למרות הגז הזול |

מחיר החשמל לצרכנים הביתיים יתייקר ב-6.3%

הסיבה: עלויות ייצור החשמל הגבוהות שספגה החברה בשנתיים האחרונות, בהן היה חסר גז ■ תעריף החשמל הממוצע יעלה ב-5.5%, אחוז פחות ממה שתוכנן לפני חודש

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

רשות החשמל החליטה היום (ב') על ייקור תעריף החשמל הביתי ב-6.3%. זאת, בשל עלויות ייצור חשמל גבוהות שספגה חברת החשמל בשנתיים האחרונות, בהן היה חסר גז טבעי. למרות כניסת הגז מתמר בסוף חודש מארס, שהוזילה מאוד את ייצור החשמל, שילמה חברת החשמל כ-25 מיליארד שקל עבור דלקים ב-2012, סכום שלא כוסה בתעריפי החשמל. בממוצע, יתייקרו תעריפי החשמל (כולל תעריפים למוסדות ולתאורת רחוב) ב-5.5% בממוצע, שיעור הנמוך באחוז מהשיעור שפורסם לשימוע לפני כחודש וחצי. הייקור ייכנס לתוקף לפני סוף חודש מאי.

על פי נתוני רשות החשמל, משבר הגז, שהחל בסוף 2011 בשל הפסקת הגז המצרי והידלדלות מאגר ים תטיס, היה אמור להביא לעלייה של 50% בתעריף החשמל. עם זאת, באפריל 2012 עלה התעריף הכללי ב-8.9% בלבד, ונקבעה נוסחה לייקור נוסף בשנים 2014-2013. במקביל, הובטחו לחברת החשמל ערבויות מדינה לרכש דלקים.

תחנת הכוח בחדרה

בהודעת הרשות צויין כי מספר גורמים תרמו להפחתת שיעור ההתייקרות המתוכננת. בין הגורמים, הקדמת הזרמת הגז ממאגר תמר, שנלקחה בהנחה שמרנית לתחילת חודש מאי בחישובים הקודמים. המאגר החל להזרים בסוף חודש מארס. להפחתה בשיעור הייקור תרמה גם ירידת מחירי הדלקים בעולם, שהוזילה גם את מחירי הסולר והמזוט לחברת החשמל.

בנוסף, החליטה הרשות כי חוב של כשני מיליארד שקל, אותו חייבת חברת החשמל לצרכנים בשל אי הפחתת התעריף באופן מלא בשנים עברו, יגולם בתעריף עד שנת 2017, במקום עד שנת 2025, כפי שנקבע בעבר. ברשות מזכירים גם כי חברת החשמל מחזיקה בחשבון נאמנות, המכיל כ-1.3 מיליארד שקל שהופקדו שלא כדין עבור הטבות העובדים לפנסיה. החשבון, ממנו רוקנו 600 מיליון שקל ב-2012, מוחזק למרות שהחברה משלמת כיום את ההטבות מתקציבה השוטף. על פי הודעת הרשות, שימוש בכספים היה עשוי להוזיל את התעריף ב-4%-5%.

בחישוב התעריף נלקחו בחשבון גם עלויות רכש חשמל סולרי בסך 937 מיליון שקל, עלות רכישת חשמל מיצרנים פרטיים בסך 514 מיליון שקל, עלות חשמל מוזל לנזקקים בסך 168 מיליון שקל, וזיכוי בסך 4 מיליון שקל לצרכנים שהפחיתו את צריכת החשמל שלהם במסגרת הסדר "חסכת הרווחת" בקיץ האחרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם