בלומברג: מצרים הודיעה שעסקת יצוא הגז עם ישראל כוללת הבנות עם חברת חשמל

משרד האנרגיה: ישראל לא מחלה על שום חוב. חברת חשמל: נמשיך בכל האמצעים לגביית החוב. בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים לפני כשמונה שנים קבע פסק בוררות שמצרים תשלם לחברת חשמל פיצוי בכ-1.8 מיליארד דולר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

מצרים דיווחה היום כי הסכם יצוא הגז מישראל אליה שנחתם השבוע עם החברות דלק ונובל אנרג'י כולל הבנה עם חברת חשמל. כך דיווחה הערב סוכנות הידיעות בלומברג. על פי בלומברג, ראש ממשלת מצרים שריף איסמעיל התייחס בפגישה עם כתבים בקהיר הערב (ה') להבנות שגובשו בין ממשלת מצרים לחברה המצרים EMG שפיגועים בצנרת שלה עצרו את הזרמת הגז ממצרים לחברת חשמל ב-2011.

איסמעיל אמר כי "ממשלת מצרים הגיעה להבנות שחלק מהגז (בהסכם עם דלק ונובל) יוזרם דרך צנרת החברה (EMG), וכי זה חלק מהסדר הבוררות. עוד אמר, כי הושגה הבנה גם עם חברת החשמל.

חברת חשמל תבעה את ממשלת מצרים על הנזקים שנגרמו לה מהפיגועים בצינור הגז בסיני, שגרמו להפסקת הזרמת הגז ממצרים. פסק בוררות קבע שמצרים תשלם לחברת חשמל 1.76 מיליארד דולר. מצרים סירבה לשלם ובין הצדדים התנהלו מגעים לפשרה. בספטמבר 2015 פורסם כי חברת חשמל תמחל למצרים על כחצי מיליארד דולר, אולם לפרסומים לא התלוותה חתימה ומאז השיחות עם חברת חשמל ככל הידוע לא חודשו. 

בכיר במשרד האנרגיה אמר כי ככל הנראה גובשה הבנה עם EMG שאף היא תבעה פיצוי מממשלת מצרים בגין הפיגועים. לדבריו, ישראל לא ויתרה על החוב והנושא כלל לא עלה לדיון בעסקת היצוא של לויתן למצרים שנחתמה השבוע.

מחברת חשמל נמסר בתגובה: "אנחנו  לא מכירים כזה דבר, לא יהיה כזה, ונמשיך בכל האמצעים על מנת לגבות את החוב".

השבוע הודיעו החברות דלק ונובל כי חתמו על עסקת יצוא בסך 7.5 מיליארד דולר לחברת דולפינוס במצרים. החברה המצרית מייצגת משקיעים פרטיים, לא ממשלתיים. החוזה לעשר שנים והחברות פרסמו רק כמה עקרונות כלליים שסוכמו מבלי להיכנס לפרטים. בכך השאירו סימני שאלה רבים לגבי היתכנות העסקה. ראש הממשלה בנימון נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ מיהרו לברך עליה.

ממטה מאבק הגז נמסר בתגובה: "אחרי ששר האנרגיה הכחיש בפה מלא שישנו ויתור על חוב הבוררות המצרי במסגרת הסכם היצוא, מתברר כעת שיש קשר ונראה שיש ויתור מלא או חלקי על החוב. מדובר בחוב של כמעט 2 מיליארד דולר - זהו כסף ששייך לאזרחי ישראל. לא די בכך ששר האנרגיה מאפשר לטייקוני הגז לייצא את משאב הטבע שהאזרחים זקוקים לו, בדרך הוא גם משקר על תנאי העסקה, ונותן אישור רשמי לגזל של כספי הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker