי. בראשם עומד פרויקט הרכבת לאילת, שמשמעו חיבור מסוף נחל צין בנגב לאילת במסילה בת 175 ק"מ. במסגרת נתיבי ישראל אושר תקצוב התכנון של הפרויקט בלבד - אך לא הקמתו המוערכת ב-10 מיליארד שקל, ונמצאה בעבר בעלת כדאיות כלכלית נמוכה יחסית.

פרויקט נוסף שעשוי להיכלל בתוכנית הוא המסילה המזרחית של הרכבת לאורך תוואי כביש 6 בין חדרה ללוד, בעלות משוערת של כ-4 מיליארד שקל, וכן פרויקט המסילה הרביעית באיילון שנועד לשחרר את הפקק הצפוי ברכבות הנכנסות לתל אביב, אך גם קידומו מעוכב, בין היתר, משום עלותו הגבוהה - כ-4 מיליארד שקל, והתנגשותו עם פרויקט הנתיב המהיר לתל אביב.

התוכנית עשויה לכלול עוד את מסילת עירון בין עפולה לחדרה (על תוואי כביש 65) - פרויקט חדש הנושא בתג מחיר ראשוני של 5-8 מיליארד שקל; וכן את מסילת הגליל העליון - הנחת מסילה בין כרמיאל לקריית שמונה (דרך ראש פינה) בעלות ראשונית מוערכת של 10-15 מיליארד שקל - פרויקט שכדאיותו הכלכלית מוטלת לפי שעה בספק ועוד לא נכנס להליך של תכנון.

ברקע המהלך של כץ עומדת הודעת אגף התקציבים באחרונה, שלפיה תוכנית נתיבי ישראל המקורית חורגת ב-3.5 מיליארד שקל מתקציבה, משום שלא שיקללה את תקצוב מתחמי התחזוקה של רכבת ישראל. לכן דרש האוצר את קיצוץ התוכנית וגריעת פרויקטים ממנה - דוגמת הארכת כביש חוצה ישראל דרומה, וסלילת התוואי המזרחי של רכבת העמק.

בתגובה הודיע כץ באחרונה על כוונתו לקדם עם ממשלת סין את הפרויקט להנחת מסילת הרכבת לאילת, וכצעד מתריס הוא אף מקדם הצעת חוק שתחייב את בכירי האוצר בצינון של שלוש שנים לאחר שיסיימו את תפקידם בשירות הציבורי - בטרם יעברו למגזר הפרטי.

בתוך כך הודיע אתמול כץ על מינויו של יעקב בליטשטיין לראש מנהלת פרויקט נתיבי ישראל, אף שזה מונה כבר לפני זמן. במסגרת תפקידו יהיה בליטשטיין אחראי על אישור תוכניות העבודה של חברות התשתיות ובדיקתן, וכן יעקוב אחר עמידה בלוחות הזמנים והתקציב של הפרויקטים כפי שקבעה הממשלה.

בליטשטיין, אל"מ במילואים, שירת בצה"ל כ-25 שנה בשורה של תפקידי פיקוד ומטה. בין תפקידיו ניהל פרויקטים טכנולוגיים עבור צה"ל ומשרד הביטחון וכן עסק בייעוץ ובניהול פרויקטים בדרום אמריקה מטעם חברות ישראליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום