ועידת תחבורה ונדל"ן

אלי גרונר: "אנחנו לא טובים בפיתוח משק האנרגיה, צריך לתת למגזר העסקי לעשות את זה"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אמר כי "צריך להוריד מסים אבל בלי שום קשר לטראמפ. אנחנו תחרותיים מאוד במס חברות - אך לאזרח הפרטי איננו תחרותיים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונרצילום: מגד גוזני

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, שוחח עם נחמיה שטרסלר בכנס כנס הארץ בשיתוף מ.פירון ושות׳ והבהיר לגבי תוכנית התשתיות שיזם: "החידוש הוא ניהולי בעיקרו ובשיתוף הציבור. אם משרד ממשלתי היה רוצה לעשות פרויקט תשתית מסוים, הוא היה סוגר מול אגף תקציבים ואף אחד לא היה יודע מזה. אף אחד לא ריכז את המהלך. מה שעשינו היה לעגן את כל הפרויקטים בתכנית ולבדוק את הכדאיות הכלכלית. ברגע שאתה שם זרקור על כל הדברים האלו, אתה מייצר הזדמנויות למגזר העסקי ומקום להשתתף בתשתיות. הדרך הכי טובה היא שיתוף המגזר העסקי, כשאתה שם זרקור על הדבר הזה אתה מקבל סיוע מהמגזר העסקי – שיכולה לקדם את התשתיות כמה שיותר מהר".

מה יקרה בתקציב 2019?

"בעבר, כשפוליטקאים רצו לקצץ בתשתיות, זה היה מאד קל אבל כשלכל מדינת ישראל יש רשימה שמית של הפרויקטים וגישה אליהם – הציבור יודע על מה בדיוק הפוליטקאים מוותרים. ברגע שזה הרבה יותר שקוף, פתאום עולה זעקה ציבורית. למה לקצץ בית חולים? למה לקצץ מתקן פסולת? שינית את היכולות של הפוליטקאים לקצץ. זאת הממשלה הכי שקופה בהיסטוריה. ברגע שמבינים מה המשמעות של הקיצוץ על ידי הזרקור הזה, אנחנו מבטיחים שיהיה הרבה יותר קשה לקצץ בתשתיות וזה המהפך הניהולי".

אתה חסיד של המגזר הפרטי וה-PPP. אבל למה שהמדינה לא תגמור את משבר הדיור ותתן למדינה לבנות כמה שיותר דירות?

"יש אנשים שחשבו שהממשלה יותר טובה מכל המגזר העסקי ועדיף לתת לממשלה לעשות. אנחנו חושבים אחרת. כל אחד צריך לעשות מה שהוא טוב פה. כל הפרויקטים שנעשו בשיתוף פעולה עם המגזר העסקי מסתכמים ב-6% וזה צריך להיות יותר".

אז במה הממשלה טובה?

"בדברים מדיניים, בדברים כלכליים. אנחנו לא טובים בפיתוח משק אנרגיה וצריך לתת דברים מסוימים למגזר העסקי לעשות. ברגע שאתה מתעקש לעשות הכל בעצמך – אתה נתקל בבעיות תקציביות.

"טראמפ הצליח להעביר לאחרונה את הרפורמה במיסוי והורדת מס החברות ל-20% והורדת המס השלי ל-35%. אנחנו צריכים גם להוריד מסים? או לקבל את הגישה של פלוג ולהעלות מסים?

"צריך להוריד מסים אבל בלי שום קשר לטראמפ. צריך להבהיר שהרפורמה עוד לא עברה וזה יקח עוד חודש לפחות. ועם כל הכבוד להורדה – בישראל החברות שמתחרות לא משלמות את מלוא מס החברות אבל אם אתה חברה טכנולוגית שפועלת בפריפריה – הם משלמות בין 6% ל-16% ולכן החברות האלו משלמות פחות בארה"ב. זה פער של 70% מארה"ב. אנחנו תחרותיים מאד המס חברות אך לאזרח הפרטי איננו תחרותיים".

אז פלוג לא מבינה בכלכלה?

"לכל אחד יש דעה עצמאית ולגיטימית ואנחנו מכבדים אותה. האוצר וראש הממשלה מכוונים שתהיה הורדת מסים והשאלה איפה. מס ההכנסה השולי של משלמי המסים הוא זה שצריך לרדת ולהם צריך לסייע.

"אנחנו מדינה חופשת ודמוקרטית יש נומרטור שמגביל את ההוצאות שמחייב שיהיה מקור תקציבי. זאת אחת החקיקיות הכי חשובות ומהפכניות שעשיתי. כשתראו את התקציב לא תראו מהלכים מסוימים בלי מקור תקציבי".

שמעת פעם על כחלון שמקצץ?

"כן. אנחנו מקצצים כדי להעביר רפורמות נחוצות. זכותם של האוצר וראש הממשלה לתעדף מחדש ולהעביר לטובת הטבות למשלמי מסים ומימון הנכים. אנחנו לא נחרוג ממסגרות תקציביות.

"הגירעון היה צריך להיות מזמן רק 1% וגופים בינלאומים אומרים שאין לנו מדיניות תקציבית כלשהי. הגירעון היה צריך לרדת ל-2.5% אבל שמועות אומרות שמדברים ב-2019 על העלאתו כדי שיהיה עוד כסף להוצאות נוספות".

זה רציני להעלות את הגרעון בתקופה של צמיחה?

"הרצון להוריד את הגרעון ולעודד את הצמיחה נלחמים זה בזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker