חברת החשמל לבג"ץ: "בית הדין לעבודה טעה, אין הצדקה לעיצומי העובדים"

בעקבות משרדי האוצר והאנרגיה, טוענת גם הנהלת חברת החשמל כי אין כל עילה משפטית להתרת העיצומים ■ תגובות ועד העובדים של חברת החשמל לעתירות עדיין לא הוגשו, ובג"ץ צפוי לדון בהן ב–20 ביולי

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוךצילום: עופר וקנין
אבי בר-אלי

"לטעמה של חברת החשמל, בפסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה נפלו טעויות קשות, המצדיקות את קבלת העתירות שהגישו המדינה ויצרני החשמל הפרטי לביטול זכות השביתה של עובדי החברה תוך קביעה שלפיה בנסיבות העניין לא עומדת זכות לנקוט בצעדים ארגוניים" — כך כתבה אתמול הנהלת חברת החשמל בתגובה ששיגרה לשופטי בג"ץ. זאת, עשרה ימים לפני הדיון הצפוי בבקשת המדינה לבטל את פסק הדין, שהתיר לעובדי המונופול הממשלתי לפתוח בעיצומים במחאה על גיבוש רפורמה משקית שאינה לרוחם.

בעקבות משרדי האוצר והאנרגיה, טוענת גם הנהלת חברת החשמל כי אין כל עילה משפטית להתרת העיצומים, ומונה שלוש "טעויות יסודיות" שנפלו לדעתה בהחלטת בית הדין לעבודה.

בראשונה שבין הטעויות שפורטו, טוענת חברת החשמל כי פסיקת בית הדין התקבלה מבלי שהוצגה בפניו תשתית עובדתית רלוונטית. כך, נטען כי זכות השביתה ניתנה בעבר לעובדים לאחר שהמדינה סירבה לדון עמם בהשלכות הרפורמה — ואילו כעת מסכימה המדינה לנהל עמם משא ומתן על ההשלכות (ולא על תוכן הרפורמה), ולכן עילת השביתה התייתרה.

"משעה שמציאות הדברים השתנתה והמדינה נכונה לקיים משא ומתן על השלכות השינוי המבני, לא ניתן לנקוט צעדים ארגוניים נגד סירוב לנהל משא ומתן".

הטעות השנייה שצויינה היא ההתעלמות לכאורה מכך שעיצומי העובדים לא ננקטים כלפי מהלכים של המעסיק — קרי חברת החשמל — אלא במחאה על מהלכים מתוכננים של המדינה כריבון. משכך, נטען, מדובר לכל הפחות בשביתה מעין פוליטית, שראוי היה לצמצמה ולהגבילה.

הטעות השלישית שצויינה היא התעלמות בית הדין לעבודה ממעמדה של חברת החשמל כספק שירות חיוני וכמונופול. זאת, תוך היעדר התייחסות לחובות שמוטלות לפי החוק על החברה הממשלתית ולחשיפתה לפגיעה בדיני הגבלים עסקיים, משום הפגיעה במתחריה.

"מכל אלה התעלם בית הדין הארצי בפסק דינו, והתיר לנציגות העובדים לנקוט צעדים ארגוניים בלתי מוגבלים מבחינת היקף וזמן, תוך סטייה מההלכות המחייבות של בית המשפט העליון", נטען בתגובה.

באמצעות עורכי הדין חגי ורד ורועי נפתלי ממשרד הרצוג פוקס נאמן ושות' סיכמה חברת החשמל כי "זה יותר מחודש ננקטים צעדים ארגוניים משמעותיים ומכאיבים, הפוגעים פגיעה קשה בחברת החשמל ובמעגל מתרחב והולך של צדדים שלישיים. זאת, כשתכלית השביתה כלל אינה ברורה. ככל שמדובר בשביתה שנועדה לקדם משא ומתן בעניין השלכות הרפורמה במשק החשמל — הבהירה המדינה כי היא נכונה לקיים משא ומתן בנדון; וככל שמדובר בשביתה שנועדה להשפיע על מתווה הרפורמה עמה, הרי משעה שהמדינה הבהירה כי תהיה נכונה להשלים ככל הנדרש את הליך ההיוועצות עם העובדים, לא עומדת לוועד הזכות לקבוע את מתווה הרפורמה או להפעיל כוח כדי שהרפורמה תעוצב כרצונו".

בעתירתה טענה פרקליטות המדינה כי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, שלפיה העובדים רשאים לשבות ללא הגבלה כדי ללחוץ על הממשלה לגבש רפורמה חדשה שתתאים לדרישותיהם היא בגדר "חתירה תחת יסודותיו של המשטר הדמוקרטי, ואיון סמכותו של הריבון להתוות את מדיניותו במשק החשמל".

תגובות ועד העובדים של חברת החשמל לעתירות עדיין לא הוגשו, ובג"ץ צפוי לדון בהן ב–20 ביולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker