זליכה: "חברת החשמל פשטה רגל; להכניס אותה לכינוס נכסים"

החשב הכללי לשעבר, ירון זליכה, קורא למשרד האוצר לפנות לבית המשפט כדי לכפות על החברה שינוי מבני באמצעות פירוק ■ בעבר בחנה הממשלה את הרעיון באופן לא רשמי, אך זנחה אותו ■ לנוכח מצבה הקשה של החברה, אפשרות הפירוק עולה מחדש לדיון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> "חברת החשמל פשטה את הרגל למעשה, ומדממת מיליארדי שקלים. יש להכניס אותה להליך של כינוס נכסים, ולמנות מפרק בחסות בית המשפט, שיבצע בה הליך הבראה" - כך אמר אתמול החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, ירון זליכה, בראיון לגלי צה"ל.

זליכה טען כי החברה עושה כל שביכולתה "לשאוב עשרות מיליארדים מכיסי הציבור" כדי לתחזק את עובדיה ואת שכרם, וכי הממשלה נכשלת שוב ושוב בניסיונותיה לבצע בה רפורמה בהסכמה. "בהליך של פירוק, העובדים לא יוכלו לאיים על ההנהלה או על המדינה. הכל ייעשה בפיקוח צמוד של שופט, ולא בידי פוליטיקאי שסמכויותיו או הבנתו מוגבלות", אמר זליכה.

ירון זליכהצילום: ניר קידר

הרעיון לפרק את חברת החשמל עלה בעבר בדיונים פנימיים ולא רשמיים בממשלה, אך נזנח. בשלב מסוים היה ברור כי רפורמה בחברת החשמל תתאפשר רק "בכוח", אך באותה עת לא בשלו התנאים לכך. "היה ברור שאם החברה תתמיד בסירובה לרפורמה, זה הכיוון שהיא צועדת אליו", אמר אתמול אחד המקורבים לדיונים.

בממשלה היו שסברו אז כי הרעיון אינו ריאלי בשל השלכותיו על החזרי החוב של החברה, החשש מדרישות לפירעון מוקדם והחשש ליציבותם של בעלי חוב, בהם גופים מוסדיים, כמו גם בשל האפשרות לפגיעה במעמדה של המדינה עצמה בשוק החוב. אחרים סברו כי אין עדיין צורך בצעד דרסטי כל כך, וממילא הממשלה אינה נחושה דיה כדי לקדם מהלך כזה, שדורש גיבוי פוליטי חזק. "הגישה היתה שאין צורך לפרק את החברה, כי ממילא היא צועדת לכינוס נכסים בעיניים פקוחות".

לדברי המקורב, חששות אלה בטלים כיום. "כינוס יכול להתבצע כך שכל החוב יוחזר בכפוף לרפורמה. למעשה תוקם חברת חשמל חדשה, עם החובות, והיא תמשיך לשרת את החוב שימוחזר. הנקודה היא לא איך להכניס את החברה לפירוק, אלא האם לעשות זאת".

עם זאת, אחדים מבכירי האוצר לשעבר מסתייגים מהדברים. "לדעתי, יש מנוס מהליך פירוק, וניתן להגיע לרפורמה גם ללא צעדים קיצוניים שכאלה", אמר אתמול הממונה לשעבר על התקציבים, רמי בלינקוב. "אפשר וצריך להגיע לרפורמה בהסכמה, בתום הליך משא ומתן".

לדבריו הצטרף גם מנכ"ל האוצר לשעבר, ירום אריאב: "לפרק זו לא שאיפה. אין פתרונות קסם, ולא חייבים ללכת לפתרונות קצה. חברת החשמל היא נכס עם הרבה ידע וניסיון שצריך לשמר ולפתח אותו, ולא לאבד אותו. אף אחד לא יכול לערוב לנו שהמפרק יידע לנהל מערכת כה מקצועית ומורכבת טוב יותר".

אריאב העיד כי "תמיד היו מחשבות על רפורמה שתחליש את החברה ותחייב אותה להתייעל, אך זה לא קרה. יש כמה אשליות שיש להיפטר מהן, והאחת היא שתחרות תביא להתייעלות. זה לא יקרה. מונופול ממשלתי בחשמל צריך להמשיך להתקיים, תחת רגולציה, ואם החברה לא תתעשת, היא תפסיד בסוף את השוק שלה".

באשר לצעדים שיש לנקוט אמר אריאב: "נדרש טיפול רגולטורי נחוש, כולל ומתואם בחברה. צריך לעבוד כמו מדינה מתוקנת. גם ההנהלה וגם העובדים צריכים לעשות הרבה כדי לייעל את הייצור ואת כוח האדם ולעבור למבנה חוב נכון יותר, שמעבר להיותו עצום, הוא גם יקר".

כשנשאל אריאב מדוע נוצר הרושם כי דווקא האוצר הוא זה שלא ממהר כיום להנהיג רפורמה, ולא מתעקש על משא ומתן עם העובדים, השיב: "אין דבר כזה ‘האוצר רוצה'. הבעיה היא שיש כמה גופים באוצר ובממשלה שמטפלים בנושא מבלי שגורם אחד יסנכרן אותם ויקבע דרך פעולה. לא היה מישהו שלקח על עצמו את המושכות ואמר ‘אני אוביל', ולכן הרגולציה לא מתואמת. פתרון שורש אמיתי צריך להיות בנוי מארבעה נדבכים: שינוי במבנה החוב והוזלתו, הזרמת הון לחברה, כיסוי מסוים בתעריף החשמל והתייעלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר