המתחרים החדשים בשוק הציעו לחברת החשמל גז זול ב-25%

אנרג'יאן היוונית מעוניינת למכור לחברה הממשלתית מיליארד מ"ק גז בשנה מ-2021 נוסף על הגז שהיא רוכשת מתמר, ובמחיר נמוך יחסית של 4.6-4.5 דולרים ליחידת חום ■ לפני חודש תהה מנכ"ל אנרג'יאן: "האם לציבור הישראלי לא מגיע ליהנות מהתחרות?"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל שלוחת אנרג'יאן בישראל שאול צמח (מימין) והמנכ"ל מאתיוס ריגסצילום: עופר וקנין
אבי בר-אלי

קבוצת אנרג'יאן היוונית, בעלת הזכויות במאגרי הגז הקטנים כריש־תנין שלחופי ישראל, הציעה באחרונה לחברת החשמל למכור לה גז טבעי מוזל ממאגר כריש החל ב-2021. ל–TheMarker נודע כי בפגישה שקיימו היוונים עם בכירי חברת החשמל, הוצע לחברה הממשלתית לרכוש כמיליארד מ"ק גז בשנה (1 BCM) - נוסף על רכש הגז שלו היא מחויבת מול מונופול מאגר תמר.

לפי הערכות, מחיר הגז האופציונלי שבו נקבה אנרג'יאן ינוע בין 4.5 ל–4.6 דולרים ליחידת חום (מיליון BTU), כלומר מחיר נמוך מזה שנקבע במסגרת מתווה הגז (4.7 דולרים ליחידת חום) - ומחיר נמוך בכ-25% מהמחיר שתשלם חברת החשמל למונופול תמר עד 2021.

כיום מחויבת חברת החשמל בתג מחיר של 5.82 דולרים ליחידת חום. בגלל מנגנון ההצמדה השנוי במחלוקת שעליו סיכמה מול תמר (המדד אמריקאי +1%), יאמיר עוד מחיר הגז ויחצה את רף 6 הדולרים כבר בשנים הקרובות.

ככל הידוע, במהלך הפגישה ניסו היוונים לשכנע את אנשי חברת החשמל כי לנוכח המחיר הזול של הגז המוצע ביחס לסל הדלקים הנוכחי של החברה - היא לא תהיה חשופה להפסד, גם במקרה של רכש גז עודף. כלומר, היות שהיא תוכל לעשות שימוש קודם בגז הזול ו"להרוויח" את החיסכון שבניצולו - מבחינה כלכלית ישתלם לה לממש רכש כלשהו מהגז המתחרה.

כמות הגז שאותה חברת החשמל מחויבת לרכוש מתמר בכל מקרה, גם אם לא תזדקק לו (Take or Pay) צפויה לרדת ב–2021 ל–3 BCM בלבד - מה שבאופן תיאורטי מותיר בידיה "מקום" לרכש גז נוסף בהיקף שנתי של 0.5–1.5 BCM. זאת, לאחר שהחברה בחרה לפני כשנה שלא לממש במלואה את האופציה להגדלת רכש הגז ממאגר תמר - ולהותיר פתח עתידי לספקי גז מתחרים.

מנגד, אנרג'יאן זקוקה לחוזי מכר בהיקף שנתי של 3 BCM כדי לגייס את המימון לפיתוח מאגר כריש, שאותו הצהירה שתפתח עוד ב–2020, בעוד שהיא בונה על מכירת גז לחברת החשמל כחוזה עוגן.

חברת החשמל: "תמיד בוחנים אפשרויות"

חברת החשמל נמצאת במצב אבסורדי, שבו היא נדרשת לשלם למונופול תמר מחיר גז גבוה בכ–20% מזה שמשלמות תחנות הכוח הפרטיות שמתחרות בה. הסיבה לכך נעוצה במחיר בסיס מופרז שעליו סיכמה ב-2012, וכן במנגנון ההצמדה שמנותק מעלויות הדלק בעולם ומעלות ייצור החשמל הפוחתת במשק. כך, בעוד שמחיר הגז בחוזי תמר מול היצרנים הפרטיים כבר הגיע לרצפה, מול חברת החשמל מחירו ממשיך לנסוק.

חברת החשמל חתמה על חוזה מול תמר ב–2012, ובאופן שנוי במחלוקת, נמנעה מלהכניס לו "חלון יציאה", שיאפשר לה להשתחרר בחלוף כמה שנים מחלק ממחויבותה לרכש גז מתמר. כך, הסכימה החברה להינעל בהתחייבות לרכש גז מלא למשך כל תקופת החוזה (15 שנה).

אם לא די בכך, חברת החשמל נמנעה מלדרוש כי במסגרת מתווה הגז יעודכן גם החוזה הדרקוני שעליו חתמה מול תמר. זאת, אף שצלילת מחירי האנרגיה בעולם הביאה שורת מדינות לפתוח חוזים ארוכי טווח לרכישת גז בצינור.

בה בעת, בסוף 2021 שמורה בידי החברה אופציה להפחתת מחיר הגז שהיא משלמת לתמר. עדכון המחיר, כך נקבע בחוזה, ייעשה בהתאם ל"מחיר השוק" של הגז באותה העת - וזאת עד לשינוי מרבי של 25% במחיר. בחלוף שלוש שנים נוספות יוכל התעריף להתעדכן בעוד 10%.

מכאן, צומחת לכאורה לחברת החשמל תועלת משמעותית נוספת ברכש גז מתחרה לתמר - היות שדרכו תוכל לקבע מחיר שוק נמוך יותר לגז, ולהשתמש בחוזה כריש־תנין למשל, או בחוזה מול שותפות לווייתן - כמנוף להפחתת מחיר בחוזה העוגן שלה.

במסיבת עיתונאים שערכה אנרג'יאן לפני כחודש, לקראת השקת פעילותה המסחרית בישראל, הבטיח בעלי החברה ומנכ"לה, מאתיוס ריגס, כי יציע גז בתנאים טובים יותר משהציע מונופול תמר ובמחיר נמוך יחסית לזה שנקבע במתווה הגז. עוד הצהיר כי הממשלה צריכה לפעול מול חברת החשמל כדי שגם ציבור צרכני החשמל במשק ייהנה מתג המחיר הנמוך שתציע השחקנית החדשה בשוק.

"אם יש לחברת החשמל אפשרות להציג ב–2022 לבעלי תמר חוזה חתום ביד עם מחיר נמוך בהרבה מזה שהם משלמים כיום - מדוע שלא יעשו זאת?", תהה ריגס בראיון ל-TheMarker. "אני לא מציע לממשלה דבר, רק מציין שנוכל להציג מחיר נמוך יותר ויכול להיות בכך יתרון לציבור ולחברת החשמל. איך עושים את זה? זה לא ענייני. כרגע הם אמנם לא יכולים, אבל השאלה נותרת בעינה - האם לציבור הישראלי לא מגיע ליהנות מהתחרות?"

יש לציין כי למרות תג המחיר החדש שמציעה אנרג'יאן בשוק עדיין לא מדובר בגז "זול", היות  שמאגרים גדולים יותר דוגמת תמר או לווייתן עשויים היו להוריד את רף המחיר בלפחות 25% נוספים. כך, כשנשאל ריגס כיצד הוא מציע מחיר נמוך יותר יחסית לתמר, גם עם מאגר קטן יותר, הוא השיב: "בזכות הירידה בעלות הפיתוח, היעילות שלנו והתשואה ההגיונית והצנועה על ההשקעה".

באנרג'יאן סירבו להתייחס לדברים.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "החברה אינה מנהלת משא ומתן עסקי באמצעות התקשורת. עם זאת, אנו בוחנים כל הזמן כל אפשרות עסקית לגיוון מקורות האנרגיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker