הדלק יתייקר מחר בפעם הרביעית ברציפות; מתחילת השנה זינק מחירו ב-12%

בלילה שבין שלישי לרביעי, המחיר לחודש מאי יתעדכן כלפי מעלה לעד 6.51 שקל לליטר ■ המחיר באילת יעלה ב-16 אגורות ל-5.56 שקל לליטר

אורה קורן
תחנת דלק
תחנת דלקצילום: מורן מעיין
אורה קורן

הדלק יתייקר בחצות הלילה שבין הימים שלישי ורביעי (3 באפריל - 1 במאי) - זה החודש הרביעי ברציפות. מחיר הדלק עלה ב–68 אגורות (כ–12%) מתחילת 2019.

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן בשירות עצמי יהיה 6.51 שקלים לליטר — עלייה של 19 אגורות לעומת מחירו באפריל. התוספת בעד שירות מלא תעמוד על 21 אגורות לליטר (כולל מע"מ) — ללא שינוי. מחיר ליטר בנזין כבר עלה בכ–40 אגורות בחודשיים האחרונים. ההתייקרות החודש נובעת כתוצאה מעלייה של כ–9% במחיר הבנזין בעסקות השבוע האחרון באירופה. עלייה זאת קוזזה במעט בגלל התחזקות השקל ביחס לדולר.

התנודתיות במחיר הדלק נובעת מסיבות עונתיות וממלאים. בדצמבר צלל מחיר הנפט בעולם בעקבות מלאים גדולים שהצטברו, והירידה נמשכה גם בינואר 2019. ירידות אלה נרשמו היטב גם במחירים בארץ, כשמחיר הבנזין 95 אוקטן ירד מ–6.48 שקל לליטר בנובמבר 2018 ל–5.83 שקל לליטר בינואר 2019. אולם מאז נרשמה עלייה מתמשכת במחירים, המיוחסת להקטנת המלאים בעולם, נושא הנתון בימים האחרונים למאבק עולמי בין ארה"ב לרוסיה.

בעוד שארה"ב מעוניינת בהגדלת תפוקה של אופ"ק שתוריד מחירים, רוסיה מדברת על צמצום תפוקה של הארגון שישמור על המחיר הגבוה. זאת, ברקע החרפת האמברגו האמריקני על הסחר בנפט האיראני.

מקורות בענף הדלק אומרים כי מחיר הדלק העולה מושפע גם מעונתיות המתבטאת בכך שמתחילת כל שנה נרשמת עליית מחירים הדרגתית, שמגיעה לשיא בעונת הטיולים של חודשי הקיץ והסתיו. לאחר מכן נרשמת ירידה בנסיעות, שמגיעה לשיאה בחורף, אז מצטברים מלאים בעולם.

לצד הסברים אלה יש להזכיר כי רכיב המס שגובה המדינה במחיר הדלק לצרכן הוא 62%. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker