הקרב על מחיר המים: האם למקורות מגיע דירוג מושלם - על חשבון הצרכנים?

רשות החברות פירסמה עמדה שלפיה מקורות צריכה לשפר את היחסים הפיננסיים שלה כתנאי לאישור השקעות נוספות ■ מנהל רשות המים תקף את הדרישה, ואמר כי היא תחייב "העלאה חדה של תעריף המים בסך 250–300 מיליון שקל בשנה, שתתבטא בייקור של 5% למגזר הביתי"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה של אשדוד מקורות
מתקן התפלה של אשדוד מקורותצילום: תומר אפלבאום

האם שדרוג איתנותה הפיננסית של חברה ממשלתית מצדיק כל מחיר נדרש, לרבות הכבדת הנטל על הכיס הציבורי? שאלה זו עומדת בימים אלה לפתחם של מנהל רשות המים ושל מנהל רשות החברות הממשלתיות, שחלוקים בעמדתם וניצבים על סף סכסוך.

בעוד רשות החברות טוענת כי יחס החוב של מקורות דרוש שיפור מיידי, כדי שתוכל לשמור על דירוג החוב המושלם שלה (טריפל A) — טוענת לעומתה רשות המים כי מדובר במעין "מקדם פאניקה" מיותר, שמחירו יהיה העלאת תעריף המים הציבורי ב–5%.

מחירי המים בשקלים למ"ק
צילום:

מנהל רשות המים, גיורא שחם, שיגר לפני כשבוע מכתב חריף למנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, שעוסק בצורך במימון פעולות לפיתוח משק המים ב–1.5 מיליארד שקל בשנה בשנים הבאות.

בנייר העמדה של רשות החברות הוצג ניתוח מפורט של מצבה הפיננסי של מקורות; לצד הסיכונים לחברה ולמשק מניפוח "בלון ההלוואות" שלה; והחלופות לשיפור יציבותה לאור צפי ההשקעות. הרשות ציינה כי היא רואה חשיבות בהמשך הפיתוח לצד שיפור המצב הפיננסי של מקורות וסבורה כי את זה ניתן לבצע באמצעות התאמת התעריף, הזרמת הון לחברה, הנפקת הון או כל שילוב של אמצעים אלה.

גיורא שחם, ראש רשות המים
גיורא שחם, ראש רשות המיםצילום: מגד גוזני

במכתבו תקף שחם את דרישת רשות החברות לשיפור מצבה הפיננסי של מקורות כתנאי להשקעותיה במשק המים, בסך 14 מיליארד שקל, וטען כי הן לא מבוססות כלכלית. "כדי לבצע את תוכנית הפיתוח, ובד בבד לשמור על היחסים הפיננסיים הנדרשים על ידכם — יהיה צורך לבצע העלאה של תעריף המים בסך 250–300 מיליון שקל לשנה, שתתבטא בייקור של 5% למגזר הביתי", כתב שחם. "לחלופין, משמעות הצעתכם בתנאים הפיננסיים הקיימים, פירושה הוא שמקורות תוכל להשקיע 500–600 מיליון שקל בלבד, שמהווים כשליש מצורכי משק המים".

לדבריו, ביצוע התוכנית המורחבת להשקעות דווקא תחזק את יציבותה של מקורות שכן החברה תימצא בתנופת צמיחה, שבה כל ההשקעות שתבצע יאושרו על פי כללי רשות המים, כולל רווח כספי. לדבריו, רשות החברות לא הבחינה בין הפחתה ביחס הפיננסי הנובעת מפעילות חיונית וחשובה של צמיחה בת קיימא, לבין הפחתה שאינה דומה לה כלל, הנובעת מאי עמידה בדרישות רגולציה.

שחם גם שלל את הדוגמה שהציגה רשות החברות לחששותיה, כשציינה כי חברת חשמל סיכנה את יציבותה בתחילת העשור כשנאלצה לבצע גיוסי אג"ח עצומים בעקבות ביטול עסקת יבוא הגז ממצרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker