ערן אזרן

בעקבות תקלה שהתגלתה בצנרת לבארות לווייתן, משרד האנרגיה הודיע היום לחברת נובל אנרג'י כי עד שלא יושלם תחקיר האירוע ויאושרו הבדיקות הנדרשות, לא תתאפשר הפקה מלאה מבארות לוויתן וזו תוגבל לכ-60%.

חרף המגבלה שהטיל משרד האנרגיה, יצוין כי אסדת לווייתן ממילא מפיקה כיום סביב 65% מהיכולת שלה, כך שלא צפויה השפעה מהותית על האספקה הקיימת בטווח המיידי. עם זאת, המגבלה לא תאפשר לשותפות בלווייתן להפיק עוד גז שמיועד למכירה ללקוחות נוספים עד לתיקון התקלה.

התקלה התגלתה בתקופת ההרצה של אסדת לווייתן, במקטעי צנרת ההזרמה המצויים בסמיכות לקידוחי ההפקה בבאר המאגר - (ג'מפרים), בהם התגלה רטט, אשר זוהה על ידי רובוט תת-ימי.

על מנת לצמצם ולמזער את הרעידות, הופחתו כמויות הגז הטבעי המופקות מהבארות בכ-40% מהתפוקה המרבית. הכמות תוגדל רק באישור משרד האנרגיה לאחר ביצוע הבדיקות הנדרשות. המשרד בוחן יחד עם יועצים חיצוניים ועם חברת נובל את התקלה. המשך הפעולות ייקבע על סמך בדיקות הנדסיות קפדניות שמתבצעות בימים אלה.

במשרד הדגישו כי לאורך כל התקופה לא הייתה דליפת חומרים כלשהם למי הים, ולא נגרם לאסדה או למתקנים הנדסיים הקשורים לאסדה כל נזק. עוד יצוין, כי אין קשר בין תקלת התקשורת שאירעה בבוקר יום שלישי באסדת לווייתן לעניין זה. התקלה ביום שלישי עוררה תהודה ציבורית, שכללה דרישה להגביר הפיקוח על האסדה. המשרד פירסם את ההודעה על התקלה לאחר שעות המסחר בבורסה.

מאגר לווייתן החל בהזרמת גז למשק בינואר השנה. המאגר מוחזק על ידינובל אנרג'י שהיא מפעילת האסדה (40%), דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה (45%) ושותפות רציו, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי (15%). עיקר הגז משמש ליצוא לחברת החשמל הירדנית וכן ללקוח במצרים, בעוד מיעוטו נמכר לחברת החשמל בחוזה זמני.

מניית נובל אנרג'י

עד כה נרשמו כמה תקלות במהלך האספקה הרציפה של הגז מלווייתן. בלילה שבין שני לשלישי הופסקה הפקת הגז למשך ארבע שעות וחצי בעקבות הפסקה בזרם החשמל. התקלה חייבה את ריקון הגז הטבעי באמצעות שריפתו – דבר שהביא להצתת לפיד הבעירה באסדה. גם בינואר נרשמה תקלה באסדה, במסגרת תהליך ההרצה, שכללה התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות שעל גבי האסדה. כתוצאה מכך הופסקה גם אז הפקת הגז באופן זמני.

איך מפקחים על אסדות הגז?

הגוף במשרד האנרגיה שאחראי לפיקוח הישיר על אסדות הפקת הגז, הצנרת הימית ובארות ההפקה הוא אגף ההנדסה האזרחית במינהל אוצרות המדינה. באגף מועסקים 4-5 מהנדסים, שהם הסמכות המקצועית בכל הנוגע לפיקוח על אסדות הגז. האגף אחראי, בין היתר, על קריאת הדו"חות שמספקת נובל לגבי אסדות הקידוחים וההפקה. לצד אגף ההנדסה, פועל גם אגף הסביבה, שאחראי על יישום ופיקוח על תקני איכות הסביבה.

בנוסף לצוות הפנימי, במשרד האנרגיה נעזרים בשירותיה של חברה חיצונית – RPS הלונדונית - לבקרה על האסדות ודיווחיה של נובל. אמצעי בקרה שלישי הוא חברה חיצונית שמועסקת על ידי נובל. החברה - BV האמריקאית – ליוותה את הליך ההקמה של אסדת הגז, ואמורה ללוות את ההפקה הסדירה לאורך השנים. BV מקבלת תשלום מנובל עצמה, אך היא מחויבת כלפי משרד האנרגיה. זאת, בהתאם למודלים המקובלים בעולם לפיקוח על אסדות גז.

שכבת בקרה אחרונה היא נובל, שהיא הגורם הראשון שאמור למנוע תקלות, וגם ייאלץ להתמודד עם השלכות של אירוע קיצוני. נבל מחויבת בהעברת דיווח ראשוני למשרד האנרגיה ללא דיחוי במקרה של אירוע חריג באסדה. לאחר הדיווח הראשוני, נובל אמורה להעביר דיווח מפורט בנוגע לאירוע. רק לאחר קבלת הדיווח, המשרד מחליט, בהסתמך על צוות המומחים שלו, באם להסתפק בדיווח שהעבירה נובל או לבצע בדיקה עצמאית משלו.

מנובל אנרג'י נמסר הערב: "נובל אנרג׳י ושותפיה לפרויקט לוויתן פנו הערב למשרד האנרגיה על מנת להבין את פשר ההודעה שיצאה מטעמו. הנושא אותו משרד האנרגיה מתאר בהודעתו כ'תקלה' איננו כזה, כי אם עניין שעולה לעיתים רבות בתקופת הפעלה ראשונית. יודגש כי מרגע שהחלה ההפקה מלוויתן סופקו ומסופקים ללא יוצא מן הכלל כמויות הגז ללקוחות בישראל ובאזור - והכל בהתאם להסכמים שנחתמו. נובל אנרג'י מספקת גז טבעי מלוויתן ותמר בכמויות שיא. אנו פועלים וממשיכים לפעול בתאום עם משרד האנרגיה ויתר הרגולטורים הרלוונטים. יודגש כי לנושא המתואר בהודעת משרד האנרגיה אין ולא היתה השפעה סביבתית, ונובל ממשיכה לספק גז טבעי לשווקים המקומים והאזוריים בסטנדרטים הסביבתיים והבטיחותיים הגבוהים ביותר. החברה ממשיכה לבחון את ביצועי האסדה, תשתית התת ימית והבארות על מנת על מנת לערוך את ההתאמות הנדרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker