"המדינה ממשיכה לוותר לחברת החשמל במטרה לקדם הרפורמה"

הדיונים על הרפורמה במשק החשמל בישראל הניבו ככל הנראה ויתור נוסף של הממשלה לעובדים — וייתכן שיחידת הגיבוי של ניהול מערכת החשמל הארצית תישאר בשליטת חברת החשמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח אורות רבין בחדרהצילום: רמי שלוש

הדיונים על הרפורמה במשק החשמל הניבו ככל הנראה ויתור נוסף של הממשלה לעובדי חברת החשמל. על פי מקור שהשתתף בדיונים ביום חמישי, שנמשכו כעשר שעות, הממשלה הביעה נכונות להשאיר בשליטת חברת החשמל את יחידת הגיבוי של ניהול מערכת החשמל הארצית הנמצאת ברמת השרון.

מקור אחר אמר כי הממשלה תעמוד על כך שמנהל המערכת יהיה מסוגל לנהל אותה באופן עצמאי, ללא תלות בחברת חשמל, עם כל המידע הנדרש בשיגרה ובחירום. בדיונים מוקדמים הוסכם כי יחידת הניהול תצא מהחברה ותהפוך לחברה ממשלתית חדשה — כדי למנוע ניגוד אינטרסים בין הכובע של חברת חשמל כמתחרה בייצור לזה של ניהול כל משק החשמל.

הסכמה קודמת נוספת קובעת עקרונית כי רשת ההולכה והחלוקה תישאר מונופול של חברת חשמל. עם זאת, נראה כי יש מחלוקת על הפרטים. על פי מקור אחד, הממשלה הסכימה שהפיקוח על רשת ההולכה יהיה בידי חברת חשמל. מקור אחר אמר כי הנושא עדיין לא גובש סופית, וייתכן שהמדינה תעביר את תכנון רשת ההולכה מחברת חשמל ליחידת ניהול המערכת. כמו כן, המדינה תבטיח לעצמה חלופות לעקיפת חברת החשמל, אם זו לא תשדרג במהירות ובהיקף משמעותי את הרשת. לצורך זה עשויה הממשלה להשאיר בידיה את האפשרות להוציא את העבודה לגורם חיצוני, לצד סמכויות להטיל קנס על החברה ומנהליה.

על פי אחד המקורות, הממשלה נסוגה מעמדתה שלפיה חברת חשמל תמכור חמש תחנות, והסכימה למכירה של ארבע, לא כולל את תחנת צפית. מקור אחר אמר כי עדיין לא הוחלט לגבי צפית. גם עתידה של תחנת אשכול לא ברור — על פי אחד המקורות הוסכם כי תימכר, ועל פי אחר מעמדה לא הוכרע עדיין. כן הוסכם על מכירת התחנות אלון תבור, רמת חובב ורידינג.

ויתור קודם של המדינה לוועד, המכונה "הפשרה", הוא הסכמתה שהחברה תקים שתי תחנות חשמל חדשות, אף שמטרת הממשלה היא הקטנת חלקה של חברת החשמל במקטע הייצור — ואף הוצאתה ממנו בעוד כשני עשורים.

המדינה מעוניינת ששתי תחנות הגז החדשות יוקמו בחדרה, אך יו"ר ועד העובדים, דוד (מיקו) צרפתי, דורש שיוקמו בחדרה ובאשקלון כדי לרצות את נציגי העובדים גם במחוז הדרומי.

כמו כן, לא הוכרעה עדיין שאלת נתח השוק של חברת החשמל במקטע האספקה. המדינה מעוניינת שהחברה, שהיא כיום מונופול, תרד לכ–50%, ואילו החברה מעוניינת להמשיך להחזיק נתח גדול יותר. הפגישה הבאה בהשתתפות הצדדים מתוכננת לאמצע השבוע הקרוב. 

"יו"ר הוועד מוכר את העובדים"

ההתקדמות בשיחות בין הממשלה לחברת החשמל, העובדים וההסתדרות מעוררות מתחים בקרב עובדי החברה. את השיחות מטעם העובדים מובילים יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, וצרפתי. עובדי יחידת ניהול מערכת החשמל, שתעבור מחברת החשמל ליחידה ממשלתית חדשה, שיגרו באחרונה מכתב לממשלה ולנציגי העובדים שבו הם דורשים לדון במעמדם החדש ובתנאי העסקתם או פיטוריהם.

"לא נהיה מוכנים לעבור ללא תנאי בלי שידונו עמנו על תנאי המעבר, תוך שמירה על מלוא זכויותינו, תנאי הפרישה והביטחון התעסוקתי שלנו", כתבו העובדים.

בסוף השבוע גם הפיץ ועד חטיבת המהנדסים בצפון מכתב לעובדים שבו תיאר כיצד נשארו ביום חמישי חברי הוועד מחוץ לאולם הדיונים. "לא מעדכנים את חברי הוועד, וכנראה נותרו חילוקי דעות מינוריים, שככל הנראה יסתיימו בהתקפלות נוספת וסופית של מיקו", ציינו כותבי המכתב.

"זאת מכירה טוטלית של העובדים ושל העבודה המאורגנת בחברה. מר צרפתי, שלדעתנו הוא נציג ההנהלה בוועד, מוכר את העובדים ואת כל תנאי העבודה שנצברו עשרות שנים", הוסיפו.

דובר הוועד אמר כי "לא הדברים שנכתבו ולא מי שעומד מאחוריהם ראויים לתגובה".

מקור ממשלתי אמר כי הקולות הנשמעים בקרב ועדי המשנה של עובדי חברת חשמל מחזקים את עמדת הממשלה, שלפיה יש להגיע לחתימה על מסמך רפורמה מפורט, ולא על מסמך עקרונות בלבד, כפי שרוצים נציגי העובדים. לדבריו, לגיבוש מסמך כזה נדרשים כמה שבועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker