חשיפת TheMarker |

פנייה לנתניהו: "אשר פרסום דו"חות מבקר המדינה על קצא"א"

החברה להגנת הטבע פנתה לרה"מ בבקשה לצמצם את החיסיון הגורף על פעילות קצא"א; "דליפת הנפט בערבה - לא היחידה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הוויכוח על גבולות החיסיון שבפעילות חברת קצא"א מיתרגם לצעדים מעשיים. החברה להגנת הטבע פנתה היום אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכובעו כשר האוצר, בבקשה להפעיל את סמכותו לפי חוק ולצמצם את החיסיון הגורף שמוטל כיום על פעילות החברה.

בין היתר, קוראת החברה להגנת הטבע להתיר פרסום מידע אודות התנהלות קצא"א בנושאי בטיחות, בריאות הציבור ושמירה על הסביבה. זאת, לצד פרסום נהלים פנימיים בנושאי שמירה על הסביבה, תכנון ובנייה וכן תחקירים פנימיים שנערכו בעקבות תקריות סביבתיות קודמות.

כמו כן, מבקשת החברה להגנת הטבע לפרסם את דו"חות מבקר המדינה שהוכנו על קצא"א ופרסומם נמנע עד כה. כפי שנחשף השבוע ב-TheMarker, ערך משרד מבקר המדינה כמה דו"חות ביקורת על אי סדרים שאיתר בחברה - אך אלה נאסרו לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"בשנים האחרונות אירעו מספר תקריות חמורות בהן נפט מקווי צינורות של קצא"א זרם אל הסביבה ופגע בה. יש יסוד לחשש כי תקריות אלו, שהתפרסמו, לא היו היחידות", כתב לנתניהו מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן. "ימים אלה אינם כימים עברו, וכל מערכות השלטון עוברות מהפכה של שקיפות בפני העין הציבורית. גם על קצא"א מוטלת חובה כלפי הציבור לחשוף את סדרי פעילותה בתחומים אלה ולתת דין וחשבון ציבורי על תקריות אלו ועל התרבות הניהולית שאפשרה את היקרותן", הוסיף.

קצא"א פועלת תחת צו חיסיון ממשלתי המגדיר כל ידיעה הנוגעת בצינור הנפט אילת-אשקלון כ"סודי" - אלא אם אושר אחרת על ידי שר האוצר. על אכיפת הצו מופקדת הצנזורה הצבאית. לנוכח אירוע דליפת הנפט בשבוע שעבר צפה התהייה האם ניתן היה למנוע את האסון האקולוגי במידה שהיתה מתאפשרת שקיפות ציבורית ופיקוח רגולטורי על ההיבטים הסביבתיים בפעילות החברה - שאינם מפרים בהכרח את חובות החיסיון.

הממשלה סיכלה ביטול פטורים לקצא"א

כבר ב-2005 אישרה הכנסת בהצבעה טרומית הצעת חוק שנועדה לתקן את זיכיון קצא"א, כך שתבוטל החרגת החברה מדיני התכנון והבנייה (בנוגע לאישור תוואי ותרשימים), וכן לבטל את הפטור של קצא"א מתשלום מסים והיטלים עירוניים (לרבות ארנונה).

הצעת החוק, שאותה יזמו בין היתר חברי הכנסת גלעד ארדן (הליכוד) ויצחק כהן (ש"ס), שניהם תושבי אשקלון במקור, נומקה בכך שחוק הזיכיון של קצא"א אינו רלוונטי יותר משפורקה השותפות בין ישראל לאיראן ביבוא הנפט. "לאור זאת, אין כל הצדקה להמשך קיום פטורים מרחיקי לכת, תוך פגיעה בשלטון החוק ברשויות המקומיות בהן פועלת קצא"א, בשוויון בפני החוק וכאשר גופים רבים אחרים הפועלים למען אינטרסים לאומיים חשובים לא פחות אינם זכאים לפטורים אלו", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

לימים, פעל ארדן בכובעו כשר להגנת הסביבה, לביטול ההחרגות שמהן נהנתה קצא"א. ואולם, הצעת החוק שהגיש בשעתו סוכלה כבר ב-2005 על ידי הממשלה עצמה - ולא חודשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים