בקרוב נשלם יותר על חשמל: התעריף יתייקר בכ-6%

לטענת רשות החשמל, ההתייקרות נובעת מהעלייה במחירי הדלקים ומכניסה מאסיבית של אנרגיה מתחדשת למשק החשמל ■ הרשות טוענת כי ההסכמים שנחתמו במסגרת הרפורמה לא השפיעו על התעריף ■ החזרים בגין הבלו מקזזים את ההתיקרויות ב-3%

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופת ברקים ליד חוף אשקלון
אורה קורן

תעריף החשמל צפוי לעלות ב-6% לצרכן הביתי. כך הודיעה הערב (א') רשות החשמל. המחיר יהיה מעתה כ-49 אגורות לקוט"ש, ויהיה בתוקף לאורך כל שנת 2019.

עליית התעריף נובעת מעלייה בשער הדולר ובמחירי הדלקים האחרים. גם מחיר הגז של מאגר תמר עולה בכ-10% - לפי שקלול עליית המדד האמריקאי בתוספת אחוז אחד ובנוסף לעלייה בשער החליפין.

כל הדלקים בשימוש במשק מתייקרים ב-1.5 מיליארד שקל, המתבטאים בעלייה של 6% בתעריף. מחירי אנרגיות מתחדשות מעלות את התעריף ב-700 מליון שקל בשנה, ומוסיפים לו 3%.

עליות התעריף הן של 9%, אך שני החזרים מורידים אותו ל-6%. הראשון שייך לתקלת תמר - רשות החשמל שכנעה את משרד האוצר שהמדינה לא תרוויח את הבלו על הסולר שסופק בתקלה. הבלו שהוחזר הגיע ל-200 מליון שקל.

בנוסף יש החזר לציבור ממשבר הדלקים שאירע בין 2013-2011, בעקבות פיצוץ הצינור המצרי. המדינה סבסדה את הבלו של הסולר, וחברת חשמל צריכה להחזיר עתה לציבור סכום של כ-470 מליון שקל.

מרשות החשמל נמסר כי התייקרות מחירי הדלקים, בעיקר מחירים עולמיים, נבעה בין היתר מהתחזקות הדולר – בהיקף של כ- 1.5 מיליארד שקל, שתרמה כ-6% לייקור התעריף. בין השאר התייקר ה-LNG (הגז הטבעי הנוזלי)  בכ-37%, ומחירי הפחם והגז מתמר עלו בכ-10%. בנוסף, ישנה כניסה מאסיבית של אנרגיה מתחדשת למשק החשמל, שכוללת בין השאר מתקנים סולאריים חדשים – קרקעיים ועל גגות. אנרגיה זו מייקרת את התעריף בכ-0.7 מיליארד שקל, שתרמו כ-3% לייקור התעריף.

הפחתה של עלויות בלו שגבתה חברת חשמל במסגרת משבר הדלקים בשנים 2013-2011 ותקלת תמר משנת 2017, מוזילה את התעריף בכ-0.7 מיליארד שקל, המהווים כ-3% בתעריף.

לרפורמה שאושרה השנה במשק החשמל לא היתה כל השפעה על עליית התעריף. על מנת למנוע ייקור מיידי משמעותי עוד יותר ותנודתיות במחירי החשמל, החליטה מליאת רשות החשמל על פריסה של עלויות מסוימות לעדכון התעריף הבא.

בין העלויות שהפנמתן בתעריף נפרסה, ניתן למנות עלויות הנובעות מכניסתן לייצור של יחידות גדולות באנרגיה מתחדשת, כמו גם ייקור הבלו הצפוי על הפחם. רכיבים אלו צפויים היו לייקר את התעריף בכ-3.5% נוספים. בכך יחזור תעריף החשמל לרמתו בשנת 2015, זאת לאחר שלוש הפחתות תעריף בחמש השנים האחרונות.

גם לאחר עדכון התעריף, צפוי תעריף החשמל בישראל להישאר ברמה ממוצעת ביחס למדינות העולם המערבי, הן במונחים ריאליים והן במונחי כוח קנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker