התנועה לאיכות השלטון לבג''ץ: המדינה מתפרקת מסמכותיה מול חברת החשמל

ברקע החשש שהמדינה תמשוך את העתירה שהגישה נגד זכות השביתה של עובדי חברת החשמל, מבקשת התנועה להצטרף לעתירה: "על המדינה לפעול להגנת אינטרס הציבורי על פני שימור מעמדה המונופוליסטי של החברה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של עובדי חברת החשמלצילום: טלי מאייר

התנועה לאיכות השלטון הגישה היום (ד') בקשה להצטרף לעתירת המדינה כנגד בית הדין הארצי בנושא זכות השביתה של עובדי חברת חשמל, כ"ידידת בית המשפט".

ברקע להגשת הבקשה מצוי החשש כי המדינה תוביל למשיכת העתירה במסגרת עסקת חבילה עם חברת חשמל, ההסתדרות והעובדים. המדינה שוקלת למשוך את העתירה בתמורה להסכמת עובדי חברת חשמל לרפורמה במשק החשמל. זאת, כאשר מסתמן שבג''ץ עשוי לנצל את העתירה ולפרסם פסיקה תקדימית שתגביל את זכות השביתה של כלל המונופולים - אם נועדה לחסום רפורמה להגברת התחרות.

בפנייה לבית המשפט נכתב כי בתנועה חוששים שמצב זה ישאיר על כנו את הפסיקה של בית הדין הארצי לעבודה, שהתיר לחברת חשמל לקיים שביתה ללא הגבלה, גם למטרת טרפוד רפורמות שנועדו לקידום התחרות במשק.

בבקשת התנועה נכתב כי מצב זה יגרום להימנעות בית המשפט העליון מקבלת פסיקה עקרונית ותקדימית בסוגיית זכותה של המדינה לפעול כריבון וכרגולטור, אל מול ארגוני עובדים בתאגידים מונופוליסטיים. עם זאת, אם הממשלה תחליט למשוך את עתירתה, התנועה לא תוכל לעצור את המהלך.

התנועה הבהירה כי היא מעוניינת להציג בפני בג"ץ נקודת מבט נוספת לסכסוך, לפיה המדינה מתפרקת מסמכותה לבצע ולמשול וכי ראוי, לטובת קידום תחרות אמת במשק החשמל, שהמדינה תפעל להגנת אינטרס הציבור ותעדיפו על פני האינטרס של חברת החשמל בשימור מעמדה המונופוליסטי. העדפה זו ראוי שתבוא לידי ביטוי, בין היתר, בעמידה על מיצוי הדיון בעתירה - ולכל הפחות בקיומו של הסדר שיכלול בקשה לביטול הפסיקה בבית הדין לעבודה. זאת לצד אמירה נחרצת ביחס להיעדר חובה של המדינה, בפועלה כריבון, לנהל משא ומתן עם עובדי חברת החשמל בנוגע למתווה הרפורמה.

עורכת הדין נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי "שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי אחד הדגלים של ממשלה זו הוא קידום המשילות. היא כתבה במאמרה, מסילות אל המשילות, כי 'היכולת להוציא אל הפועל יעדים כפי שאלה הוגדרו היא תנאי הכרחי למשילות טובה, אך בשום אופן איננה תנאי מספיק משילות טובה נמדדת קודם כול במידת האפשרות שבידי שרי הממשלה לקבוע את היעדים עצמם'".

אבן חן הוסיפה כי התנועה מצטרפת לעמדתה של שקד ותוהה כיצד ייתכן כי שרי הממשלה הנוכחית, וממשלות העבר במשך יותר מ-20 שנים, אינם מצליחים להתקדם לעבר יעד שהציבו לעצמם: קידום תחרות במשק החשמל לטובת אזרחי המדינה. לדבריה, לא ברור כיצד ניתן ליישב את שיח המשילות הנמרץ עם ויתור על היכולת לפעול כריבון מול ועדי עובדים מונופוליסטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker