הקורונה מכה בנובל אנרג'י: מקצצת 850 מיליון דולר - 30% מהעובדים בחל"ת

מניית החברה נפלה בכ-70% מתחילת השנה בעקבות משבר הקורונה והצניחה במחירי הנפט והגז ■ שווי החברה ירד ל-3.3 מיליארד דולר ■ לחברה חשיפה גדולה לפעילות הפקת נפט מפצלי שמן - שהופכת להפסדית כשמחיר הנפט מתחת ל-35 דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח של נובל אנרג'י
אסדת קידוח של נובל אנרג'יצילום: AFP

משבר הקורונה מכה בנובל אנרג'י, מפעילת מאגרי תמר ולווייתן. החברה - שמנוהלת על ידי דיוויד סטובר - דיווחה על תוכנית קיצוצים אגרסיבית, חותכת את הדיווידנד, מקצצת בשכר הבכירים, ומיישמת תוכנית להתייעלות בהוצאות.

נובל אנרג'י מתמודדת עם ירידה בתזרימי המזומנים שלה, בשל הנפילה במחיר הנפט והפגיעה בתעשיית פצלי השמן בארה"ב, בה היא פעילה, בשל מחיר הנפט הנמוך.

בנובל החליטו לחתוך בכ-350 מיליון דולר את תקציב ההשקעות (CAPEX) ל-2020, נוסף על קיצוץ של 500 מיליון דולר עליו הודיעה בחודש שעבר. בסך הכל, תקציב ההשקעות נחתך השנה ל-900-800 מיליון דולר – הפחתה של 50% ביחס לתוכניות המקוריות. הקיצוץ ייעשה בעיקר בעסקיה של נובל בארה"ב.

בנוסף, בנובל מתכוונים לחתוך את הדיווידנד לרבעון הראשון של 2020 ל-8 סנטים לכל בעל מניה, לעומת חלוקה של 48 סנט בעבר. בכוונת נובל לבצע התייעלות נוספת באמצעות הפחתת הוצאות שונות בסכום של 125 מיליון דולר, כך שסך ההוצאות המתוכננות ל-2020 יופחתו ביותר מ-175 מיליון דולר לעומת התוכנית המקורית.

עוד דיווחה נובל כי היא חותכת את שכר המנהלים בחברה ב-20%-10% עד לסוף 2020. החברה הוציאה לחופשה 30% מכוח האדם שלה בארה"ב. החברה אף מסרה כי הפחיתה במיליארד דולר את מסגרות האשראי שלה, שהסתכמו בכ-4 מיליארד דולר. לאחר הדיווח, מניית נובל ירדה אתמול בכ-5.4%.

מכה אנושה לתעשיית פצלי השמן

מתחילת השנה נפלה מניית נובל בכ-70%, כך שהחברה נסחרת לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר בלבד - רחוק מאוד משווי של 20 מיליארד דולר ב–2015. הירידה החדה והעוצמתית נובעת מכך שלחברה חשיפה גדולה לפעילות הפקת נפט מפצלי השמן בארה"ב, שהופכת להפסדית כאשר מחיר הנפט יורד מתחת לרמה של כ-35 דולר.

נתניהו והנהלת נובל אנרג'י
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והנהלת נובל אנרג'יצילום: קובי גדעון / לעמ

נובל ביצעה בשנים האחרונות כמה עסקות גדולות בשוק פצלי השמן בארה"ב: ב–2015 היא רכשה בעסקת מניות את רוזטה ריזורסס ב–2.1 מיליארד דולר — ונטלה את החוב שלה בסך 1.8 מיליארד דולר. ב-2017 רכשה נובל את קלייטון ויליאמס ב-2.7 מיליארד דולר — בפרמיה של 50% על השוק. עיקר פעילות הפצלים מתבצעת באגן די.ג'יי שבקולרדו - אזור שבו עלות ההפקה גבוהה יחסית.

אתמול נסחר נפט מסוג טקסס מתוק (WTI) במחיר של 19.87 דולר לחבית - שפל של 18 שנים, לאחר שצריכת הדלק בארה"ב נפלה לרמתה הנמוכה מאז החל פרסום הנתונים, ובעקבות זינוק שבועי של כמעט 20 מיליון חביות במלאי הגולמי בארה"ב - הקפיצה החדה מעולם. במקביל, גם מחירי הגז בעולם ממשיכים לגרד את התחתית - 1.59 דולר ליחידת חום (החוזים העתידיים למאי) – המחיר הנמוך זה עשרות שנים.

ככל שמחיר הנפט ימשיך להיות נמוך תקופה ממושכת, בצל מלחמת הנפט בין רוסיה לסעודיה ומשבר הקורונה, כך ההפקה מפצלי שמן בארה"ב הופכת ללא כדאית. הדבר עלול להצית תגובת שרשרת חמורה לחברות פצלי השמן, שכוללת מחיקות בשווי הנכסים, קיטון בתזרימי המזומנים, הפחתות דירוג — ועד פשיטות רגל, במיוחד של חברות קטנות וחלשות יחסית.

נובל הפסידה בין 2015 ל-2019 כ–6.1 מיליארד דולר. ב–2019 היא רשמה הפסד חשבונאי (GAAP) של 1.5 מיליארד דולר, שיוחס לירידה במחיר הגז. ההפסדים שחקו את הונה העצמי ל–8.4 מיליארד דולר. לפי הערכות, החברה צפויה להציג גם ברבעון הראשון של 2020 הפסדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker