"ללא מו"מ - עובדי חברת החשמל רשאים לנתק מתחרים"

פשרה בביה"ד לעבודה בין הממשלה לחברת החשמל: עובדי חברת החשמל יחברו יצרני חשמל פרטי לחשמל, אך המדינה תחוייב לפתוח מולם במו"מ על רפורמה עד אמצע יולי ■ חברת החשמל לוחצת לאשר את מתווה "רפורמת השקשוקה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עובדי חברת החשמל יפסיקו את העיצומים שבהם נקטו נגד יצרני החשמל הפרטי - ואילו המדינה תפתח מולם בעוד שלושה שבועות במשא ומתן רשמי ליישום רפורמה בחברה - כך פסקה היום (ד') נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד. זאת, לאחר הסכמת נציגי המדינה, חברת החשמל והעובדים להסדר הפשרה שהציעה.

בהסדר נקבע כי העובדים יחדשו היום את עבודות חיבור תחנת הכוח דוראד באשקלון לרשת החשמל - וכן יחברו את אתר העבודות של תחנת הכוח דליה לחשמל. כמו כן, לא יפריעו להטמעתה של מערכת EMS בחברה. מצד שני, עד ל-11 ביולי יודיעו הממשלה והעובדים על חידוש המשא ומתן ביניהם ליישום שינוי מבני בחברה ועל צוותי המשא ומתן - שייפתח ב-14 ביולי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הח"כים לא רוצים שניכנס להם לתיק ההשקעות - הקואליציה הפילה את הצעת החוק

אילנה דיין: ידיעות פירסם ידיעה נגדי בשל תחקיר; העיתון מכחיש

במידה שלא יפתח המשא ומתן במועד, קבעה השופטת ארד כי "העובדים יהיו רשאים להפסיק את העבודות ולנתק את תחנת דוראד, ולנתק את החשמל לאתר דליה, ככל שהושלמו". זאת בכפוף להודעה מקדימה של 48 שעות ולהליך בירור בין הצדדים שיתקיים בחסות בית הדין לעבודה.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל (מימין) והמנכ"ל אלי גליקמן

הסכמת המדינה להתניה זו ולחסות בית הדין על המשא ומתן לרפורמה מהווה התקפלות, לאחר שעד לפני שבועיים התנגדה לכך נחרצות, ואף איימה בעתירה לבג"ץ. זאת בטענה כי אין לקשור בין חוק משק החשמל, שהורה ב-1996 על פתיחת שוק החשמל לתחרות, לבין דרישת העובדים לשינוי מבני בחברה ולפיצויים בגינו. כמו כן, התנגדה המדינה להתערבות בית הדין לעבודה בחיבור תחנות כוח מתחרות לרשת החשמל - בין היתר, נוכח מצוקת החשמל במשק והחשיפה לתביעות פיצויים עתידיות מצד היזמים הפרטיים.

עם זאת, בית הדין לעבודה לא קבע תנאים מוקדמים למשא ומתן - ולכן נדחתה דרישת העובדים לחדש את המשא ומתן מהנקודה שבה הופסק בעבר - בדיוני "רפורמת השקשוקה".

כפי שנחשף בפברואר ב-TheMarker, גיבש סגן שר האוצר לשעבר, איציק כהן (ש"ס), עם ראשי חברת החשמל והעובדים מתווה רפורמה חלקית, שלפיו האחיזה במשק החשמל תישאר בידי מונופול חברת החשמל - אך העובדים יזכו בפיצויים של מיליארדי שקלים, שימומנו בין היתר בתעריפי החשמל לציבור.

לפי מתווה זה, החברה לא תפוצל ולא תופרט, ניהול מערכת החשמל יוצא מידיה אך רשת החשמל תישאר בשליטתה, כך שהיא תוכל להחליט אילו יצרנים מתחרים לחבר לקווי המתח ומתי. כמו כן, הוצע כי החברה תוכל להקים תחנות כוח חדשות במקום הישנות - במימון הציבור, הרגולציה עליה תיחלש, המדינה תמחק לחברה חוב של 6.5 מיליארד שקל בגין אג"ח צמיתות, הפרשות החברה לפנסיה יכוסו בתעריף החשמל וחריגות השכר שהתגלו בה יולבנו.

נשיאת ביה"ד לעבודה, נילי ארד

ב"תמורה" להסדר זה, ייצאו כ-2,000 מעובדי החברה לפרישה מוקדמת תמורת פיצויים בסך 3.5 מיליארד שקל לפחות, ואילו העובדים הנותרים בחברה יזכו ל"מענקי רפורמה" בסך 3 מיליארד שקל - ככל הנראה, באמצעות הגדלת בסיס השכר המוכר לפנסיה. לפי הערכות אחרות, מסתכמות דרישות העובדים בסכום כולל של כ-10 מיליארד שקל, אשר ימומנו באמצעות אי-הורדת תעריף החשמל בעקבות כניסת הגז הטבעי הזול יחסית.
לפי שעה, לא ברורה עמדת שרי האנרגיה והאוצר באשר לנקודת הפתיחה במשא ומתן. זאת כשברקע מכבש לחצים כבד שמפעילה בחרת החשמל בשבועות האחרונים לקדם את הרפורמה במתווה זה.

"במקום דמוקרטיה פרלמנטרית - קיבלנו דיקטטורה בירוקרטית"

בתוך כך, קיימה היום הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, דיון בנושא ליקויי התכנון של משק החשמל. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), הזהיר כי "הציבור הישראלי הוא שיצטרך לשלם - באמצעות עליית תעריפי החשמל - את מחיר תוצאות חוסר-התכנון, הבירוקרטיה, והעלויות העודפות במשק החשמל".

שר התיירות (והאנרגיה לשעבר), עוזי לנדאו, תקף את רשות החשמל, ואמר כי "במקום דמוקרטיה פרלמנטרית - קיבלנו דיקטטורה בירוקרטית". סמנכ"ל הרשות, עודד אגמון, השיב כי "טוב שרשות החשמל מופרדת מהממשלה, כיוון שהיא שומרת על כך שהצרכן ישלם מעט".

רכז האנרגיה באגף התקציבים באוצר, אמיר אדרי, הגיב על דברי לנדאו ואמר כי "משרד האנרגיה לא רואה את צד העלות בהצעותיו, ואף רצה להעלות את תעריפי החשמל לצרכן". יו"ר ועד העובדים בחברת החשמל, דוד (מיקו) צרפתי, הציע לאגף התקציבים "להתעסק בתקציבים בלבד, ולתת את הסמכות למומחים בנושא החשמל". לסיכום, קרא איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה מתחדשת, להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית כיוון "שלא ייתכן שהציבור יצטרך לשלם את החובות האדירים שנצברו בחברה עקב הטעויות שנעשו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן