דירקטוריון חברת החשמל אישר את עסקת הגז עם שותפות תמר

בתום דיון שני בתוך ארבעה ימים אושר החוזה הענק לרכש גז למשך 15 שנה - לאחר שהוכנסו בו שינויים ■ בין היתר, חברת החשמל תוכל לעדכן את מחיר הגז בחלוף שמונה שנים ■ הושמטו הסעיפים שעוררו את התנגדות רשות ההגבלים העסקיים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

דירקטוריון חברת החשמל אישר את עסקת הגז הטבעי עם שותפות תמר. זאת, בתום דיון חריג שהתקיים היום, לאחר שהדיון בנושא בשבוע שעבר הסתיים בלא תוצאות.

מתווה ההסכם אושר על ידי דירקטוריון החברה באמצע דצמבר, ובו נקבע כי החוזה ייחתם ל-15 שנה, וירכשו בו BCM 5–3 גז בשנה במחיר של כ-5.2 דולרים למיליון BTU (יחידת מידה תרמית). עלותו המוערכת של ההסכם נעה בין 16-8 מיליארד דולר, בכפוף לכמות שתצרך בסופו של דבר. בנוסף, הוצמד מחיר הגז למדד חדש, שבבסיסו מדד המחירים האמריקאי.

קידוח תמרצילום: אלבטרוס

עם זאת, מתווה העסקה שאושר כלל כמה שינויים מזה המקורי. בין היתר, נקבע כי חברת החשמל תורשה לעדכן את מחיר הגז בעסקה פעמיים: בחלוף שמונה שנה יוכל להשתנות המחיר ב-25%, במקום 10% בהסכם הקודם. בחלוף אחת עשרה שנים, יוכל המחיר לעלות או לרדת ב-10% נוספים. אם לא יגיעו הצדדים להסכמה על המחיר החדש בתחנות היציאה, תועבר ההחלטה לבוררות בחו"ל. בנוסף, הושמטו מנוסח החוזה הסופי שני הסעיפים שעוררו את התנגדות הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, משום הפגיעה הפוטנציאלית בתחרות.

מדובר בסעיף המבטיח לחברת החשמל את מחיר הגז הזול במשק, וכן סעיף המבטיח את השוואת מחיר הגז שתשלם חברת החשמל במקרה של הכנסת הגז לפיקוח מחירים ממשלתי.

מכיוון שמדובר בקביעת מחיר רצפה לגז הטבעי עבור כל הלקוחות העתידיים, התנאים עלולים למנוע את ירידת המחיר אם וכאשר יכנסו ספקי גז מתחרים למונופול הגז של תמר. כמו כן, עלולים התנאים להוות מכשול בפני תחרות בתחום אספקת החשמל, שכן הם עשויים להקשות על יצרני החשמל הפרטיים לספק מחירים תחרותיים.

הדירקטוריון דן בדרישה להשמיט את הסעיפים במהלך החודש האחרון. זאת, בעקבות דרישת דירקטורים לתקן את החוזה המקורי לאחר השמטתם. בין היתר, דרשו כמה מהדירקטורים לשנות את נוסחת ההצמדה של מחיר הגז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש