מבוכה: המכרזים הסולאריים יצאו לדרך - אבל אין די מקום ברשת החשמל - אנרגיה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מבוכה: המכרזים הסולאריים יצאו לדרך - אבל אין די מקום ברשת החשמל

ערב פתיחתה של המכסה הענקית לייצור חשמל סולארי, חברת החשמל הודיעה כי אין די מקום ברשת כדי לקלוט את כל החשמל שייוצר ■ במשך שנים הזהירו בענף כי החברה מקצצת השקעות ברשת החשמל ■ חברת החשמל: "המגבלה החדשה היא פרקטיקה מקובלת בעולם"

34תגובות
התקנת לוחות סולאריים בסין
רויטרס

שבוע וחצי לפני יציאתו לדרך של המכרז הראשון לייצור חשמל סולארי בתעריף תחרותי — מתברר כי לא כל מי שתיכנן להשתתף במכרז אכן יוכל לייצר חשמל בפועל. הסיבה: החלטה מפתיעה שקיבלה באחרונה חברת החשמל, שלפיה היא תגביל את כמות החשמל שרשת החשמל תוכל לקלוט מהיצרנים הסולאריים הפרטיים. לטענת החברה, רשת החשמל כיום אינה ערוכה להתמודד עם ייצור חשמל מבוזר בהיקפים הנדרשים.

לפי המגבלה החדשה, שאושרה באחרונה גם על ידי רשות החשמל, שנאי חברת החשמל לא יועמסו ביותר מ–60% מהספקם המקסימלי. כלומר, הגעה לרף של 60% תביא לדחיית בקשות חדשות להוצאת חשמל שייוצר בסמוך במתקנים קרקעיים או על גגות בתים.

לדברי מקורות בענף החשמל, מיפוי מלא של העומסים בכלל תחנות המשנה ברחבי ישראל יצביע בקרוב על לפחות עשרות שנאים שקרובים למיצוי הקיבולת החדשה שנקבעה — בעיקר באזור דרום. הדבר עלול לחבל בניצול מכסת הענק המדוברת, שאישרה הממשלה לייצור חשמל באנרגיה סולארית (1,100 מגה־ואט) — בהיעדר תשתית הולכה.

נכון לשבוע שעבר, דווח באופן רשמי על ארבעה שנאים שכבר הגיעו לרף ההעמסה המקסימלי. אחד השנאים משרת את יישובי עוטף עזה — מה שעלול לשים קץ לתוכניות היישובים באזור להקים מערכות פוטו־וולטאיות (P.V).

אחד הנפגעים מההוראה החדשה הוא קיבוץ סופה, שתיכנן להקים מערכת P.V. בהספק של שישה מגה־ואט, על שטח של כ–120 דונם. במשך חמש שנים שקדו בקיבוץ על הקמת הפרויקט, אבל לפני שבועיים התבשרו בידי חברת החשמל כי השנאי הסמוך שבתחנת המשנה ניר יצחק לא יוכל לקלוט את החשמל שייצרו.

לפחות שלושה מיזמים נוספים בדרום התבשרו על כך שלא יוכלו להוציא את החשמל שייצרו — אף שהם כבר מחזיקים בידיהם סקרי חיבור מאושרים על ידי חברת החשמל — שנהפכו בן רגע ללא אקטואליים.

40% מרשת החשמל בת יותר מ–30 שנה

החלטת חברת החשמל ורשות החשמל אינה מופרכת, ונשענת על פרקטיקה מקובלת במשקי חשמל אחרים בעולם. התמיהה נובעת מעיתוי ההודעה, לאחר שנים שבהם לא נקבעה כל מגבלה, ערב היציאה למכרזים הסולאריים — וערב החלטת רשות החשמל על התקציב שיוקצה לחברת החשמל עבור תחזוקת רשת החשמל בשנים הבאות.

ההחלטה להטמיע את המגבלות באופן מיידי, מעוררת דאגה ותרעומת בקרב יצרני החשמל הפרטי בכללותם. אלה חוששים כי התחזיות הקודרות בדבר השקעת החסר ברשת הולכת החשמל וחלוקת החשמל — אכן מתממשות.

תחקיר TheMarker שפורסם עוד ב–2013 מצא כי למרות מצבה הקשה של רשת החשמל בישראל, השקעות חברת החשמל בהולכה הצטמקו בעשור שלפני כן בלא פחות מ–50%. כך, במשך שנים לא נוספו בישראל קווי מתח עליון חדשים, ולא שודרגו כמעט תחנות משנה — אף שכספי ציבור המשיכו לזרום לקופת החברה לצורך זה.

צמצום החוב קודם להשקעות ברשת החשמל
התפתחות החוב הפיננסי של חברת החשמל, במיליארדי שקלים

למרבה האבסורד, גם מנהלים בכירים בחברת החשמל התריעו בפורומים שונים על כך שפיתוח רשת החשמל זקוק לתקציבי עתק במיליארדי שקלים — אחרת הרשת לא תוכל להתמודד עם החיבורים הנדרשים של מערכות ייצור החשמל הפרטיות. זאת, בלי לציין תחזוקת חסר והתמודדות עם בלאי לא מטופל, שהביאו כבר לשיבושים באספקת החשמל — למשל, באירועים האקלימיים הקשים שפקדו את ישראל בשנים האחרונות.

צוות הבדיקה שכונן משרד האנרגיה בעקבות נזקי הסופה בנובמבר 2015 הצביע אף הוא על הירידה הנמשכת והולכת בהשקעות של חברת החשמל שנדרשות ברשת ההולכה והחלוקה.

לפי ממצאי הצוות, מתוך 46 אלף ק"מ של רשת חלוקה — גילם של 17,800 ק"מ קווים היה יותר מ–30 שנה, וגילם של כ–11,100 ק"מ היה יותר מ–45 שנה. "חובתה של חברת החשמל, כספק שירות חיוני, להשקיע בתחזוקת הרשת ולהפנות השקעות למקטע זה", ציין צוות הבדיקה, אך מאז לא עשו משרדי הממשלה דבר.

יתרה מזאת, בשנים האחרונות נקטה הנהלת החברה מדיניות כמעט מוצהרת, שלפיה הקטנת חובה הפיננסי של החברה היא שתעמוד מעתה בראש סדר העדיפויות התקציבי — גם במחיר תת־השקעה ברשת החשמל. "הנהלת החברה אינה יכולה לגעת בשכר העובדים, אינה יכולה להוריד את מחיר הגז ואם נדרשים להחזיר יותר חובות — אז לוקחים מהיכן שאפשר", אומר מקורב לחברה.

בנובמבר האחרון אישרה גם סמנכ"לית כלכלה ברשות החשמל, ד"ר תניב רופא, כי החברה מקצצת בהשקעות שהיא מחויבת לבצע בתשתיות. "לצערנו, אנחנו רואים ירידה בהשקעות, והחברה מתרחקת מאוד מתוכנית הפיתוח שאותה הציגה, ושאושרה על ידי שר האנרגיה", אמרה בכנס אנרגיה. "סך ההשקעות אינו מדביק את ההשקעות המתוכננת, ובחברה אומרים בגלוי כי הם מעדיפים לסגור את החוב שלהם, על פני השקעה בתשתיות".

מנגד, מקורות בענף טוענים כי חברת החשמל אינה חוששת מחשיפת השקעת החסר ומיצירת הד ציבורי ביקורתי, מכיוון שתוכל למנף את הלחצים מצד הייצור הפרטי לצורך הפעלת לחץ על רשות החשמל לאשר לה תעריפי רשת גבוהים יותר.

ואכן, רשות החשמל שוקדת בימים אלה על עדכון תעריפי הרשת שיוכרו לחברה, מתוך כוונה לפרסמם בחודשים הבאים. חברת החשמל לוחצת להגדיל את הכיסוי שתקבל דרך חשבונות החשמל לטובת השקעותיה — אף שלא נבדק עדיין איזה שימוש נעשה בכספים שכבר שולמו לחברה בעשורים האחרונים לטובת שדרוג רשת החשמל.

"אין השקעות בגלל צורך במימון מתאים"

"שילוב היקפים גדולים של ייצור מבוזר באנרגיות מתחדשות, שהן בעלי אופי שונה לחלוטין מהמקובל בייצור קונבנציונלי מרוכז, מציב אתגרים עצומים לתכנון ותפעול הרשתות מבחינות רבות", מסרה חברת החשמל בתגובה.

בחברה הודו כי "לטובת ההסדרות הבאות, הרשת נדרשת לשינויים והתאמות נרחבים. השקעות אלה הן מעבר להשקעות השוטפות הרבות שהחברה מבצעת לאורך שנים, שעומדות על מיליארדי שקלים מדי שנה, בהתאם לתוכניות הפיתוח המאושרות. עם זאת, לטובת הפיתוח הנוסף, הנדרש לתמיכה בשילוב אנרגיות מתחדשות בהיקף נרחב, יש צורך בהשקעות נרחבות שעדיין לא אושרו, עקב צורך במימון מתאים".

באשר לסוגיית תעריפי הרשת החדשים נמסר כי "החברה משלימה בימים אלה תוכנית פיתוח מקיפה לתמיכה בפיתוח העתידי של אנרגיות מתחדשות שתובא לאישור הגורמים הרלוונטיים, וכך גם המימון הנדרש לביצועה".

מרשות החשמל נמסר: "להערכתנו אין למגבלה השפעה בהיקפים גדולים על זמינות הרשת. הרשות עובדת בצמוד לחברת החשמל בכדי לוודא שהיא מספקת את משאבי הרשת באופן רחב ובטיחותי. אנו סמוכים ובטוחים שמשאבי הרשת יכולים להכיל בקלות את הנדרש במכרז הראשון, ונמשיך לעבות אותם בעתיד".

לטענת הרשות, "כדי לאפשר את הוויסות הנדרש ברשת, קבעו מדינות שונות מגבלות על הספקי השנאים בטווח 50%–65% מהעומס הנקוב בשנאים. חברת החשמל הסבירה את העניין, הציגה דו"ח בינלאומי ונתונים תומכים, והציעה מגבלה של 60% בהתאם למאפייני הרשת בישראל. לפי הנתונים שהציגה חברת החשמל לרשות, מרביתם המכריע של השנאים באזור הדרום פנויים, ורק בודדים ביותר הגיעו כבר למגבלה האמורה.

"נוכח העובדה שמתקני ייצור רבים מתעתדים לקום באזור הדרום, בעוד צריכת החשמל באזור זה קטנה יחסית להיקפי הייצור המתוכננים — הכרחי לעבות את כל המערך בקווי חלוקה, בשנאים ובקווי ההולכה, כך שיתאפשר להוציא את האנרגיה למרכז".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#