המעבר לגז טבעי יעלה לצרכנים חצי מיליארד שקל בשנה

המדיניות החדשה של משרד האנרגיה קובעת כי תינתן עדיפות לייצור חשמל בגז טבעי על פני ייצורו בפחם ■ רשות החשמל המליצה לבצע בחינה מחודשת של המחירים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת רוטנברג של חברת החשמל באשקלוןצילום: אילן אסייג
אורה קורן

רשות החשמל הכשירה אתמול את המדיניות של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לעבור לשימוש בגז טבעי על חשבון השימוש בפחם. עם זאת, ציינה הרשות כי לקראת יישומה ב-2022 יש לבחון מחדש את מחירי הפחם והגז - שישפיעו על עלותה לצרכנים. לפי הנתונים הנוכחיים, תעריף החשמל לצרכנים יתייקר בעקבות המדיניות החדשה ב-500 מיליון שקל בשנה, לכל היותר.

המדיניות החדשה קובעת כי בכל זמן נתון תינתן עדיפות לייצור חשמל בגז טבעי על פני יצורו בפחם. התחנות הפחמיות, אורות רבין ורוטנברג ייצרו בעומס מזערי, שיאפשר גמישות באספקת חשמל למשק גם במקרה של תקלה או מחסור בגז טבעי. לפי מדיניות זו, יישמר כושר ייצור של כ-25% מצרכי המשק בתחנות הפחם.

על פי חישובים שערכה רשות החשמל, בראשות אסף אילת, הסטת הייצור לגז תייקר את החשמל לצרכנים בסכום של 500-300 מיליון שקל בשנה בהשוואה למצב כיום. זאת, בהנחה שמחיר הפחם יהיה כ-50 דולר לטונה על פי תחזית הבנק העולמי. אם מחיר הפחם יהיה גבוה יותר, בדומה למחירו כיום, 80-70 דולר לטונה, העלות הנוספת תקטן.

מנגד, ציינה רשות החשמל כי הפעלה מינימלית של יחידות הייצור הפחמיות עשויה לצמצם את עלות נזקי זיהום האוויר, לסייע לממשלה לעמוד בהחלטתה לצמצום פליטות גזי חממה, ולסייע לפיתוח מאגרי גז חדשים. במשרד להגנת הסביבה העריכו כי המעבר לגז יקטין עלויות הקשורות לזיהום אויר בכ-400 מיליון שקל בשנה.

רשות החשמל ציינה כי לפי החלטת שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הפסקת פעילות יחידות 4-1 באתר אורות רבין, המבוסס על פחם, מותנית בקיומם של שלושה מאגרי גז בלתי תלויים. המדיניות החדשה למעבר לגז תעודד את פיתוחם. בכך גם תיפתר הבעיה של תלות כל המשק בצינור גז אחד (בעיית היתירות). רשות החשמל התריעה כי למימוש המדיניות יש להגדיל את קיבולת הגז במשק בהיקף של עד 12 אלף יחידות (MMBTU) לשעה. "מכאן, שעל מנת להבטיח את מימוש המדיניות נדרש לתכנן את הקצאת קיבולת הגז למשק החשמל ולשימושים אחרים בעתיד", נכתב בהמלצות הרשות.

הרשות גם המליצה לחזור לבחון את הנושא לקראת 2022, אז אמורה להיכנס לתוקף המדיניות החדשה, לאור מחירי הגז והפחם באותו זמן והצפי להתפתחותם ולהשפעתם על המחיר לצרכן.

על רקע כל אלה המליצה רשות החשמל לשר לקבוע עקרונות מדיניות לפיהם תינתן עדיפות לייצור חשמל בגז טבעי על פני ייצור בפחם אך זאת תוך שמירה על הפעלת תחנות הפחם בעומס המינימלי הדרוש לשמירת יכולת הייצור והתגובה שלהן ובכפוף לחיבור שלושה מאגרי גז עצמאיים לחוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker