שטייניץ עצר הקמה של תחנות כוח המופעלות בגז - בעקבות המעבר לאנרגיות מתחדשות

התחנות שהוקפאו היו אמורות להיבנות בעמק בית שאן, הגלבוע, עפולה ואזור בית שמש ■ שר האנרגיה: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש, בתוספת קידום המתקנים לאגירת חשמל, מאפשרת לנו לצמצם את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האנרגיה יובל שטייניץ
שר האנרגיה יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג
ערן אזרן
ערן אזרן

משרד האנרגיה, בראשות השר יובל שטייניץ, החליט לצמצם את מספר תחנות הכוח החדשות שיוקמו בישראל ואמורות לפעול על בסיס גז טבעי, בעקבות התוכנית להעברת 30% מייצור החשמל לאנרגיה סולארית עד 2030. המשרד הודיע למועצה הארצית לתכנון ובנייה על גריעתן של ארבע תחנות כוח בהיקף של 4,860 מגה וואט מסדר יום המועצה.

התחנות שייגרעו הן מבואות גלבוע, הנמצאת דרומית לעפולה (1,160 מגה וואט); צבאים באזור בית שאן (1,740 מגה וואט); הרטוב באזור בית שמש (800 מגה וואט); ושגיא 2000, מערבית לעפולה (1,160 מגה וואט). ארבעת התחנות מהוות יותר מ-50% מההספק החשמל המתוכנן, על בסיס הפעלה של גז טבעי. מניות שותפויות הגז נסחרות בירידות בבורסה.

רציו

לפי תכנון משרד האנרגיה, עד 2030 יוקמו יותר מ-12 אלף מגה וואט לייצור חשמל מהשמש, ועוד 2,200 מגה וואט לאגירת חשמל. לפי המשרד, התוכנית מאפשרת להסתפק כעת בתכנונן של תחנות כוח המונעות בגז טבעי בהיקף של 4,000 מגה וואט בלבד, ומתוכן תוקמנה בעתיד אך ורק התחנות להן יזדקק המשק.

בנוסף, הודיע המשרד על כוונתו לפעול להקפאת הסמכות לתוכניות חדשות לייצור חשמל בגז טבעי שאינן באתרים מאושרים או קיימים, וכי לתחנות כוח הצמודות לתשתיות קיימות תינתן עדיפות ברורה ביחס לתחנות אחרות. בכך משלים המשרד את היערכותו לביסוס משק חשמל המבוסס על הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות, אגירה וגיבויים נוספים.

שטייניץ מסר: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית השמש ולהפיכתה של ישראל למובילה בעולם בתחום זה, בתוספת קידום המתקנים לאגירת חשמל, מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ', אמרה שזהו עוד ניצחון בדרך הנכונה. "מאוד שמחה שהמאבק המתמשך של התושבים בתמיכתנו מתחיל לשאת פרי, ומברכת את שר האנרגיה ומשרד האנרגיה על ההחלטה לעצור את קידומן של ארבע תחנות כוח גזיות גדולות.

מיקי חיימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

"כפי שאמרתי בדיונים רבים שקיימנו בנושא בוועדת הפנים בראשותי, בעידן של משבר אקלים, על ישראל להפנות את מירב המאמץ שלה למעבר לאנרגיה מתחדשת ולא לבניית שורת תחנות כוח גזיות שתנציח את השימוש בדלקים פוסיליים ותביא לנזקי זיהום לאוכלוסיות גדולות. מקווה שזו התחלה של בשורה למאות אלפי ישראלים שמחו ולחמו נגד הכוונה לבנות את תחנות הכוח האלה סמוך לבתיהם ולאלה שעדיין נלחמים על תוכניות נוספות. מחזקת את משרד האנרגיה להמשיך בעמדה זו לטובת הסביבה ובריאות התושבים".

הפורום לאנרגיה נקייה מסר בתגובה: "זהו יום חג. יום המפאר וממחיש את כוחה של פעולה אזרחית משולבת. לאחר אינספור מאבקים מקומיים וארציים, ניירות עמדה, מפגשים, שיחות, מצגות, מאמרי עמדה ודיונים בכנסת ובממשלה, משרד האנרגיה משתכנע ומאמץ חלקית את עמדת הגורמים האזרחיים.

"אנו מקווים ומצפים כי המשרד יאמץ בהמשך הדרך את עמדתנו במלואה - בעידן של משבר אקלים חריף, אין כל צורך ואף מסוכן מאוד להוסיף עוד תחנות כוח מונעות בגז בישראל וכל הספק מותקן חדש חייב להיות מבוסס על אנרגיה מתחדשת, שמאפשרת לייצר חשמל ללא זיהומי אוויר וקרקע במחירים שהינם כשליש ממחירי חשמל המופק מגז, מה שיוריד את יוקר המחיה במשק ויפחית את האי שוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות