בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד זכות השביתה בחברת החשמל

הרכב שופטי העליון, בראשות הנשיאה המיועדת אסתר חיות, מימש הערב את הרמזים בדבר כוונתו לדון בהגבלת זכות השביתה במשק – והורה להסתדרות ולוועד העובדים להשיב לצווים בתוך 60 ימים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
עובדי חברת החשמל
עובדי חברת החשמל

72 שעות לאחר הדיון הסוער בבית המשפט העליון – נענה הערב הרכב שופטי בג"ץ לבקשות המדינה ויצרני החשמל הפרטי, והוציא צווים על תנאי נגד הפעלת זכות השביתה בחברת החשמל.

בהחלטה דרמטית רומז בג"ץ על כוונתו לדון לא רק בהיבטים הטכניים של היתר השביתה, הנדון כעת, כפי שניתן לעובדים בבית הדין לעבודה – אלא בעצם הפעלת זכות שביתה נגד רפורמה ממשלתית, ואף בהפעלת כלי השביתה נגד מתחריו של מונופול.

בכך, מממש הרכב השופטים את רמיזותיו בדבר כוונתו לדון בהגדרה עדכנית של גבולות זכות השביתה במשק.  

הרכב השופטים, בראשות השופטת אסתר חיות, הורה להסתדרות העובדים ולוועד העובדים בחברת החשמל להשיב בתוך 60 יום מדוע לא יבוטל פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה ממאי, שבו העניק לעובדי החברה זכות שביתה כלפי מתווה הרפורמה החדש במשק החשמל – וכן לנמק מדוע לא תבוטל הרשאת בית הדין לשבות ללא הגבלה, ומבלי לקבל את אישור בית הדין מראש באשר למתווה שביתה קונקרטי.

עוד התבקשו ההסתדרות והוועד להשיב מדוע נקבע כי המדינה לא קיימה את חובת ההיוועצות עמם, לפני שהציגה את מתווה הרפורמה. זאת, לאחר שפרקליטות המדינה הוכיחה בדיון בחמישי כי אמנם קיימה את חובת ההיוועצות מולם, בסדרת פגישות – אף שזו לא הופיעה בפסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה.

לבסוף, נעתר בג"ץ לטענות שהעלה פורום יצרני החשמל הפרטי נגד הפגיעה הייחודית במתחרי חברת החשמל, והורה למשיבים לנמק מדוע לא יקבע כי עובדי חברת החשמל, כעובדי מונופול, אינם רשאים לנקוט בעיצומים הפוגעים בגופים המתחרים בהם.

בחמישי הודיעו עובדי חברת החשמל, בהוראת ההסתדרות, על הפסקה מיידית וחד צדדית של העיצומים בחברה – מחשש לקבלת החלטה קשה שתשלול מהם את זכות השביתה בהמשך ההליך. כך, מנעו העובדים הוצאת צווי ביניים, אם כי הרכב השופטים הבהיר הערב כי "ככל שיחול שינוי נסיבות אשר יצדיק זאת - ניתן יהיה לשוב ולבחון סוגיה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker