"הציבור שילם 7.6 מיליארד שקל לקרטל סימנס - ויקבל פיצוי של 465 מיליון בלבד"

לטענת לובי 99, החישוב שעליו התבסס הפיצוי בפשרה בנושא הקרטל שגוי - ומהווה רק כ-6% מהתשלום הריאלי שהועבר לקרטל ■ חברת החשמל ורשות החשמל חישבו את הסכום לפי 22% מהתשלום הנומינלי

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סימנס
סימנסצילום: Bloomberg
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל וחברת החשמל טעו בדרך חישוב הפיצויים בגין פרשת קרטל סימנס - כשחישבו את הפיצוי בסך 465 מיליון שקל, שיועבר ברובו לצרכנים, לפי סכום שאינו ריאלי. כך טוען הארגון החברתי לובי 99 באמצעות עו''ד גלעד ברנע. הארגון העביר אתמול (שלישי) את תגובתו לשימוע שהוציאה רשות החשמל, לקראת אישור הפשרה בנושא קרטל החשמל בהובלת סימנס מלפני כשני עשורים.

לדברי ברנע, חישוב הפיצוי התבסס על עלויות הרכישה של חברת החשמל מהקרטל לפני כשני עשורים, שהסתכמו אז בסך 2.1 מיליארד שקל. הפיצוי נקבע לפי חישוב של 22% מהסכום הנומינלי של תשלומי העבר לקרטל. ברנע טוען שהיה על חברת החשמל להפוך את סכום העבר לריאלי. לטענת הלובי, כשחברת החשמל משווה את שיעור הפיצוי שקיבלה לשיעור הפיצוי שניתן לנפגעות הקרטל באירופה, היא צריכה לחשב את הסכום הריאלי - ולא להתבסס על סכום העבר.

גלעד ברנעצילום: עופר וקנין

בחישוב ריאלי (היוון הסכום ל-2019 תוך הוספת ריבית והצמדה) מגיע הסכום ל-7.6 מיליארד שקל. "הציבור שילם בתעריף החשמל סכום של 7.6 מיליארד שקל במונחים של היום - ויקבל פיצוי בסך 465 מיליון שקל בלבד, שהוא 6.11% מהנזק", אמר ברנע ל-TheMarker. ברנע הוסיף כי הפיצוי שאמור הציבור לקבל הוא על הרווח הקרטליסטי, כלומר הסכום העודף שגבה הקרטל בעקבות התיאום בין חברותיו, בהשוואה לסכום שהיה מקבל במצב של תחרות אמיתית.

רשות החשמל הוציאה באחרונה לשימוע ציבורי את כוונתה לאשר את הפשרה בקרטל החשמל בהובלת סימנס, שכלל גם את אלסטום ו-ABB. הקרטל העולמי פעל בשנים 1988-2004. הסכם הפשרה מתייחס לתביעה שהגישה חברת החשמל בספטמבר 2013 כנגד חברות הקרטל בסך של 3.8 מיליארד שקל. במקביל הוגשה לבית המשפט תובענה ייצוגית כנגד חברות הקרטל וחברת החשמל בהיקף של 2.8 מיליארד שקל, תוך תביעת נזק מחברת החשמל בסך של 412 מיליון שקל. בית המשפט החליט על איחוד התיקים להליך משפטי אחד, ועל בוררות שהסתיימה בפשרה שלפיה תקבל חברת החשמל 465 מיליון שקל. מתוך סכום זה יקבלו התובעים הייצוגיים 15 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"