משקי הקיבוצים נערכת להתמודד במכרז סולארי במאות מיליוני שקלים

הקבוצה מקימה פרויקטים סולאריים ב-70 מיליון שקל ומתכננת לשלש את פעילותה בשנים הבאות ולהגיע לייצור של 250 מגה-ואט, לרבות על גגות מבנים בקיבוצים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח דליה אנרגיות של משקי הקיבוצים
תחנת הכוח דליה אנרגיות של משקי הקיבוציםצילום: סיגל מזרחי

קבוצת משקי הקיבוצים, אגודה שיתופית חקלאית שהוקמה על ידי הקיבוצים ונמצאת בבעלותם, מתכננת להתמודד במכרז הקרוב להפקת אנרגיה סולארית לרשת ההולכה באמצעות חברת AMP שבבעלותה ולהציע ייצור של 100 מגה־ואט.

ההשקעה בפיתוח שדה בסדר גודל כזה מוערכת במאות מיליוני שקלים. רשות החשמל צפויה לפרסם את המכרז בתוך חודשיים ללא הגבלת כמות הייצור ועם התחייבות לאישור זוכה אחד לפחות.

כיום מקימה הקבוצה שדות סולאריים להפקת 60 מגה־ואט בעקבות מכרזים קודמים של רשות החשמל. במכרז שנערך לפני כשנה החברה אמנם לא זכתה, אך לפני כחצי שנה חתמה על הסכמים לביצוע חלקים מהזכיות של חברות אחרות שהועברו אליה.

הקבוצה בונה חמישה אתרים להפקת 40–50 מגה־ואט מהזכייה של שיכון ובינוי ומהזכייה של אנלייט. עוד זכתה הקבוצה במכרז להפקת 20 מגה־ואט שנערך בסוף 2017. הקמת המתקנים להפקת 40–50 מגה־ואט צפויה להסתיים עד סוף 2018 בהשקעה של 200 מיליון שקל. הקמת מתקנים ל–20 מגה־ואט בהשקעה של 100 מיליון שקל נוספים צפויה להסתיים עד סוף 2019.

אחד המכרזים, להפקת 12 מגה־ואט, יפותח בשיתוף פעולה עם שבט תראבין בנגב בהשקעה של 50 מיליון שקל, על קרקעות חכורות ל–23 שנה, שהשבט ישב עליהן עד לאחרונה. הפרויקט מעסיק עובדים בני השבט, בין השאר בשמירה. בקבוצה עוסקים בפיתוח קרקעות לקראת ההסדרות הבאות של רשות החשמל במטרה להפיק 250 מגה־ואט על שטח של 3,000 דונם.

מנכ"ל חברת האנרגיה של המשקים, משקי אנרגיות מתחדשות ויו"ר חברת AMP הוא חן מלמד. מנכ"ל חברת AMP הוא שחר בן מויאל, שכיהן בעבר בתפקידי ניהול בחברת שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת ובקבוצת פז.

בנוסף, בעקבות החלטת רשות החשמל לפתח את תחום הייצור הסולארי על גגות בתים פרטיים, מתכננת הקבוצה לייצר חשמל גם מפאנלים על גגות מבנים בקיבוצים ובמושבים. המימון לפרויקטים מגיע מהסכם מסגרת עם כלל ביטוח.

אנרגיה סולארית זולה למדינה ב–40% מגז טבעי. המדינה משלמת ליצרנים סולאריים 19 אגורות לקילוואט, ואילו ליצרנים בגז טבעי 24–25 אגורות.

רשות החשמל צפויה לפרסם בחודשים הקרובים שלושה מהלכים לייצור אנרגיה סולארית, שנמצאים בשלבים שונים של שימוע ציבורי.

בנוסף למכרז רשת ההולכה שהקיבוצים מתכננים להתמודד בו, מתוכנן מכרז לייצור חשמל בעבור רשת החלוקה שהיקפו ייקבע על פי זמינות הקרקעות של המתמודדים והמקום ברשת החלוקה. במקביל, בעוד כחודש יפורסמו עקרונות לייצור אנרגיה על גגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker