פחות נפט, יותר גז: ועדת הכספים אישרה פה אחד את רפורמת המיסוי הירוק

המס על הפחם יעלה, אך רק החל ממארס 2019, ולא באופן מידי כפי שביקשו משרדי האנרגיה והאוצר ■ 100 מיליון שקל יוקצו להקמת תחנות תדלוק בגז טבעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר פחם לשימוש תחנת הכוח באשקלוןצילום: צפריר רינת

פתרון המשבר הקואליציוני סלל את הדרך עבור ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לאשר פה אחד את התוכנית להעלאת המיסוי על דלקים מזהמים. בתחילת השבוע טענה הוועדה כי יידרשו דיונים שיימשכו חודשים כדי לדון בהשלכות המיסוי, ונראה היה כי הרפורמה בדרך לטרפוד - אך היום (ד') הם אישרו כמעט את כל ההצעות שהגישו משרדי האוצר והאנרגיה.

מטרת הרפורמה היא להגביר את השימוש בגז טבעי בתחבורה הציבורית ובענפי התעשייה וייצור החשמל, ובמקביל להפחית את השימוש בסולר, פחם ופטקוק - שנחשבים למזהמי אוויר מרכזיים.

הרפורמה צפויה להקטין את התלות של ישראל בנפט מיובא ולהגדיל את השימוש שלה בגז טבעי ממאגרים מקומיים - ובכך להעצים את העצמאות האנרגטית של ישראל. כמו כן, הרפורמה צפויה להוביל לעידוד הצמיחה בהשקעות במעבר לגז טבעי ולפיתוח הענף. חברי הוועדה החליטו כי ייקור הפחם ייכנס לתוקפו רק במארס 2019, ולא מיידית - כפי שביקשו משרדי האנרגיה והאוצר.

הרפורמה כוללת ביטול החזר (הישבון) הבלו על הסולר, שמאפשר לענפי משק שונים - בעיקר בתחום התחבורה - לקבל החזרי מס בגין השימוש לסולר. היא כוללת גם מתווה להעלאת הבלו על גז טבעי דחוס (גט"ד) לתחבורה והעלאת המס על פחם (שמשמש בעיקר לייצור חשמל).

לבקשת חברי הוועדה נקבע כי העלאת המיסוי על גז טבעי, שצפויה להיכנס לתוקף בהדרגה החל מ-2024, תחול רק אם יפעלו לכל הפחות 25 תחנות תדלוק בגז טבעי. עוד נקבע כי ההפחתה המדורגת של הישבון הבלו תמשיך מעבר ל-2023 רק אם תחנות התדלוק בגז טבעי יפעלו. מטרת השינויים הללו היא לוודא קיום של חלופות ראויות לפני כניסת השינויים בתעריפים לתוקף. את הדיווח בדבר כניסה לפעולה תקינה של תחנות התדלוק בגז ימסור לוועדה מנהל מינהל הדלק במשרד האנרגיה.

הרפורמה קובעת עוד כי יוקצה סכום של 100 מיליון שקל לעידוד הקמת תחנות תדלוק בגז טבעי. תחילה דובר על סכום נמוך בהרבה - 25 מיליון שקל - אך הוועדה דרשה כי הסכום יוכל לממן את עלות ההקמה של כל 25 התחנות, לפי שווי של 4 מיליון שקל לכל תחנה.

עוד כוללת הרפורמה תמריצי מיסוי והשקעה בשדרוג רשת חלוקת הגז הטבעי בישראל, כולל 150 מיליון שקל לקידום כניסת תחנות תדלוק בגז כבר ב-2019 - וזאת במסגרת השקעה של 500 מיליון שקל בתוכנית לפרישת קווי החלוקה.

בכל הנוגע לתחום התחבורה, הרפורמה כוללת עידוד שימוש בגט"ד במכרזי תחבורה ציבורית, פחת מואץ בגובה 25% לארבע שנים לרכבים המונעים בגט"ד ופטור מאגרת רישוי לרכבים כאלה בהוראת שעה לחמש שנים. 30 מיליון שקל יוקצו לסיוע לרכישת מוניות היברידיות ותינתן הטבת שימוש מצטברת להפחתה מלאה של מיסי היבוא לאחר ארבע שנים.

לגבי רכבי הוראת נהיגה נקבע פחת מואץ בגובה 33% לארבע שנים ופטור מאגרת שינוי בהוראת שעה לארבע שנים. לאוטובוסים חשמליים נקבע פחת מואץ בגובה 33% לשלוש שנים, פטור ממכס לארבע שנים והטבות נוספות.

משרדי הממשלה הצהירו כי אם צי הרכב המונע בגז טבעי לא יעלה על 10% מסך כלי הרכב בתוך חמש שנים - המתווה ייבחן מחדש. עד אמצע מארס 2020 ידווחו מנכ"ל משרד האנרגיה, יו"ר רשות החשמל והממונה על התקציבים באוצר על השפעת העלאת המס על הפחם על תעריף החשמל. לדרישת הוועדה נקבע רף נמוך יותר למיסוי גז טבעי בעתיד מזה שביקש משרד האוצר.

ממשרד האנרגיה נמסר כי בימים הקרובים ייצא לדרך קול קורא לתמיכה בהקמת תחנות דלק בגז טבעי ובשבועות הקרובים יקודמו צעדים נוספים להאצת פרישת רשתות החלוקה ועידוד תחבורה ירוקה. בנוסף פחרסמו משרד האנרגיה ומחנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה מדריך מפורט ליזמים שמעוניינים להקים תחנת תדלוק בגז טבעי דחוס (גט"ד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker