התנפלות על המכרז לייצור חשמל בתחנות כוח קטנות: הביקוש כפול מההיצע

הביקוש הגבוה במכרז היה צפוי לאחר שהמכסות הוגבלו בהוראת שר האנרגיה ■ יו"ר חברת החשמל: "בעוד 20 שנה יסתיים עידן התחנות הגדולות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח
תחנת כוחצילום: בני מור

מכרז רשות החשמל להקמת תחנות כוח קטנות לייצור חשמל (מיקרו-גנרציה) במפעלים הסתיים אתמול עם ביקוש ל-600 מגה-ואט - כפול מהמכסה שנקבעה. הביקוש הגבוה היה צפוי לאחר שבהנחיית שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הוצעו בשלב ראשון 300 מגה-ואט. תחנות המיקרו-גנרציה חשובות למפעלי תעשייה בעיקר מכיוון שהחזר ההשקעה עליהן מהיר, ובכללים שקבעה רשות החשמל הן צפויות ליהפך לרווחיות במהירות.

בכנס רשות החשמל שנערך היום (שלישי), אמר שטייניץ כי "ביקשנו הצעות ל-300 מגה-ואט וקיבלנו הצעות ל-600 מגה-ואט. זה מעיד על האמון של משק החשמל והגז הטבעי. זה יאפשר למפעלים להיות תחרותיים יותר ויעניק למשק חוסן אנרגטי ככל שהמערכת תהיה מבוזרת יותר. קיבלתי החלטה ללכת על מיקרו-גנרציה, תחנות כוח קטנות מפעליות שיקומו גם בשכונות חדשות. היה על זה ויכוח. לא כולם במשק החשמל חגגו איתה, אבל זה חשוב לביטחון אנרגטי ולפיתוח משק החשמל".

שטייניץ הוסיף כי לפני הרפורמה בחשמל, גיבנת החובות של חברת חשמל סיכנה לא רק את החברה אלא את כלל המשק. "האיום על כלכלת ישראל כתוצאה מהר החובות של חברת חשמל הולך ומסתיים", אמר.

יובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

מדבריו של שטייניץ עולה כי משרד האנרגיה צפוי להעלות את יעד האנרגיה הירוקה מ-17% ל-20% מכלל יצור החשמל במשק בשנת 2030.

יו''ר חברת חשמל, יפתח רון-טל, אמר כי היום ייצא לדרך השלב הראשון (PQ) של מכרז תחנת הכוח באלון תבור. לדבריו, בימים הקרובים ייחתם ההסכם למכירת התחנה הראשונה שיצאה למכרז, אלון תבור.

לדבריו, העבודות להקמת תחנות החשמל החדשות של חברת החשמל בחדרה (מחז"מים) יתחילו בינואר 2020, והתחנה הראשונה תתחיל לפעול ביוני 2022.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טלצילום: אוליבייה פיטוסי

רון-טל מתח ביקורת על התנגדות רשות החשמל להסכם בין חברת החשמל לבעלי מאגר תמר שנחשפה השבוע, וטען כי הוא טוב לצרכנים, על אף שרשות החשמל סברה שהוא לרעת הצרכנים.

"אנחנו בתחילת מהפיכת החשמל המבוזר", אמר רון-טל. "בסופה, 80% מהאנרגיה תהיה מבוזרת בשנת 2040. רוב החשמל ייוצר על ידי הלקוחות ורובו יהיה ירוק. השאר יהיה מיקרו-טורבינות מבוססות על גז טבעי. ניתן יהיה להכריז בעוד 20 שנה על תום עידן התחנות הגדולות", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker