שטייניץ עצר הקמה של תחנות כוח המופעלות בגז - בעקבות המעבר לאנרגיות מתחדשות

התחנות שהוקפאו היו אמורות להיבנות בעמק בית שאן, הגלבוע, עפולה ואזור בית שמש ■ שר האנרגיה: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש, בתוספת קידום המתקנים לאגירת חשמל, מאפשרת לנו לצמצם את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שר האנרגיה יובל שטייניץ
שר האנרגיה יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג
ערן אזרן
ערן אזרן

משרד האנרגיה, בראשות השר יובל שטייניץ, החליט לצמצם את מספר תחנות הכוח החדשות שיוקמו בישראל ואמורות לפעול על בסיס גז טבעי, בעקבות התוכנית להעברת 30% מייצור החשמל לאנרגיה סולארית עד 2030. המשרד הודיע למועצה הארצית לתכנון ובנייה על גריעתן של ארבע תחנות כוח בהיקף של 4,860 מגה וואט מסדר יום המועצה.

התחנות שייגרעו הן מבואות גלבוע, הנמצאת דרומית לעפולה (1,160 מגה וואט); צבאים באזור בית שאן (1,740 מגה וואט); הרטוב באזור בית שמש (800 מגה וואט); ושגיא 2000, מערבית לעפולה (1,160 מגה וואט). ארבעת התחנות מהוות יותר מ-50% מההספק החשמל המתוכנן, על בסיס הפעלה של גז טבעי. מניות שותפויות הגז נסחרות בירידות בבורסה.

רציו

לפי תכנון משרד האנרגיה, עד 2030 יוקמו יותר מ-12 אלף מגה וואט לייצור חשמל מהשמש, ועוד 2,200 מגה וואט לאגירת חשמל. לפי המשרד, התוכנית מאפשרת להסתפק כעת בתכנונן של תחנות כוח המונעות בגז טבעי בהיקף של 4,000 מגה וואט בלבד, ומתוכן תוקמנה בעתיד אך ורק התחנות להן יזדקק המשק.

בנוסף, הודיע המשרד על כוונתו לפעול להקפאת הסמכות לתוכניות חדשות לייצור חשמל בגז טבעי שאינן באתרים מאושרים או קיימים, וכי לתחנות כוח הצמודות לתשתיות קיימות תינתן עדיפות ברורה ביחס לתחנות אחרות. בכך משלים המשרד את היערכותו לביסוס משק חשמל המבוסס על הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות, אגירה וגיבויים נוספים.

שטייניץ מסר: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית השמש ולהפיכתה של ישראל למובילה בעולם בתחום זה, בתוספת קידום המתקנים לאגירת חשמל, מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מיקי חיימוביץ', אמרה שזהו עוד ניצחון בדרך הנכונה. "מאוד שמחה שהמאבק המתמשך של התושבים בתמיכתנו מתחיל לשאת פרי, ומברכת את שר האנרגיה ומשרד האנרגיה על ההחלטה לעצור את קידומן של ארבע תחנות כוח גזיות גדולות.

מיקי חיימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

"כפי שאמרתי בדיונים רבים שקיימנו בנושא בוועדת הפנים בראשותי, בעידן של משבר אקלים, על ישראל להפנות את מירב המאמץ שלה למעבר לאנרגיה מתחדשת ולא לבניית שורת תחנות כוח גזיות שתנציח את השימוש בדלקים פוסיליים ותביא לנזקי זיהום לאוכלוסיות גדולות. מקווה שזו התחלה של בשורה למאות אלפי ישראלים שמחו ולחמו נגד הכוונה לבנות את תחנות הכוח האלה סמוך לבתיהם ולאלה שעדיין נלחמים על תוכניות נוספות. מחזקת את משרד האנרגיה להמשיך בעמדה זו לטובת הסביבה ובריאות התושבים".

הפורום לאנרגיה נקייה מסר בתגובה: "זהו יום חג. יום המפאר וממחיש את כוחה של פעולה אזרחית משולבת. לאחר אינספור מאבקים מקומיים וארציים, ניירות עמדה, מפגשים, שיחות, מצגות, מאמרי עמדה ודיונים בכנסת ובממשלה, משרד האנרגיה משתכנע ומאמץ חלקית את עמדת הגורמים האזרחיים.

"אנו מקווים ומצפים כי המשרד יאמץ בהמשך הדרך את עמדתנו במלואה - בעידן של משבר אקלים חריף, אין כל צורך ואף מסוכן מאוד להוסיף עוד תחנות כוח מונעות בגז בישראל וכל הספק מותקן חדש חייב להיות מבוסס על אנרגיה מתחדשת, שמאפשרת לייצר חשמל ללא זיהומי אוויר וקרקע במחירים שהינם כשליש ממחירי חשמל המופק מגז, מה שיוריד את יוקר המחיה במשק ויפחית את האי שוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?