בזכות תגלית במאגר כריש צפון: כמות הגז בכריש-תנין גדלה ב-50%

הקידוח בכריש צפון החל במארס והגיע לעומק של 4,880 מטר ■ כמות הגז בכריש-תנין גדלה לכ-109-95 BCM - שליש מתמר ■ אנרג'יאן תבצע הערכה נוספת של תכולת הנוזלים במאגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס

חברת האנרגיה אנרג'יאן, הנסחרת בלונדון ובתל אביב, הודיעה הבוקר (ב') על תגלית נוספת במאגר כריש צפון, שצפויה להמשיך ולתמוך בהגדלת התחרות במשק הגז המקומי. זאת, בתום קידוח אקספלורציה שביצעה אנרג'יאן במסגרת קמפיין הקידוחים המתוכנן בסביבת מאגר כריש.

על פי הדיווח של אנרג'יאן , כמות הגז שנתגלתה בכריש צפון מסתכמת בכ-42-28 מיליארד מ"ק (BCM), בנוסף ל-45 BCM במאגר כריש, ועוד 22 BCM בתנין - כלומר, גידול של כ-50%. בסך הכל, כמות הגז שבכריש-תנין גדלה לכ-109-95 BCM – כשליש מהגז שבמאגר תמר השכן.

ההערכה היא כי התגלית תאפשר לאנרג'יאן לחתום על חוזים נוספים בהיקף של כ-1.5 -2 BCM בשנה - עוד לפני הקידוחים שאנרג'יאן מתכננת בפרוספקטים (מבנים גיאולוגיים) נוספים באזור. בפועל, התגלית צפויה לגדיל את התחרות במשק, ועלולה לפגוע בעיקר בחוזים של לווייתן.

קידוח האקספלורציה בכריש צפון החל ב-15 במארס והגיע לעומק של 4,880 מטר. הקידוח הסתיים כשבוע לפני הזמן ביחס ללוח הזמנים שהוגדר לכך. בשלב הבא, תבצע אנרג'יאן בדיקות ביחס לפוטנציאל בשכבת הקרקע 4D (באמצעות העמקת הבאר). בחברה ציינו עוד, כי תבוצע הערכה נוספת של תכולת הנוזלים במאגר.

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאןצילום: עופר וקנין

הגז שנתגלה בכריש צפון יטופל באמצעות אסדת טיפול צפה (FPSO), אנרג'יאן פאוור, שתמוקם במרחק של כ-5 ק"מ מכריש צפון, על פי הבאר של מאגר כריש – ובמרחק של כ-90 ק"מ מן החוף, מערבית לחיפה.

ה-FPSO נבנית בימים אלה עבור אנרג'יאן, וצפויה להיות בעלת קיבולת של BCM 8 בשנה. אנרג'יאן חתומה כיום על חוזים למכירה של BCM 4.6 של גז טבעי, מה שמשאיר קיבולת פנויה של כ-BCM 3.4 בשנה. ככל שאנרגי'אן תצליח לחתום על חוזים למלוא קיבולת המתקן - היא עשויה לספק כ-70% מהביקוש לגז במשק בשנה.

קידוח האקספלורציה הוא הראשון שבוצע בישראל מאז 2013. קמפיין הקידוח מבוצע עבור אנרג'יאן על ידי חברת Stena Drilling באמצעות ספינת הקידוח Stena DrillMAX, במרחק כ-90 ק"מ מחופי ישראל. לאחר סיום הקידוח בכריש צפון, ספינת הקידוח תשוב לקידוח שלושה בארות פיתוח במאגר כריש מיין. על פי ההסכם עם Stena Drilling, לאחר קמפיין הקידוחים הנוכחי, עומדת לאנרג'יאן אופציה לביצוע שישה קידוחים נוספים.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס: "התגלית החדשה בכריש צפון מביאה עמה כמות גז משמעותית - מעבר לזו שהיתה מוכרת לשוק עד עתה במאגר כריש. אסדת הטיפול הצפה, אנרג'יאן פאוור, אשר נבנית בימים אלה, תהיה בעלת קיבולת עודפת באופן שיאפשר פיתוח כלכלי ובטוח של הגז שנתגלה בכריש צפון, וכן של מאגרים עתידיים באזור. אנרג'יאן כבר מחזיקה בחוזה מותנה למכירת BCM 5.5 (לאורך כל תקופת החוזה) מן הכמות החדשה שנתגלתה, וכעת נפנה למכירת יתרת הכמות".

"לחץ על מניות תמר ולווייתן"

לירן לובלין, מנהל מחלקת מחקר, אי.בי.אי בית השקעות, ציין הכמויות עליהן הודיעה אנרג'יאן הן במונחי "Gas In Place" ולכן יש להניח כי הכמות המופקת תהיה נמוכה ב-25%-35%. "התגלית מגדילה משמעותית את ההסתברות שהסכם עם תחנת הכוח IPM ייסגר סופית (ההסכם נחתם תחת תלות בכמויות הגז שיהיו זמינות לחברה) ויעמיד את סך החוזים החתומים של אנרג'יאן על מעל ל-4.6 BCM בשנה.

"המטרה הבאה של אנרג'יאן היא להמשיך את הקידוח לשכבה עמוקה יותר ולאחר מכן לעבור לקדוח שלוש בארות נוספים במאגר כריש לקראת הגעת ה-FPSO. בשורה התחתונה, למרות שההיקפים היו די צפויים, ההודעה חיובית לאנרג'יאן שמבטיחה את קיום החוזים החתומים שלה, בכפוף להשלמת הפיתוח כמובן, ומייצרת פוטנציאל לתחרות על חוזים נוספים

"אנו סבורים כי כמויות הגז שהתגלו אינן משמעותיות מאוד במונחי המשק הישראלי, ולא ישפיעו באופן דרמטי על עקומת הביקוש וההיצע אך בהחלט ניתן להניח כי ההודעה תייצר מעט לחץ על מניות תמר ולוויתן. באשר לתמחור, מרבית הפוטנציאל בכריש תחת הנחת מקדם סיכון על הפיתוח כבר מגולם בשוויה של המניה. גורם נוסף שכמובן ממשיך לתמוך במניה הוא מחיר הנפט שמייצר מרווחים יפים בנכסים המפיקים ביוון", אמר לובלין.

המניה מגיבה בעלייה של 6%

אנרג'יאן פועלת בתחום חיפוש והפקה של נפט וגז טבעי באגן המזרחי של הים התיכון. החברה נסחרת בבורסת לונדון (רשימת הפרימיום) ובבורסת תל אביב (מדד ת"א 35). לחברה פרויקטים בישראל, ביוון ובים האדריאטי, והיא מחזיקה בפורטפוליו של משאבים מוכחים (P2) בהיקף של MMBOE 347 (מיליון חביות נפו או שווה ערך לנפט) ומשאבים מותנים (C2) בהיקף של MMBOE 88. מניית אנרג'יאן עולה בעקבות הדיווח על התגלית בכ-6%.

אנרג'יאן רכשה את המאגרים כריש ותנין מקבוצת דלק ונובל אנרג'י באוגוסט 2016 בתמורה לכ-140 מיליון דולר. גם לאחר המכירה, דלק מחזיקה בזכות לתמלוגים מכריש ותנין - 7.5% מההכנסות לפני "היטל ששינסקי", ו-8.25% לאחריו. אנרג'יאן מחזיקה ב-70% מהמאגרים באמצעות אנרג'יאן ישראל, לצד קרן האנרגיה קרוג'ן קפיטל (Kerogen Capital), שמחזיקה ב-30% הנותרים. החלטת ההשקעה הסופית בפרויקט כריש-תנין התקבלה במארס 2018. תחילת הפקת הגז צפויה בתחילת 2021.

ביוון, אנרג'יאן הודיעה לפני כשבוע על תחילת הפקה במאגר הנפט אפסילון, ומצויה בעיצומו של פרויקט פיתוח והשקעה להגברת הפקת הנפט במאגרים Prinos ו-Prinos North. החברה מחזיקה גם ברישיון חיפוש בבלוק קאטאקולו במערב יוון למשך 25 שנים, וכן פוטנציאל לגילויים נוספים ברישיונות חיפוש שהיא מחזיקה ביוון ובמונטנגרו. בנוסף, אנרג'יאן מחזיקה בחמישה רישיונות חיפוש במימי ישראל, לאחר שזכתה בהליך מכרזי בדצמבר 2017.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר: "אחרי שנים של קיפאון, חודשו לפני כחודש חיפושי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל - וכבר מדווחת החברה על גילוי נוסף. אני מברך את חברת אנרג'יאן על כמות הגז הטבעי הגדולה המסתמנת ב'כריש צפון'. מדובר בסנונית ראשונה, שאני בטוח כי תבשר על גילויים נוספים בעתיד. אם רק נרצה, אין זו אגדה, וישראל תהפוך למעצמת אנרגיה אזורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה