הלקוחה הראשונה של מאגר הגז כריש: יזמית החשמל הפרטי של הקיבוצים

המתחרה החדשה בשוק הגז הטבעי תחתום בשבוע הבא על עסקה למכירת גז לתחנות הכוח של דליה אנרגיות ואור אנרגיות בתל צפית ובגן שמואל ■ מחיר הגז צפוי לנוע סביב 4.5 דולרים ליחידת חום - נמוך מהמחיר שאושר למונופול במתווה הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח של דליה אנרגיות
תחנת הכוח של דליה אנרגיותצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

בעלי הזכויות במאגר הגז הטבעי כרישאנרג'יאן היוונית וחברת ההשקעות קפיטל קרוג'ן — יחתמו בשבוע הבא על חוזה למכירת גז מהמאגר ליזמית החשמל הפרטי דליה אנרגיות ולחברה אחות שלה, אור אנרגיות — כפי שנחשף לראשונה ב–TheMarker.

לפי הערכות, מחיר הבסיס של הגז בעסקה ינוע סביב 4.5 דולרים ליחידת חום (מיליון BTU). מחיר זה נמוך ממחיר הרצפה במתווה הגז — 4.7 דולרים ליחידת חום — שאותו אישרה הממשלה למונופול לגבות בשוק. כמו כן, מדובר במחיר נמוך בכ–25% מהמחיר שמשלמת כיום חברת החשמל למונופול תמר (5.82 דולרים ליחידת חום) — לאחר שזה לא הופחת במסגרת המתווה.

העסקה תהיה חוזה הגז הראשון שנחתם במשק שלא על ידי מונופול דלק־נובל אנרג'י. עם זאת, לפי המתווה, דלק תגבה מהבעלים החדש של כריש תמלוגים בשיעור 8.25% מהכנסותיו העתידיות ממכירת הגז במאגר.

ההתקדמות במגעים המסחריים בין הצדדים הואצה הודות לאישורה השבוע בממשלה של התוכנית לעידוד פיתוחם של מאגרי גז קטנים. תוכנית זו העניקה למאגר כריש התחייבות להשתתפות ציבורית בהנחת צינור הגז התת־ימי לחוף, וכן התחייבות לרשת גיבוי הדדית בין כלל מאגרי הגז (תנאי נדרש בידי הלקוחות).

התוכנית הממשלתית נשאה בשורה גם עבור צד הקונים בעסקה הנרקמת — בשל המסלול הירוק שהובטח במסגרתה ליזמי תחנות כוח פרטיות עתידיות.

אור אנרגיות, שכמו דליה, מוחזקת בידי משקי הקיבוצים (47.7%), חירם־אפסילון (25.6%) וקבוצת משקיעים מוסדיים־פרטיים — צפויה להיות הנהנית העיקרית מהתוכנית. הקבוצה זכתה למכסה תכנונית של 2,300 מגה־ואט עבור קידום סטטוטורי מואץ בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל).

הקבוצה, בניהולו של איתן מאיר, מפעילה כיום את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל (910 מגה־ואט) בתל צפית. היא מתכננת הקמה של תחנת כוח נוספת בסמוך (דליה 2), בהספק 850 מגה־ואט, וכן מתכננת לפחות שתי תחנות כוח נוספות (מחז"מים) בהספק 1,400 מגה־ואט, ככל הנראה, בקרקעות קיבוץ גן שמואל שסמוך לחדרה.

איתן מאיר
איתן מאירצילום: עופר וקנין

כריש: "מנהלים מו"מ עם כל לקוח אפשרי"

בדצמבר האחרון חתמה אור אנרגיה עם השותפות במאגר לווייתן על הסכם מותנה לרכישת 8.8 מיליארד מ"ק גז (BCM) לתקופה של עד 20 שנה. עם זאת, עבור תדלוק כלל תחנות הכוח המתוכננות של החברה היא תזדקק לכמות גז גבוהה פי שבעה — מה שמותיר לה מרווח מספיק לגיוון סל מקורות האנרגיה.

בנוסף, לפי מתווה הגז רשאית אור אנרגיות לבטל עד 50% מההתקשרות שעליה חתמה מול לווייתן — ולהעבירה לספק גז אחר.

למרות הפוטנציאל של אור אנרגיות לביקושי גז עתידיים, אין כל ודאות בדבר הקמת תחנות הכוח הבאות שלה או בדבר מועד הפעלתן. משכך, עבור גיבוש הסכם המימון של פיתוח מאגר כריש נדרשים בעליו להציג חוזים לאספקת גז מיידית, כלומר חוזים מול תחנת כוח פעילה.

מכאן, ניתן להעריך כי המשא ומתן בין הצדדים מתנהל לא רק עבור אספקת הגז העתידית לתחנות המתוכננות של אור אנרגיות — אלא גם לתחנת הכוח דליה אנרגיות.

דליה חתמה ב–2012 עם מונופול תמר על חוזה לרכישת 23.5 BCM גז למשך 17 שנה, במחיר בסיס גבוה של כ–5.7 דולרים ליחידת חום, ובהיקף חוזה כולל של עד 5 מיליארד דולר. בעלי תמר הקפיצו אז את מחיר הגז לדליה בכ–20% לעומת הטיוטה שגיבשו ב–2009. זאת, לאחר שמאגר תמר נהפך מונופול (עם הפסקת הזרמת הגז ממצרים) — ואילו המדינה לא התערבה בגלגול מס ששינסקי על לקוחותיו הכבולים של המאגר.

בעקבות התערבות רשות החשמל ב–2012 בחוזי מונופול תמר, יכולים יצרני החשמל הפרטי להשתחרר ממחצית החוזים שעליהם חתמו — ולהעביר עד 50% מאספקת הגז ששוריינה עבורם לספק אחר.

לפיכך, במשא ומתן נדונה כעת גם האפשרות לנגיסה מסוימת של בעלי כריש בחוזה תמר של דליה — תמורת תנאים מסחריים שיידרשו להיות עדיפים בהרבה על אלה שמאגר תמר יוכל או ירצה להציע. זאת, כשבעלי תמר מנועים מלהגיש הצעות נגדיות לזו של כריש עד לסוף השנה.

מטעם בעלי כריש נמסר: "אנחנו מנהלים משאים ומתנים עם כל לקוח פוטנציאלי של גז".

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן
מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאןצילום: עופר וקנין

בחברת החשמל לא ממהרים אל התחרות

ניתוח מפת הלקוחות האפשריים של מאגר כריש בשוק הישראלי — ובייחוד אלה שנדרשים לגוון את מקורות האנרגיה לנוכח תלותם האסטרטגית בגז טבעי ובספק אחד — מצביע על קבוצת החברה לישראל, שבשליטת עידן עופר, כיעד הבא לעסקה עם כריש. זאת, לנוכח המנעד הנרחב יחסית של שימושי הגז בין זרועות הקבוצה, שכולל את תחנת הכוח הפעילה או.פי.סי במישור רותם, תחנות הכוח המתוכננות של IC פאואר בחדרה (800 מגה־ואט) ובמישור רותם (530 מגה־ואט), תחנת הכוח של כיל בים המלח — וצרכיו התפעוליים של המפעל שם, וכן צרכיו התפעוליים של בית הזיקוק בחיפה ותחנת הכוח שמתוכננת גם שם (430 מגה־ואט).

כך, קבוצות דליה אנרגיות או החברה לישראל עשויות להיות מי שיספקו לבעלי כריש את חוזי העוגן שנדרשים להם לצורך גיבוש חבילת המימון לפרויקט הפיתוח, שעלותו 1.5 מיליארד דולר.

אנרג'יאן וקרוג'ן קפיטל זקוקות לחוזי מכר בהיקף שנתי של 3 BCM לצורך הסגירה הפיננסית של הפרויקט, והן התחייבו ללוח זמנים שאפתני שלפיו יפתחו את המאגר כבר ב–2020. החברות מנהלות מירוץ נגד הזמן, היות שהגנת הינוקא שלה זכו במסגרת מתווה הגז צפויה לפוג כבר בעוד חודשיים — אז יותר לבעלי מאגר לווייתן להתמודד מולן על מכירת גז ללקוחות תמר לשעבר.

תחילה, נסבר כי חברת החשמל היא שתספק את חוזה העוגן לכריש. TheMarker חשף לפני חודשיים כי ראשי אנרג'יאן היוונים נועדו עם בכירי חברת החשמל והציעו לחברה כמיליארד מ"ק גז בשנה (1 BCM), נוסף על רכש הגז שלו הם מחוייבים מול מונופול תמר.

עם זאת, בחברת החשמל משום מה לא ממהרים לנהל משא ומתן עם המתחרים החדשים בשוק — בין היתר, לנוכח חשיפתם לעודפי גז שאותם התחייבו לרכוש מתמר בכל מקרה (Take or Pay).

במהלך הפגישה ניסו היוונים לשכנע את אנשי חברת החשמל כי לנוכח המחיר הזול של הגז המוצע ביחס לסל הדלקים הנוכחי של החברה היא לא תהיה חשופה להפסד, גם במקרה של רכש גז עודף. כלומר, היות שהיא תוכל לעשות שימוש קודם בגז הזול ו"להרוויח" את החיסכון שבניצולו, מבחינה כלכלית ישתלם לה לממש רכש כלשהו מהגז המתחרה.

ואולם בחברה לא מעוניינים בשלב זה בפיצול רכש הגז שלהם על חשבון המונופול. יו"ר דירקטוריון החברה, יפתח רון טל, אף הפתיע כשאמר שלשום בוועידת האנרגיה של המכון לאנרגיה וסביבה כי הוא מעדיף להמתין לשיפור תנאי החוזה של החברה מול תמר — ואף שיבח את מתווה הגז שפגע בחברה ביחס למתחריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום