הרשות חותכת את תעריף החשמל לשדות סולאריים בשליש

ההפחתה נובעת מהוזלת מחירי הפאנלים הפוטו-וולטאיים ■ החיסכון לצרכנים על פי הרשות - שני מיליארד שקל

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

כחודשיים לאחר פרסום שימוע בנושא החליטה היום (שני) מליאת רשות החשמל על הפחתה של כשליש בתעריף המסובסד ליצרני החשמל הסולארי בשדות גדולים (מעל 12 מגה וואט). זאת, כחלק ממגמה כוללת של הפחתת תעריפים סולאריים, בשל ירידה חדה במחירי הפאנלים הפוטו-וולטאיים בעולם. התעריף החדש יעמוד על 66 אגורות לקוט"ש, במקום 98 אגורות כיום.

המשמעות, על פי הודעת רשות החשמל, היא חיסכון של שני מיליארד שקלים לצרכני החשמל. התעריף יוצמד למדד מחירי פאנלים של סוכנות בלומברג, כך שעם ההמשך הצפוי בירידת המחירים, יתעדכנו כלפי מטה גם התעריפים.

השדה הפוטווולטאי של קטורהצילום: אלבטרוס צילומי אויר

ההפחתה נוגעת לשדות סולאריים גדולים, הנמצאים עדיין בשלבי תכנון. הפחתות דומות בתעריפים ביצעה כבר הרשות עבור מתקנים סולאריים קטנים (עד 50 קילו וואט) ובינוניים (עד 12 קילו וואט). הירידות החדות במחירי הפאנלים מאפשרות מתן תמריצים נמוכים בהרבה ממה שנדרש בעבר. החיסכון הפוטנציאלי מול התעריפים הקיימים הודגם במכרז החשכ"ל להקמת תחנת כוח סולארית בת 30 מגה וואט באשלים, בה זכתה הצעה לקבלת תעריף חשמל של 51 אגורות לקוט"ש בלבד, לעומת תעריפים המגיעים אל מעל לשקל לקוט"ש בהסדרות הרגילות.

בהודעת הרשות נכתב כי הגיעה להבנות עם מינהל מקרקעי ישראל על מחיר הקרקע שישלמו היזמים. לאור הירידה במחירי הפאנלים ועליית העניין בתחום הסולארי, העלה המינהל את עלות הקרקע ליזמים עד כדי 100 אלף שקל לדונם. ברשות הגדירו בעבר את דרישות המינהל כ"מס חשמל", שכן את התמריצים הסולאריים משלמים כלל צרכני החשמל, והתמורה מדמי החכירה מגיעה למדינה. ההפחתה בתעריפים פירושה כי היזמים לא יוכלו לשלם את הסכומים שתובע היום המינהל, ולפיכך הם צפויים לרדת. על פי ההודעה, מחירי הקרקע יעודכנו ביחס לתעריף החדש כך שיתכנס לערך שנקבע בתחשיבי הרשות.

במסמך השימוע להפחתה, שפורסם לפני כחודשיים, ציינה הרשת צעדים נוספים העשויים להפחית את התעריף - הארכת משך הרישיון והפחתת שיעור ההון העצמי בהקמת הפרויקט. במסמך השימוע שפורסם בנושא צוין כי הארכת משך התחייבות המדינה לרכוש את החשמל הסולארי שמייצרים השדות מ-20 ל-25 שנה תאפשר הוזלה של 6 אגורות נוספות לקוט"ש. הפחתת הדרישה להעמדת הון עצמי מ-20% ל-10% מעלות הפרויקט, תאפשר הפחתת התעריף בעוד 4 אגורות לקוט"ש. ואולם, ההחלטה בנושא מצויה בידי משרד האנרגיה.

בתגובה להחלטה על הפחתת התעריפים, אמר איתן פרנס, יו"ר איגוד חברות אנרגיה מתחדשת, כי "ככלל, הפחתה תעריפית שמטרתה התאמת התעריף לעלות העדכנית של המתקנים היא חיובית ומלמדת על בשלות התעשייה. למצער, רשות החשמל התרחקה מאוד מהתאמה של התעריף ובחרה להתהפך על היזמים ולפגוע בתשואה שהובטחה ליזם במקור. התנהלות רשות החשמל פוגעת לא רק ביזמים, אלא בעיקר במעמדה של הרשות עצמה ובהתפתחות משק החשמל הפרטי בישראל ויידע כל יזם כי הסדרות הרשות נכתבות בקרח, גם כשמדובר בשוק ינוקא ובמתקנים הסולריים הגדולים הראשונים בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים