מחטף ייקור החשמל: "המחויבות להגן על הצרכנים הופרה. להוריד מיד את התעריף"

בעקבות חשיפת TheMarker - איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים מזהירים כי יפנו אל מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בשל ההחלטה שלא לגבות מחברת החשמל חוב לציבור בסך 2.8 מיליארד שקל - ובמקום זאת לייקר את החשמל ב4.6%

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץצילום: בלומברג

החלטת רשות החשמל, בגיבוי ממשלת ישראל, לדחות את גביית חוב המיליארדים שחבה חברת החשמל לציבור הצרכנים — ובה בעת להעלות את תעריף החשמל במשק ב–4.6% החל ב–1 בינואר — מעוררת זעם בקרב צרכני החשמל במגזר העסקי ומניעה את נציגיהם לפעולה.

במכתב משותף שנשלח בסוף השבוע אל שר האנרגיה, יובל שטייניץ — ושעליו חתומים יחדיו נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש — טוענים השניים כי ייקור החשמל הוא בגדר "הפרה בוטה" של מחויבות הרגולטורים כלפי הציבור וייתכן שנעשה בחוסר סמכות.

באיגוד לשכות המסחר מזהירים כי בכוונתם לפנות בנושא אל מבקר המדינה, כדי שיבחן את דרך קבלת ההחלטה שהובילה להעלאת התעריף, וכי יבקשו מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון את חוקיות המהלך.

"אנו סבורים כי יש לבטל את החלטת רשות החשמל שלא להשיב את הסכום לצרכנים, ולהפחית את תעריף החשמל באופן משמעותי לאלתר", הוסיפו לין וברוש במכתב.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, ערב פרסום ההודעה על ייקור החשמל במשק — לראשונה זה שלוש שנים וחצי — פירסמה רשות החשמל לשימוע ציבורי החלטה שנויה במחלוקת שלפיה תקפיא גביית חוב בסך 2.8 מיליארד שקל, שאותו אמורה היתה להשיב חברת החשמל לציבור הצרכנים באמצעות הורדה של תעריף החשמל.

חוב זה נובע מהפרשה שהחברה כבר ביצעה לפני שבע שנים, לאחר שהתברר כי ניפחה את התחייבויותיה הפנסיוניות — ואולצה אז לתקן אותן ואף להציג מחדש את דו"חותיה הכספיים.

במשך השנים שחלפו נמנעה רשות החשמל מקיזוז הסכום שהופרש ומהשבת הכספים לכיסי הצרכנים. יתרה מכך, בתום דיון שקיימו בסוגיה לפני שלושה שבועות, החליטו חברי מליאת הרשות — ובהם גם נציגים של משרדי האנרגיה והאוצר — כי הכסף העודף יישאר בינתיים בקופתה של חברת החשמל. הדבר מנע את הפחתת תעריף החשמל, ולמעשה הביא להעלאה, שנכנסה לתוקף ב–1 בינואר.

השאלות הקשות

נטל של מאות שקלים למשפחה בשנה

לטענת רשות החשמל, גם לחברת החשמל יש תביעות כלפי ציבור הצרכנים — כלומר תביעה לכיסוי נוסף בתעריף החשמל. לכן יש לבצע "התחשבנות כוללת" בסוגיית הפנסיה, כדי לעדכן את תעריף החשמל בפעם מרוכזת אחת. זאת, אף שחוב חברת החשמל הוא תוצר הליך אכיפה מלפני שבע שנים — ואילו תביעות חברת החשמל אינן קשורות בו ועדיין לא התבררו.

אם לא די בכך, הרשות הדהימה בנימוק מרחיק לכת שעשוי להצר בעתיד את צעדי הציבור נגד החזרת כספים ששולמו לחברת החשמל ביתר: "תחום הפנסיה מטיבו נתון לעדכונים ושינויים...ואין בעצם העובדה שהונחו הנחות מסוימות בזמן מסוים, גם אם התברר בדיעבד שהנחות אלה היו שגויות, כדי להצמיח באופן אוטומטי טענת השבה לטובת הצרכנים", נכתב בהחלטה.

הערה זו, כמו גם החלטת הרשות להימנע מגביית החוב, שעשויה היתה למחוק את העלאת התעריף בינואר, עוררו זעם בקרב המגזר העסקי. "מניעת הפחתת התעריף מהצרכנים, באמצעות הפרשה שבוצעה לפני שבע שנים, בנימוק של 'בחינה מחדש' או 'התחשבנות מתגלגלת', היא הפרה בוטה של מחויבות רשות החשמל כרגולטור להגנה על הצרכנים", כתבו לין וברוש לשטייניץ, תוך שהם מזכירים לשר כי העלאת התעריף מטילה נטל גם על משקי הבית בישראל, בסך מאות שקלים למשק בית בשנה.

"אנו קוראים לך להתערב בדחיפות במטרה להשיב לצרכנים את הכספים שנגבו מעבר לנדרש, ולהביא לאלתר להפחתה משמעותית של תעריף החשמל", כתבו לשר.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין
נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל ליןצילום: מיכל פתאל

"הציבור שוב משלם על כשלי החברה"

לצד המכתב המשותף לשטייניץ, שיגרו לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים בנפרד את התייחסותם המקצועית להחלטת רשות החשמל בשימוע הציבורי שמסתיים היום — אף שתעריף החשמל עודכן כבר בשבוע שעבר.

בהתאחדות התעשיינים טוענים כי החלטת הרשות נעשתה לכאורה בהיעדר סמכות, ולכן דינה להתבטל — והעלו ארבעה נימוקים לכך. לטענת יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות, גבי ביטון, החלטת הרשות שלא להשיב את הסכום לצרכנים מפירה בראש ובראשונה את סמכויות הרשות, כפי שהוגדרו בחוק משק החשמל, ולפיהן נאסר על סבסוד צולב בין רכיבים בתעריף. "הרשות תקבע את התעריפים על בסיס עיקרון העלות...כל מחיר ישקף את עלות השירות המסוים, בלא שתהיה הפחתת מחיר אחד על חשבון העלאתו של מחיר אחר", ציטט ביטון מסעיף 31 לחוק משק החשמל.

עוד טען ביטון כי החלטת הרשות מתעלמת ממצאי מבקר המדינה נגד הטבות השכר והפנסיה הלא מאושרות בחברת החשמל — וכן מתעלמת מעמדת המבקר שלפיה יש לשקלל את הכספים העודפים ששולמו לחברה בעבור כך לצורך הפחתת התעריף לצרכנים.

בהתאחדות התעשיינים מצביעים על כך שבהחלטתה, אימצה למעשה רשות החשמל את עמדת חברת החשמל בנושא כלשונה, והזהירו מפני פערי המידע שבין הצרכנים לבין חברת החשמל — באופן שמשחק בדרך קבע לידי החברה. זאת, בייחוד כשההשבה לצרכנים מותנית עתה בסיום בחינת הנושאים האקטואריים שהעלתה החברה.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברושצילום: אלירן רובין

"לאור ניסיון העבר בהתנהלות חברת החשמל מול הרשות, קיימת סבירות גבוהה כי הקביעה בדבר ביטול השבת הכספים לצרכנים, היא קביעה שגויה", נכתב בנייר העמדה של התאחדות התעשיינים. בנייר, ההתאחדות דורשת עוד לחשוף את אופן ההכרה של תעריף החשמל בהפרשות השונות שביצעה חברת החשמל לאורך השנים כתוצאה מהמעבר לתקן החשבונאות IFRS.

גם באיגוד לשכות המסחר לא חסכו שבט לשונם. "כפי שקרה פעמים רבות בעבר, הציבור והמגזר העסקי נדרשים לשלם על כשלי ההתנהלות של חברת החשמל ועל חוסר היכולת של הממשלה לייצר רפורמה אמיתית במשק החשמל", טענו באגף הכלכלה של האיגוד.

בנייר העמדה ששיגרו אל רשות החשמל נטען כי אי־השבת סכום החוב לציבור משמעה הפסד הפחתה אלטרנטיבית למשק של 12% בתעריף החשמל. באיגוד הזכירו עוד מקרי עבר שבהם הבטחות חברת החשמל לצרכנים — כנגד העלאת תעריף החשמל — לא קוימו לבסוף.

"מהשימוע עולה כי ציבור הצרכנים יהיה כפוף לשינויים חוזרים בגין מערך הפנסיה של חברת החשמל", נכתב. "ברור כי לחברת החשמל יכולת לעשות מניפולציות בנתוני הפנסיה, ותפקיד הרשות לדאוג לאיזון עם צורכי כלל המשק. עם זאת, ניסיון העבר מלמד כי חברת החשמל הצליחה להשיג שינויים נרחבים לטובת עובדיה על חשבון המגזר הפרטי והעסקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker