מחשש להתערבות בג"ץ - הממשלה מיתממת: "מתווה הגז? זו רק טיוטה"

פרקליטות המדינה מבקשת לדחות את העתירה נגד השימוע המזורז לפשרה מול מונופול הגז - ומבטיחה כי הממשלה תערוך "ימי שימוע מרוכזים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עתירתם לבג"ץ של חברי הכנסת והארגונים החברתיים נגד השימוע המזורז שקבעה הממשלה למתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי - גוררת סממני לחץ בקרב נציגי הממשלה. פרקליטות המדינה החליטה להגיש הערב (ה') לבג"ץ תגובה מקדמית, שבה היא מבקשת לדחות את העתירה על הסף. זאת, בין היתר, כשהיא טוענת כי מתווה הפשרה הוא בגדר "טיוטה" בלבד.

בתגובה לטענת העותרים, שלפיה הקצבת 21 יום בלבד לשימוע הציבורי היא בלתי סבירה בנסיבות העניין, טענה הפרקליטות כי לאחר קבלת הערות הציבור - תסכים הממשלה לקיים "ימי שימוע פרונטליים מרוכזים" נוספים. כמו כן, טענה כי לא היתה מחוייבת כלל בעריכת שימוע.

באמצעות סגן מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד ענר הלמן וכן עו"ד רן רוזנברג, טוענת המדינה כי העתירה נגד תנאי הליך השימוע הציבורי היא בבחינת "עתירה מוקדמת" - עוד בטרם מוצו הליכי אישור המתווה, וכי מקומה של העתירה להידון הוא רק לאחר קבלת החלטת הממשלה בנושא - ולא באמצע הליך השימוע.

מאגר הגז תמרצילום: אלבטרוס – צילומי

עוד טוענת המדינה כי הקצבת 21 ימים אינה לוקה בחוסר סבירות קיצוני המצדיק את התערבות בית המשפט. זאת, בראי "שיקולים כבדי משקל בתחום הביטחון ויחסי החוץ של ישראל בכל הקשור לאסדרתו הדחופה של משק הגז הטבעי" - כפי שהצביע עליהם בחודש שעבר הקבינט המדיני-ביטחוני. על התצהיר מטעם המדינה, אגב, חתום יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל.

בתחילת השבוע עתרו לבג"ץ חברי הכנסת שלי יחימוביץ, איתן כבל (המחנה הציוני) ותמר זנדברג (מרצ), לצד הפורום הישראלי לאנרגיה, עמותת צלול והתנועה לאיכות השלטון - נגד הסדרי הליך השימוע. בעתירתם, ביקשו להאריך את הזמן שהוקצב על ידי הממשלה ל-45 יום - ולהתחיל את מניין ימי השימוע רק לאחר שיימסרו לציבור כלל המסמכים ששימשו לגיבוש המתווה, ושעדיין לא נחשפו.

באמצעות עורכי הדין גלעד ברנע וחגי קלעי, טענו העותרים כי קציבת הזמן לתגובות הציבור יוצרת אפליה קשה ביחס לזמן שעמד עבור בעלי האינטרס העסקי, במהלך חצי השנה האחרונה, וכי זו אינה מאפשרת טיעון נאות.

"האופן שבו מקיימת הממשלה את השימוע מצביע על דבר אחד - לצאת ידי חובה, ולהציג מצג שווא כאילו המדובר בשימוע ציבורי כנה ואמיתי, שייבחן בלב פתוח ובנפש חפצה", נכתב בעתירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית